Kombinirani kućni testovi ne dokazuju da je COVID-19 zapravo gripa

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 17. travnja 2023. u 12:26
  • Minuta potrebno za čitanje: 9
  • Autor: AFP Australija
  • Prijevod i prilagodba Ivan FISCHER
Znanstvenici se slažu da COVID-19 i gripu uzrokuju različiti virusi, suprotno netočnim objavama na društvenim mrežama u kojima se koriste fotografije kutije kombiniranog kućnog testa kao dokaz tvrdnje da su to identične bolesti. Uz sliku testa katkad se pojavljuje i tablica koja navodno prikazuje kako je slučajeve gripe zamijenio COVID-19. Ovo je netočno - te dvije respiratorne bolesti uzrokuju različiti virusi i testovi na fotografiji dizajnirani su kako bi prepoznali obje.

Slika kutija kućnog antigenskog testa koji može detektirati infekciju virusima koji uzrokuju COVID-19 i gripu postavljena je na Facebooku 27. studenog 2022. i podijeljena više od sto puta prije uklanjanja. U opisu fotografije tvrdi se kako su testovi na COVID-19 dizajnirani kako bi dali lažno pozitivne rezultate. Time se netočno implicira da navedena vrsta testa, koja u isto vrijeme otkriva i gripu i virus koji izaziva COVID-19, pokazuje da je COVID-19 tijekom cijele pandemije zapravo bio -- najobičnija gripa.

Početkom travnja 2023. na društvenim mrežama u Hrvatskoj pojavila se i druga verzija objave s istom fotografijom testa, uz koju je dodana i tablica u kojoj se navode brojke oboljelih od gripe u prethodnim godinama, te brojke oboljelih od COVID-19 između 2020. i 2021., čime se netočno implicira da je riječ o istoj bolesti usprkos različitim nazivima. Ovakva je objava postavljena na Telegramu 5. travnja 2023. gdje je pregledana više od 1.500 puta, a istog je dana objavljena i na Facebooku.

“Kako su sve prevarili...”, piše u opisu proširene slike. “Samo promijenite ime i neka zvuči jako loše... i voilà! Uz pomoć MSM-a i WHO-a imate pandemiju!”, dodaje se u objavi, u kojoj se tvrdi i da je “najgori genocid protiv čovječanstva u punom zamahu”.

Na kutiji na slici se vidi logotip Fanttesta, tržišne marke jednog od dva kombinirana testa koje je u rujnu 2022. odobrila australska Uprava za terapeutske proizvode (Therapeutic Goods Administration; TGA).

TGA navodi kako će takvi kompleti za testiranje pomoći korisnicima da razlikuju COVID-19 i gripu, bolesti koje mogu imati slične simptome, ali imaju različite terapije, provjerio je AFP u ovom članku na engleskom.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće Facebook objave preuzeta 13. travnja 2023.

Slični su kućni testovi dostupni i u Hrvatskoj, potvrdila je 12. travnja 2023. u e-mailu za AFP Maja Bašić, glasnogovornica hrvatske Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

“Možemo Vas izvijestiti da je HALMED zaprimio obavijesti o stavljanju u promet dva testa za detekciju uzročnika bolesti COVID-19 i gripe koji su na razini Europske unije od strane prijavljenog tijela odobreni za samotestiranje, odnosno za osobnu i kućnu uporabu”, kazala je Bašić za AFP. “Predmetni testovi navedeni su na popisu brzih testova na internetskim stranicama HALMED-a”. (Arhivirana verzija je ovdje)

Različiti virusi

Od početka pandemije COVID-a 19, AFP je mnogo puta razotkrio slične netočne tvrdnje kako su virusi SARS-Cov-2 i influence isti, na primjer ovdje i ovdje na srpskom te ovdje i ovdje na engleskom.

Dr. Ivana Lazarević, profesorica na Institutu za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, rekla je da je "znanstvena činjenica" da COVID-19 i gripu izazivaju različiti virusi.

"Grip uzrokuje virus influence, a kovid SARS-korona virus 2 (SARS-CoV-2). U pitanju su dva sasvim različita virusa koja pripadaju potpuno različitim porodicama," rekla je 17. prosinca 2022. u e-mailu za AFP Činjenice.

"Virus gripe je otkriven uporabom mikroskopije prije skoro 100 godina i od tada smo se suočili s najmanje tri pandemije gripe", rekao je za AFP 9. prosinca 2022. profesor Robert Booy, pedijatar za zarazne bolesti sa Sveučilišta u Sydneyju.

Koronavirus koji izaziva COVID-19 "je drukčiji virus koji izgleda potpuno drugačije pod mikroskopom," kazao je.

SARS-Cov-2, koronavirus odgovoran za bolest COVID-19, identificiran je i izoliran više puta, uključujući i u Hrvatskoj. "Republika Hrvatska je ojačala svoje nacionalne kapacitete za sekvenciranje cijelog genoma kako bi mogla pratiti pojavu i širenje novih varijanti SARS-CoV-2 virusa na svom području", objašnjeno je ovdje na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Ovdje Zavod objavljuje filogenomske podatke različitih sojeva pronađenih u Hrvatskoj.

Image
Tehničke ilustracije i umjetno obojane slike SARS-CoV-2 virusa koji uzrokuje bolest COVID-19. ( AFP / John SAEKI)

Američki Nacionalni institut za alergije i infektivne bolesti (NIAID) objavio je fotografiju virusa SARS-Cov-2 u veljači 2020.

Virusi izgledaju vrlo različito, prema ovom članku koji je objavio Odsjek za mikrobiologiju i imunologiju na Državnom sveučilištu Montana. "Genom SARS-CoV-2 je nešto više nego dvostruko veći od gripe A (odnosno ~30,000 i ~14,000 parova baza). To ipak nije jedina razlika; influenca je evoluirala tako da ima segmentirani genom, razdvajajući 14 tisuća genoma baznih parova u 8 segmenata različite dužine, dok SARS-CoV-2 ima samo jedan," navedeno je.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), iako virusi koji izazivaju COVID-19 i gripu imaju slične simptome i mogu biti smrtonosni, njihovo se liječenje razlikuje.

"Opcije liječenja koje se koriste za COVID-19 u zdravstvenim ustanovama uključuju kisik, kortikosteroide i blokatore receptora IL6 za teško bolesne pacijente," objašnjava WHO. "Liječenje ljudi s teškim respiratornim bolestima uključuje naprednu respiratornu podršku."

"Ako bismo morali rezimirati najbitnije razlike između prehlade, gripe i bolesti COVID-19, mogli bismo reći da se gripa ipak javlja uvijek u istom periodu godine kada je i očekujemo (zima), počinje naglo i žestoko povišenom tjelesnom temperaturom, bolovima u mišićima te općom slabosti", napisala je dr. Vesna Vladić Carević u članku objavljenom na portalu Pliva Zdravlje u studenom 2020.

"Kad pričamo o novoj koronavirusnoj bolesti, COVID-19 najčešće ne počinje naglo te se javlja s blaže povišenom tjelesnom temperaturom uz suhi kašalj koji je kroz prvi tjedan bolesti blag, a tek kasnije potaje jači (kod gripe kašalj obično počinje na početku bolesti, tj. 2-3 dan bolesti), a najčešće izostaje bol u mišićima koja se kod gripe javlja odmah u početku. Isto tako, glavobolja se uz gripu javlja u pravilu uvijek, dok je ista puno rjeđa kod COVID-19 ", objasnila je dr. Vladić Carević.

Test na slici daje dva rezultata za dvije različite bolesti

Kombinirani testovi na COVID-19 i na gripu ne dokazuju da su ove dvije bolesti iste, rekao je za AFP profesor Robert Booy.

"Oni rade tako što koriste element svakog virusa koji se zove antigen, koji je izrazito drugačiji," rekao je on.

"Obojena linija se pojavljuje ako antitijelo u testu prepozna vrlo specifičan antigen iz jednog od dva virusa."

Uputstvo za uporabu kompleta za samotestiranje Fanttest objavljeno na mrežnim stranicama australske Uprave za terapeutske proizvode TGA pokazuje da na pločici postoje dva odvojena otvora za uzorke testiranja na ova dva virusa -- kao i dva različita odjeljka za rezultate.

Image
Screenshot uputa za uporabu Fanttesta, preuzet u prosincu 2022.

Video uputstvo objavljeno je na YouTube-u ovdje na profilu tvrtke Sonictec, koja distribuira Fanttestov kućni test u Australiji.

Mali broj slučajeva gripe 2020.-2021. pripisuje se mjerama zaštite

Tablica s brojkama slučajeva COVID-a 19 i gripe koja se pojavljuje u nekim verzijama objave pokazuje trend u kojem se slučajevi gripe iznenadno smanjuju iste godine kada je započela COVID-19 pandemija. Time se implicira da je COVID-19 zapravo isto što i gripa.

Istina je da je došlo do velikog pada slučajeva gripe u sezoni 2020.-2021., no ne zato što su ta dva virusa ista.

Iako tablica koja kruži po društvenim mrežama ne navodi izvor za svoje podatke, AFP je ustanovio kako se radi o zaokruženim brojkama slučajeva gripe iz podataka CDC-a, koji objavljuje procjene oboljelih od virusa influence nakon svake sezone gripe.

Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), nekoliko je razloga zašto je zabilježen povijesno niski broj slučajeva gripe u sezoni 2020.-2021. “Mjere zaštite od COVID-a 19, kao što su nošenje maski, ostajanje kod kuće, pranje ruku, zatvaranje škola, smanjenje broja putovanja, povećano provjetravanje zatvorenih prostora i održavanje fizičke udaljenosti vjerojatno su 2020.-2021. doprinijele smanjenju pojave gripe, hospitalizacija i smrti”, navodi se na mrežnim stranicama Centra, uz napomenu da je u tom periodu isporučen i rekordni broj cjepiva protiv gripe (193,8 milijuna doza) u SAD-u.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) također je objavio kako nije bilo zabilježenih slučajeva gripe za vrijeme sezone gripe 2020.-2021. Čelnica Odjela za izravnu virološku dijagnostiku dr. Irena Tabain objasnila je u ovom članku najvjerojatnije razloge za odsustvo zabilježenih slučajeva gripe tijekom ovog perioda.

"Posebno bi trebalo istaknuti javnozdravstvene mjere koje su uvedene kako bi se smanjilo širenje novoga koronavirusa, a one između ostalih uključuju nošenje maski za lice, pranje ili dezinfekciju ruku te izbjegavanje bliskih kontakata. To je, naravno, utjecalo na širenje virusa gripe kao i ostalih respiratornih virusa koji se šire istim putevima prijenosa", napisala je dr. Tabain. Također je naglasila kako su mnogi respiratorni virusi, poput adenovirusa, virusa parainfluence te respiratornog sincicijskog virusa (RSV) ponovno počeli cirkulirati među djecom - koja nisu imala obvezu nošenja maski - nakon što je nastupilo popuštanje prvih mjera i djeca su se vratila u kolektive (vrtiće i škole).

Brojke objavljene u tablici podudaraju se sa službenim procjenama CDC-a za sezonu 2016.-2017., te s preliminarnim procjenama CDC-a za sezone 2017.-2018., 2018.-2019. i 2019.-2020. Brojke se ne podudaraju s konačnim službenim podacima CDC-a za protekle sezone, koje se objave nakon što se zaprime svi podaci i procjene se revidiraju.

Brojka za koju se tvrdi da predstavlja broj oboljelih od gripe u sezoni 2020.-2021. (0,0015 milijuna) doima se kao zaokružena vrijednost od 1.675 pozitivnih testova na gripu u kliničkim laboratorijima u SAD-u, koju ovdje navodi CDC. No, ta brojka nije usporediva s prethodnim jer su one prema CDC-u procijenjene na temelju broja hospitaliziranih slučajeva, a ne laboratorijskih testova. Kako navodi američki Centar, broj hospitalizacija u sezoni 2020.-2021. bio je prenizak za izradu stabilnog modela procjena.

Posljednja brojka u tablici s društvenih mreža - koja navodi broj oboljelih od COVID-a 19 u sezoni 2020.-2021. - odgovara brojci oboljelih od te bolesti od njezinog otkrivanja početkom 2020. do 30. travnja 2021. S druge strane, ostale brojke za slučajeve gripe pokrivaju samo sezone gripe. CDC definira sezonu gripe u SAD-u kao period najvećeg broja zaraza, što se obično događa između prosinca i veljače, no može se protegnuti od listopada do svibnja u pojedinim slučajevima. Sve brojke za slučajeve gripe u tablici mjerene su tijekom tih perioda, dok se broj slučajeva COVID-a 19 naveden u tablici preklapa i sa sezonama gripe 2019.-2020. i 2020.-2021. U tablici se također ne navodi kako je već bio zabilježen 1 milijun slučajeva COVID-a 19 za vrijeme sezone gripe 2019.-2020.

AFP je već pisao o tvrdnjama da je gripa preimenovana u koronavirus kao na primjer ovdje ili da je gripa opasnija od bolesti COVID-19, kao na primjer ovdje.

Iz svega navedenoga možemo zaključiti kako gripu i COVID-19 uzrokuju dva različita virusa. Kućni testovi u objavama na društvenim mrežama sadrže odvojene testove kako bi otkrili prisustvo različitih virusa.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas