Sudionici drže zastavu duginih boja tokom četvrte LGBTQI+ parade ponosa u centru Sarajeva 24. juna 2023. ( AFP / Elvis Barukčić)

LGBTQI+ zajednica na meti vala dezinformacija tijekom mjeseca ponosa u Europi

S prvim događanjima vezanim uz mjesec ponosa i parade ponosa u Europi u lipnju, dezinformacije i govor mržnje usmjereni prema LGBTQI+ zajednici proširili su se društvenim mrežama, što je izazvalo ekstremne reakcije, uključujući i pozive na nasilje.

Organizacije za zaštitu prava LGBTQI+ zajednice diljem Europe izjavile su da je poplava toksičnih sadržaja na mreži dio općeg trenda radikalizacije diskursa protiv ove zajednice širom svijeta. Pritisak je posebno vidljiv tijekom javnih događanja -- uključujući one povezane s Prideom (aktivnosti kojima se podiže svijest o LGBTQI+ zajednici), primijetili su.

Porast dezinformacija i govora mržnje na internetu još više zabrinjava nakon vala nasilja tijekom Pridea prošle godine u Europi.

AFP Činjenice je opovrgnuo netočnu tvrdnju podijeljenu u objavama na srpskom na Telegramu, Facebooku i Twitteru da je poljska televizija najavila formiranje "LGBT postrojbi" u vojsci.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Telegramu preuzeta 19. lipnja 2023.

Ispod te netočne informacije neki korisnici su komentirali da bi nove vojnike trebalo "spaliti na lomači", dok su drugi hvalili Hitlerov progon gay muškaraca.

Još jedna netočna tvrdnja koju je AFP opovrgnuo, da je Slavoluk pobjede u Parizu ukrašen divovskim duginim zastavama, podijeljena je na društvenim mrežama na nekoliko europskih jezika. Korisnici Facebooka odgovorili su uvredama - jedna osoba je pozvala na spaljivanje i pogubljenje LGBTQI+ osoba.

Image
Snimke zaslona netočnih objava preuzete 9. lipnja 2023.

U Mađarskoj, gdje vladine i provladine medijske ličnosti često koriste retoriku protiv LGBTQI+ zajednice, proslave parade ponosa spominju se na internetu uz korištenje homofobnih uvreda.

Objave na finskom i hrvatskom su ili promašile ili namjerno ignorirale satiričnu prirodu knjige za odrasle kanadskog komičara Brada Gossea, netočno tvrdeći da "promovira seks djeci" kao dio kampanje za prava trans osoba, objasnio je AFP.

Image
Snimka zaslona zavaravajuće objave preuzeta 14. lipnja 2023.

Val netočnih tvrdnji i govora mržnje dio je sve nasilnijeg javnog diskursa protiv LGBTQI+ osoba, kažu aktivisti.

Neke europske zemlje, kao što su Estonija, Španjolska, Slovenija i Moldavija, usvojile su nove zakone kojima se bolje štite prava LGBTQI+ osoba. Međutim, izvještaj organizacije ILGA-Europe (Međunarodna udruga lezbijki, gejeva, biseksualaca, trans osoba i interseksualaca, sa sjedištem u Bruxellesu ) iz svibnja 2023. godine (arhivirana poveznica ovdje) ukazao je na to da "javni diskurs postaje sve polariziraniji i nasilniji, posebno prema trans osobama."

U izvještaju Europskog opservatorija za digitalne medije (EDMO) iz svibnja 2023. (arhiviranom ovdje) navodi se kako dezinformacije protiv LGBTQI+ osoba "često potiču mržnju prema manjinama, zakonima i institucijama".

'Ista pjesma'

Dok su se neke netočne tvrdnje protiv LGBTQI+ koje su podijeljene na društvenim mrežama u Europi u lipnju prvi put pojavile u Sjedinjenim Državama, druge potječu iz Rusije.

Lažna snimka poljske televizije o "LGBT postrojbama" u vojsci prvo je bila podijeljena na ruskim propagandnim kanalima u siječnju 2023. godine, a kasnije se širila na drugim jezicima poput engleskog, francuskog i poljskog, otkrili su novinari AFP-a za digitalne istrage.

"Rusija i američka krajnja desnica pjevaju istu pjesmu," rekao je za AFP Jakob Svensson, profesor medija i komunikologije na Sveučilištu u Malmöu i koautor izvještaja za Europski parlament o kampanjama dezinformacija usmjerenim na LGBTQI+ zajednicu u EU (arhiviranog ovdje).

Svenssonovo istraživanje naglašava sinergiju između aktera koji djeluju na globalnoj razini i koji progresivne zakone ili jednostavnu vidljivost LGBTQI+ zajednice vide kao napad na "tradicionalne vrijednosti".

Takve kampanje dezinformacija se unose u europske narative: lažne tvrdnje o trans sportašima filtrirane su u Europu 2023. godine s društvenih medija iz SAD-a.

Na primjer, belgijski političar ekstremne desnice Tom Vandendriessche na Facebooku je podijelio fotografiju drugoplasiranih na natjecanju u plivanju implicirajući da su sportašice zauzele odvojeni podij od Lie Thomas, trans plivačice koja je pobijedila na natjecanju. Međutim, na snimku događaja se vidi kako joj ostale plivačice na podiju zapravo plješću, prema navodima istrage belgijskog portala Knack (arhivirane ovdje). Te druge plivačice su se oglasile na društvenim mrežama kako bi podržale Thomas i kritizirale netočne tvrdnje, prenosi Knack.

Image
Transrodna plivačica Lia Thomas (desno) sa univerziteta Pen bodri svoje plivačke kolegice na prvenstvu Ivy League za žene u plivanju i ronjenju 2022. na Sveučilištu Harvard 19. veljače 2022. ( AFP / Joseph Prezioso)

Istraživači i aktivisti kažu da nedostatak moderacije na društvenim mrežama pogoršava problem.

Aleksandra Gavrilović, programska koordinatorica srpske nevladine organizacije za ljudska prava lezbijki Labris, upozorava da su mladi posebno izloženi "sadržajima koji nisu ni provjereni ni točni".

Nedostatak posljedica za one koji šire netočne tvrdnje i govor mržnje "također može ohrabriti anti-LGBTQI+ aktiviste i napadače koji osjećaju da im je dozvoljeno napadati," dodao je Svenson.

'Aktivisti mržnje i farme trolova'

Naglo povećanje anti-LGBTQI+ retorike oko Pride događanja u Europi dio je globalnog trenda.

Opseg nekih američkih proslava ponosa ove godine je smanjen, a neke su čak i otkazane, rekli su organizatori AFP-u (arhivirana poveznica ovdje), što se posebno dogodilo u državama u kojima političari žele ograničiti prava, poput Floride, te u atmosferi u kojoj su se na društvenim mrežama nagomilale netočne tvrdnje koje povezuju LGBTQI+ osobe s pedofilijom i satanizmom.

Porast dezinformacija i govora mržnje oko Pridea dolazi u isto vrijeme dok aktivisti ukazuju da su širom Europe u porastu fizički napadi na LGBTQI+ osobe.

ILGA-Europe je u veljači 2023. godine priopćila (arhivirana poveznica ovdje) da se 2022. godine u Europi i Srednjoj Aziji dogodio "najsmrtonosniji porast" napada u desetljeću, na temelju izvještaja o incidentima iz 54 zemlje u godišnjem izvještaju (arhiviranom ovdje).

Godišnja Parada ponosa u Oslu otkazana je prošle godine nakon smrtonosne pucnjave na LGBTQI+ lokacijama (izvještaj arhiviran ovdje). Bratislavu je potresao sličan napad ispred LGBTQI+ bara (arhivirana poveznica ovdje).

Image
Sudionici se okupljaju u centru Bratislave 14. listopada 2022., dva dana nakon što je 'radikalizirani tinejdžer' ubio dvojicu muškaraca u popularnom LGBTQI+ baru Teplaren. ( AFP / Vladimir Simicek)

Miloš Kovačević, koordinator za pravno osnaživanje nevladine organizacije Da Se Zna!, rekao je za AFP kako je broj fizičkih napada porastao zajedno s tvrdnjama protiv LGBTQI+ na internetu u vrijeme oko Europridea u Beogradu prošlog rujna (izvještaj je arhiviran ovdje).

"Polovica incidenata koje smo registrirali 2022. dogodila se u kolovozu i rujnu," rekao je on.

AFP Činjenice je tada razotkrio brojne netočne tvrdnje poput one da je Tajvan zabranio svoj godišnji Pride ili da je gay porno video snimljen u beogradskoj ulici.

Skok s online uvreda na opasnost u stvarnom životu je u mislima sudionika kampanje.

Remy Bonny, izvršni direktor grupe Zabranjene boje (Forbidden Colours) koja zastupa ljudska i demokratska prava pripadnika LGBTQI+ zajednice širom EU, rekao je za AFP da je ranije ove godine bio na meti "aktivista mržnje i farmi trolova" na internetu jer je pokušao uvjeriti članice EU da se pridruže tužbi protiv anti-LGBTQI+ zakona u Mađarskoj (izvještaj je arhiviran ovdje).

Analitičar Centra za osnovna prava, koji podržava mađarska vlada, objavio je na Twitteru da Bonnyju neće biti dozvoljeno da bude "u blizini mađarske djece".

AFP je pronašao desetine objava na engleskom s Twitter računa s mađarskim korisničkim imenima koji Bonnyja i LGBTQI+ osobe nazivaju seksualnim predatorima i "groomerima".

"Grooming" opisuje uspostavljanje odnosa povjerenja i emocionalne povezanosti između djeteta i odrasle osobe, s ciljem zavođenja i iskorištavanja u seksualne svrhe, objašnjeno je na stranici Net Patrola (arhivirana poveznica ovdje).

"Svi znaju koliko može biti opasno javno nazvati nekoga 'groomerom' ili 'pedofilom' bez ikakvih dokaza", rekao je Bonny za AFP.

"Ovo ugrožava moju osobnu sigurnost."

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas