Snimka prikazuje ekspanzijske spojeve na mostu Rio-Niterói u Rio de Janeiru, a ne opasnu pukotinu

Snimka ekspanzijskog spoja vidljivog ispod mosta Rio-Niterói u Brazilu podijeljena je u objavi na srpskom uz šalu o "popravljanju pukotine" i pregledana više od 700.000 puta u dva tjedna. Mnogi korisnici pitali su gdje se most nalazi i čini se da su stvarno mislili da je struktura objekta opasno oštećena. Međutim, ekspanzijski spojevi nisu pukotine: oni su izgrađeni da se prilagode promjenama u strukturi uslijed vanjskih faktora poput topline, rekli su stručnjaci za AFP.

"Ima onaj sprej što se reklamira, što rešava pukotine.... I resen problem," piše u opisu snimke objavljene na Facebooku 29. listopada 2023. Snimka prikazuje dugačak most preko velike vodene površine dok preko njega prelaze ljudi i automobili i nešto što sliči na pukotinu na donjoj strani konstrukcije. Pregledana je skoro 700.000 puta i podijeljena više od 500 puta za manje od dva tjedna.

Korisnici Facebooka pitali su u komentarima gdje se nalazi most i izrazili zabrinutost. "Ovo pada za koji dan," napisao je jedan. "Treba zatvoriti taj most i renovirati zašto se i dalje prolazi," komentirala je jedna korisnica. Drugi su se šalili o stanju infrastrukture u njihovoj zemlji. "Ako je u Srbiji onda je i normalno i realno," rekao je jedan.

Most se ne nalazi u Srbiji nego u Brazilu, u Rio de Janeiru. Most "Presidente Costa e Silva," poznat kao most Rio-Niterói, izgrađen je s ekspanzijskim spojevima koji mogu izgledati kao "pukotine," ali napravljeni su namjerno. "S konstrukcijom mosta je sve u redu," javila je na platformi X 1. studenog 2023. godine tvrtka zadužena za njegovu eksploataciju (arhivirano je ovdje).

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave od 13. studenog 2023.

Mnogi korisnici pitali su u komentarima gdje se nalazi most. Neki su pogrešno rekli da je na Krimu. Drugi su ukazali na most Rio-Niterói u Brazilu. Slike tog mosta objavljene na Google kartama poklapaju se sa snimkom objavljenim na Facebooku. Vidimo iste duple stupove koji nose most i stoje na betonskim blokovima, zaštitnu ogradu, uličnu rasvjetu okrenutu jednu prema drugoj sa svake strane mosta, kao i ulične znakove koji se prostiru cijelom dužinom mosta. Neki od tih elemenata istaknuti su u ovoj usporedbi:

Image
Usporedba snimke zaslona snimke iz obmanjujuće objave na Facebooku (lijevo) i fotografije mosta Rio-Niterói objavljene na Google kartama od 15. studenog 2023. Podudarajuće elemente označio je AFP

Nije pukotina, već ekspanzijski spoj

Pretraga o tvrdnji i mostu u Rio de Janeiru koju je napravila AFP-ova novinarka u Brazilu dovela je do niza objavljenog 1. studenog 2023. na platformi X (bivšem Twitteru) na profilu tvrtke Ecoponte koja je zadužena za eksploataciju mosta (poveznica je arhivirana ovdje). "Pogledajte tko je ponovno u centru pažnje. Ekspanzijski spojevi mosta Rio-Niterói," piše u poruci na profilu Econpotea na platformi X koji je povezan s internet stranicom tvrtke. U objavi se nalazi i snimka slična onoj iz obmanjujuće objave na Facebooku:

Image
Usporedba snimke zaslona snimke iz obmanjujuće objave na Facebooku (lijevo) i objave na profilu Ecopontea na platformi X od 14. studenog 2023.

"Sve je u redu s konstrukcijom mosta. Ecoponte vrši stalan i rigorozan program kontrole za cijeli autoput," nastavlja se u nizu na platformi X. "Ekspanzijski spojevi, koje se često miješa s pukotinama, sastoje se od fizičkog razdvajanja između dva dijela konstrukcije tako da se one mogu pokretati bez prijenosa sila između njih," navodi tvrtka u drugoj poruci (arhivirana je ovdje).

"Svim mostovima i vijaduktima je potrebna ta vrsta razdvajanja da bi se prilagodili pomicanju uslijed termičkih varijacija, odnosno, te spojnice imaju za cilj spriječiti da širenje i povlačenje, izazvano hladnoćom ili toplinom, kompromitiraju strukturu," navedeno je u u posljednjoj poruci u nizu (arhivirana je ovdje).

Benjamin Ernani Diaz, glavni projektant mosta Rio-Niterói i profesor emeritus na Politehničkoj školi Federalnog sveučilišta u Rio de Janeiru (UFRJ), također je potvrdio da snimka ne pokazuje išta neobično. "Otvaranje na spojnicama bilo je predviđeno prije 50 godina. To je samo inženjerski kuriozitet," rekao je AFP-u u elektroničkoj poruci 16. studenog 2023.

AFP je također poslao snimku Fláviji Moll, šefici Odjela za strukture (DES) Politehničke škole Federalnog sveučilišta u Rio de Janeiru. "To nije 'pukotina,' to je ekspanzijski spoj ('junta de dilatação'). To je dio originalnog projekta [mosta], kao što možete provjeriti u knjizi koju je objavio profesor Walter Pfeil u kojoj je prikazan originalni projekt," rekla je AFP-u 16. studenog 2023. u audio poruci na WhatsAppu, pozivajući se na publikaciju iz 1975. (poveznica je arhivirana ovdje).

Spojnica je "super normalna i Ecoponte ju prati. Tako da, nažalost, ovo je ono što mi zovemo 'lažna vijest'," rekla je Moll.

AFP Činjenice provjerio je 2021. godine sličnu tvrdnju o mostu u Crnoj Gori. Istraga je pokazala da je slika "pukotine" koju su korisnici društvenih mreža tada podijelili također zapravo prikazivala ekspanzijski spoj, a ne znak oštećenja.

Ekspanzijski spojevi su "mjesta gdje je omogućeno neovisno pomicanje dva dijela konstrukcije s ciljem smanjenja efekata djelovanja temperature, skupljanja, seizmike, razlike slijeganja i slično," navodi se u predavanju o ekspanzijskim spojevima odnosno razdjelnicama na beogradskom Građevinskom fakultetu.

Ekspanzijski spojevi su na mostu od njegove izgradnje

Druga pretraga na engleskom za "ekspanzijske spojeve" i "Most Rio-Niterói" dovela je do izvještaja na portugalskom iz 2014. (arhivirano je ovdje) o objavama na društvenim mrežama sa slikom mosta i odgovora tadašnje eksploatacijske tvrtke koja je navela da nije u pitanju pukotina nego ekspanzijski spoj. Pretraga je dovela i do dokumenta iz 1976. kojeg je objavio američki Odbor za istraživanje prometa pod naslovom "Dizajn mosta Rio-Niterói" (arhiviran je ovdje). U dokumentu piše da je most otvoren za promet 1974. i da su ekspanzijski spojevi "predviđeni 20 m od stupova u svakom petom ili šestom rasponu."

Fotografije i snimke objavljene na Google kartama također prikazuju da su ekspanzijski spojevi na mostu vidljivi tijekom godina, na primjer ovdje u srpnju 2023. (arhivirano je ovdje), ovdje 2018. (arhivirano je ovdje) i ovdje 2021. (arhivirano je ovdje).

Pretraga na portugalskom također je pokazala da je tvrtka Ecoponte već odgovorila na takve tvrdnje 2017. "Spojnice se koriste u velikim radovima i služe za postavljanje betonskih konstrukcija koje se šire s varijacijama temperature. One doprinose sigurnosti mosta jer sprečavaju habanje betonskih konstrukcija u slučaju proširenja," navedeno je.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas