Video ne prikazuje 'tržnicu robova' u Siriji 2024., već prosvjed u Londonu 2014. godine
- Objavljeno 17. siječnja 2025. u 15:53
- Minuta potrebno za čitanje: 5
- Autor: Océane CAILLAT, AFP Francuska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"U međuvremenu, u Siriji su "neteroristi" koji su tamo došli na vlast organizirali tržnice robljem," piše u objavi na Facebooku od 26. prosinca 2024. godine. U objavi se tvrdi i kako tamo "prodaju žene svojih ubijenih neprijatelja kao seksualne robinje".
U objavi je i snimka koja traje oko dvadeset sekundi. Na snimci se vide žene s nikabom (velom koji pokriva sve na tijelu osim očiju) čije su ruke vezane lancima koje drže muškarci. Jedan od njih, s maramom na glavi i megafonom u ruci, viče: "Imamo jezidske žene, imamo kurdske žene i imamo kršćanke," stvarajući dojam da poziva prolaznike da ih kupe kao na tržnici.
Međutim, tvrdnja iz objave je netočna - snimka prikazuje insceniran nastup kojeg su organizirali kurdski aktivisti tijekom prosvjeda u Londonu 2014. godine, kako pokazuje analiza slika iz snimke koju je proveo AFP.
Ta tvrdnja, praćena istom snimkom, kružila je i na drugim jezicima poput srpskog, francuskog, španjolskog, grčkog i talijanskog.
Isječak je također objavljen na francuskoj verziji Pravde, dio mreže koja, prema Viginumu, francuskoj agenciji za borbu protiv stranih digitalnih uplitanja, uključuje skoro 193 stranice koje šire prokremaljski diskurs u obliku netočnih tvrdnji (arhivirane poveznice su ovdje i ovdje).
Snimka iz 2014. godine
Napredno pretraživanje po ključnim riječima na Googleu doprinosi većoj relevantnosti rezultata. Da bismo saznali više o ovoj snimci, izvršili smo pretraživanje na engleskom jeziku koristeći riječi koje smo čuli u isječku.
Unoseći riječi "Kurd," "Kršćanka," "žene," "seks" i "rob" na Googleu, pronašli smo članak američkog medija Newsweek, objavljen 15. listopada 2014. godine (arhivirano je ovdje).
Na jednoj od fotografija koje ilustriraju članak mogu se primijetiti brojne sličnosti sa slikama koje su kružile društvenim mrežama, a posebno se ističe identičan muškarac u zelenoj jakni, sa sivim šalom na glavi i crveno-bijelim megafonom u rukama. U pozadini prepoznajemo i muškarca s bijelim šalom i smeđom jaknom, kao i žene u crnim nikabima.
Dodatno, arhitektonski elementi u pozadini odgovaraju onima koji se mogu prepoznati u snimci.
Prema opisu slike kojeg je napisao Newsweek, ona je fotografirana ispred prostorija Londonskog parlamenta smještenih u Westminsterskoj palači 14. listopada 2014. godine.
Tog dana, kurdski aktivisti inscenirali su "tržnicu roblja" u centru Londona kako bi "privukli pažnju" na "prakse trgovine robljem Islamske države," navodi članak u Newsweeku.
Pomoću naprednog pretraživanja na engleskom jeziku, AFP je pronašao i druge članke na tu temu na stranicama BBC-ja i engleskoj verziji Huffington Posta, objavljene u listopadu 2014. godine (arhivirane poveznice su ovdje i ovdje).
Svi izvori spominju istu priču i izvještavaju o lažnoj aukciji robova koju su postavili kurdski demonstranti u centru britanske prijestolnice. Prema BBC-ju, ti aktivisti pripadaju grupi naziva "Suosjećanje s Kurdistanom" (Compassion 4 Kurdistan).
Pregledom različitih članaka, AFP je utvrdio da je grupa ponovila tu postavu ispred nekoliko prepoznatljivih lokacija u Londonu, uključujući Westminstersku palaču.
Ulični prikaz na Google karti na razini Britanskog parlamenta u Londonu pokazuje prethodno identificirane arhitektonske elemente: stupove i ograde koje okružuju palaču.
AFP nije mogao utvrditi točnu lokaciju prikazanu u snimci budući da se uzorak tih ograda i stupova ponavlja oko zgrade.
Ipak, brojne koincidencije (u pogledu odjeće i arhitekture) potvrđuju da video nije snimljen nedavno u Siriji, već u Londonu, u blizini Westminsterske palače, tijekom tog događaja iz 2014. godine.
Zapravo, to nije prvi put da je ova snimka izvučena iz konteksta. Tim za provjeru činjenica iz SAD-a objavio je 2021. godine članak u vezi s tom snimkom, koja je pogrešno opisana kao snimka talibana u Afganistanu.
Manjine kao žrtve ropstva
Iako te slike ne prikazuju aukciju robova u Siriji, trgovina ljudima postala je stvarnost posljednjih nekoliko godina za određene etničke i vjerske manjinske grupe u toj zemlji. Ova pojava naročito pogađa žene iz tih zajednica, često ih stavljajući u položaj seksualnih robinja.
U izvještaju Ujedinjenih naroda iz 2016. godine pod nazivom "Došli su uništiti: Zločini Islamske države protiv Jezida u Iraku i Siriji," ti činovi opisani su kao nešto što bi se moglo izjednačiti s "genocidom" (poveznica je arhivirana ovdje).
Iste godine, u Francuskoj je Nacionalno antiterorističko tužiteljstvo otvorilo preliminarnu "strukturnu" istragu za "genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine" počinjene u Siriji i Iraku od 2012. godine "na štetu etničkih i vjerskih manjina."
Te istrage posebno se fokusiraju na zločine koje su pretrpjeli "članovi jezidske i kršćanske zajednice" i "članovi plemena Šeitat." "Cilj je dokumentirati te zločine i identificirati francuske počinitelje koji su pripadali organizaciji Islamska država," navelo je tužiteljstvo za AFP u travnju 2024. godine (poveznica je arhivirana ovdje).
Iako je nova sirijska vlada, koju je formirala koalicija oružanih skupina, napravila nekoliko umirujućih gesti prema svim manjinama u zemlji traumatiziranoj trinaestogodišnjim razarajućim ratom, one su i dalje na oprezu.
Vlast je svjesna da je pod pažljivim nadzorom u vezi s načinom na koji će tretirati zajednice u multireligijskoj i multietničkoj zemlji. Prema agenciji UN za migracije (IOM), već je utvrđeno da su članovi vjerskih manjina pobjegli iz zemlje iz straha od "potencijalnih prijetnji" (arhivirane poveznice su ovdje i ovdje).
Pad Bašara al-Asada doveo je do pojave brojnih netočnih i obmanjujućih tvrdnji na društvenim mrežama. Neke od njih AFP je ranije razobličio, kao na primjer ovu snimku koja navodno prikazuje ubijanje zatvorenika u sirijskom zatvoru Saydnaya, ali zapravo potječe iz turske escape room igre.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas