TV izvještaj o 'stvaranju LGBT postrojbi' u poljskoj vojsci je lažan

Snimka koja prikazuje lažnu reportažu napravljenu da izgleda kao isječak s poljske državne televizije dijeli se na nekoliko društvenih mreža u objavama na srpskom jeziku u kojima se tvrdi da je "Poljska TV najavila formiranje LGBT postrojbi u Poljskoj vojsci". Snimka je prvi put objavljena u siječnju 2023. godine na ruskim propagandnim kanalima i proširila se u objavama na raznim jezicima. Ponovno se pojavila u lipnju kada mnoge države obilježavaju Mjesec ponosa. Snimka je lažna, potvrdili su za AFP poljsko Ministarstvo obrane i TVP.

Objave koje prikazuju snimku TV ekrana i ono što izgleda kao TV reportaža s vojnicima koji hodaju u uniformama podijeljene su na Telegramu, Twitteru i Facebooku sredinom lipnja 2023. Na ekranu je prikazan logotip TVP1, kanala poljske državne televizije, a u tekstu na dnu ekrana piše: „Poljska može oformiti LGBT postrojbu u vojsci.“ Čuje se glas naratora koji na poljskom kaže: „Poljska može oformiti LGBT postrojbu u vojsci. Poljske vlasti nisu protiv formiranja specijalnih vojnih jedinica lezbijki, homoseksualaca, biseksualnih i transrodnih osoba.“

Izvještaj je potpuno lažan. Nema tragova da su Ministarstvo obrane ili TV stanica ikada izdali takvo priopćenje. I jedni i drugi potvrdili su za AFP da je izvještaj lažan. Snimka se proširila s ruskih propagandnih kanala u siječnju 2023. na društvene mreže na različitim jezicima poput engleskog i francuskog i ponovno šest mjeseci kasnije na engleskom, francuskom i poljskom.

Image
Snimka zaslona lažne objave na Telegramu od 19. lipnja 2023.

"TVP nikada nije objavila takve informacije, ništa od ovoga nije točno. Glas nije glas našeg TV voditelja", rekao je telefonom za AFP Tomasz Modrzejewski iz odjela za tisak TVP-a.

Pretraga na poljskom na Google-u i stranici TVP-a nije dovela do takve reportaže.

„Kriterij seksualne orijentacije nije se uzimao i ne uzima se u obzir u formiranju divizija i postrojbi Poljske vojske,“ javilo je poljsko Ministarstvo obrane elektroničkom poštom AFP-u 19. lipnja 2023.

"U Ministarstvu ne radimo na formiranju postrojbi na temelju kriterija navedenog u pitanju“, napisao je glasnogovornik.

AFP Činjenice pronašao je jednu od scena prikazanih na ekranu u netočnim objavama u najavi TVP-a iz 2021. godine o nadolazećem prijenosu uživo ceremonije povodom Dana poljskih oružanih snaga (poveznica je arhivirana ovdje). U najavi nije jasno naznačeno kada su snimljene scene s vojnicima.

Image
Usporedba snimke zaslona netočne objave na Facebook-u (lijevo) i snimka zaslona najave TVP-a (desno) od 19. lipnja 2023.

Pretraga snimaka ceremonije povodom Dana poljskih oružanih snaga dovela je do snimke objavljene na YouTube kanalu poljskog Ministarstva obrane (poveznica je arhivirana ovdje) na kojoj se vidi ta scena u 4:14. U naslovu snimke piše da je snimljena za vrijeme parade 15. kolovoza 2018. godine i da snimke potječu s TVP-a.

Druga scena koja se vidi na snimci iz netočnih objava također se vidi na snimci povorke (u 3:38).

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebook-u (lijevo) i snimka zaslona objave poljskog Ministarstva obrane na YouTube-u (desno) od 20. lipnja 2023.

Druge dvije scene mogu se naći u 37:47 i 41:12 u ovom prijenosu povorke iz 2018. objavljenom na YouTube kanalu Radio Marija (poveznica je arhivirana ovdje) koristeći snimku TVP-a, kao što je naznačeno u gornjem lijevom kutu ekrana.

Image
Usporedba snimke zaslona netočne objave na Facebook-u (lijevo) i snimke na YouTube-u (desno) od 20. lipnja 2023.
Image
Usporedba snimke zaslona netočne objave na Facebook-u (lijevo) i snimke na YouTube-u (desno) od 20. lipnja 2023.

Pretraga na poljskom za „Dan oružanih snaga“ i „LGBT postrojbe“ nije dovela do službenih najava ili medijskih reportaža.

TVP na meti proruskih netočnih informacija

TVP je u siječnju 2023. objavila članak na engleskom (arhiviran je ovdje) o nekoliko slučajeva netočnih informacija napravljenih da izgledaju kao da ih je prenijela državna televizija.

AFP Činjenice, na primjer, opovrgnuo je tvrdnju da je TVP objavila kartu koja prikazuje Ukrajinu kao dio Poljske, što je dio narativa koji propagira ideju da Poljska nije pravi saveznik Ukrajine. AFP je također na slovačkom, bugarskom i njemačkom razotkrio netočnu tvrdnju da je TVP na karti vremenske prognoze prikazala dio Ukrajine kao da pripada Poljskoj.

LGBTQ zajednica također je često na meti dezinformacija „s neosnovanim tvrdnjama koje često potiču mržnju prema manjinama, zakonima i institucijama“, ističe se u izvještaju Europskog opservatorija za digitalne medije kojeg podržava Europska unija, objavljenom u svibnju 2023. (arhiviran je ovdje).

Objave s lažnim reportažama na Facebook-u i Telegramu popraćene su nasilnim komentarima koji pozivaju da navodni vojnici budu „streljani na licu mjesta“ ili veličaju Hitlera zbog progona stotina tisuća ljudi identificiranih kao homoseksualci i slanja mnogih u koncentracijske logore.

AFP je također razotkrio druge tvrdnje zasnovane na lažnim medijskim reportažama čija su meta bili Ukrajinci ili koje su propagirale narativ o anti-ruskim sentimentima u Europi, poput lažnog izvještaja Al-Jazeere i lažnog izvještaja Euronews-a.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas