Prosvjednici protiv policijskog nasilja nisu pustili divlje životinje na ulice Francuske

Nekoliko video snimki objavljenih uz komentare na hrvatskom na društvenim mrežama navodno prikazuju lavove, gorile, zebre i druge životinje kako trče po francuskim gradovima nakon što su ih iz zooloških vrtova pustili prosvjednici koji su demonstrirali protiv ubojstva crnog tinejdžera kojeg je zaustavila policija u lipnju 2023. Ovo je netočno; isječci prikazani u videima su svi nastali prije prosvjeda i nemaju nikakve veze s njima, pri čemu su samo neki snimljeni u Francuskoj.

U objavama na hrvatskom na Facebooku ovdje ili ovdje, ili na Telegramu ovdje ili ovdje, tvrdi se da su životinje snimljene u urbanim okruženjima prosvjednici pustili iz zoološkog vrta u Parizu ili nekom drugom, neimenovanom francuskom gradu. Raznolike snimke prikazuju lavove kako hodaju po cesti među automobilima po danu, dok druge prikazuju zebru, nosoroga ili lavove kako se kreću po gradu po noći, uz brojne druge životinje.

Svi isječci životinja na ulicama koje smo pronašli snimljeni su prije prosvjeda koji su u Francuskoj započeli nakon što je 17-godišnji Nahel M. ubijen kada ga je zaustavila prometna policija 27. lipnja 2023. godine. Uhvaćeno na amaterskim snimkama, ubojstvo Nahela iz bliske udaljenosti koje je počinio policajac na motociklu prilikom zaustavljanja u prometu u Nanterreu potreslo je državu. Smrt tinejdžera pokrenula je nekoliko dana nasilnih prosvjeda, razaranja javnih zgrada i pljačke u mnogim francuskim gradovima.

Neke od životinja prikazane u videima snimljene su u drugim državama. Također, niti jedna životinja nije puštena iz bilo kojeg od dva zoološka vrta u Parizu.

"U Francuskoj otvorili kaveze u zoološkom vrtu i pustili životinje koje se sada slobodno seću kroz grad!," napisao je jedan od korisnika. "Pobunjenici u Francuskoj pustili su životinje iz zooloških vrtova," napisao je drugi. "Na ulicama su viđene zebre, slonovi i lavovi."

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave, preuzeta 18. srpnja 2023.

Slične su objave također kružile i na crnogorskom i srpskom na Facebooku, dok je AFP već opovrgnuo slične tvrdnje na engleskom ovdje i na francuskom ovdje.

"Ovi prizori, obogaćeni obmanjujućim informacijama, snimljeni su tokom incidenata koji su se dogodili prije nekoliko godina, u Francuskoj ili u inozemstvu, a životinje nisu iz zooloških vrtova," kazali su iz Parc Zoologique de Paris za AFP u e-mailu 6. srpnja 2023.

"Muséum national d'Histoire naturelle brine se da niti jedna životinja iz pariškog Zoološkog vrta ili Ménagerie, zoološkog dijela Botaničkog vrta ne luta pariškim ulicama ili općinama (regije) Ile-de-France", kazali su iz zoološkog. "Za sigurnost životinja, posjetitelja i Parižana u potpunosti skrbe timovi i infrakstruktura."

Lavovi na ulicama

Jedan od videa prikazuje lavove kako šeću niz ulicu na kojoj se nalaze brojni zaustavljeni automobili. Obrnutom pretragom slika, AFP je pronašao iste snimke objavljene u listopadu 2020 na Facebooku, YouTubeu i drugim platformama (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje). Neki opisi tvrde kako prikazuje Knowsley Safari Park, turističku atrakciju pored Prescota u Engleskoj.

Image
Snimka zaslona obmanjujućeg videa preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo) i objave na Facebooku iz listopada 2020. (desno)

Vozila na snimci izgledaju kao da voze lijevom stranom ceste, a AFP je potvrdio i da je registracijska oznaka na automobilu prikazanom na snimci - koja izgleda poput britanskih registracijskih tablica - uistinu i registrirana u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ian Duke, marketinški manager parka, potvrdio je za AFP e-mailom da su lavovi na snimci uistinu snimljeni u Konwsley Safari parku.

Još jedan isječak s lavovima, koji prikazuje čopor koji hoda po ulici po noći, također je krivo prikazan u objavama na društvenim mrežama. Originalne snimke nadzornih kamera (arhivirano ovdje) prikazuju lavove u Gujaratu u Indiji u veljači 2023., o čemu su pisali i mediji (arhivirano ovdje). Ova se snimka prethodno dijelila na društvenim mrežama na arapskom uz natpis: "Pariz nakon što su životinje pobjegle iz zoološkog."

Image
Snimka zaslona obmanjujućeg videa preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo) i snimka zaslona Facebook objave iz veljače iste godine, u kojoj se navodi da je snimka iz Gujarata (desno)

Još jedna scena u jednom od videa prikazuje zebru kako trči niz ulicu, koju prate dva ponija i osoba na motociklu. Obrnuta pretraga slika otkriva kako je video snimljen u travnju 2020. (arhivirano ovdje), kada su životinje pobjegle u pariška predgrađa iz cirusa u Ormersson-sur-Marneu u Francuskoj, prema novinskim izvještajima. Francuski dnevnik Le Parisien objavio je snimku na YouTubeu (arhivirano ovdje).

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo) i snimka koju je objavio Le Parisien 2020. (desno)

Jedan od isječaka u jednom videu prikazje nosoroga kako zbunjuje prolaznike nasred ulice. Originalna snimka (arhivirana ovdje) snimljena je u studenom 2019. "na marginama Nacionalnog parka Chitwan u Nepalu," prema objavi podijeljenoj na Facebooku. AFP je identificirao znakove na ulici, uključujući i znak Hotela Peacock i trgovine s odječom Coshelee, te je potvrdio da je isječak snimljen u Nepalu. I ovaj je isječak prethodno dijeljen na društvenim mrežama na arapskom, uz isti natpis o Parizu i životinjama iz zoološkog vrta.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo) i snimka zaslona iz videa objavljenog na Facebooku 2019. (desno)

Jedan od videa prikazuje isječak vrlo niske rezolucije čopora lavova koji hodaju kroz urbano okruženje po noći. Po pitanju izvora ovih snimki, pretraga na Googleu s ključnim riječima 'lavovi', 'Saint-Denis' i 'noć' daje rezultate s identičnim videima koji su već objavljeni u veljači 2020. na YouTubeu, Facebooku i Twitteru, pri čemu su svi objavljeni puno prije nereda u Francuskoj 2023. AFP nije uspio otkriti kontekst u kojem su snimljeni, nema novinskih članaka koji spominju bijeg divljih životinja u Seine-Saint-Denisu. I ovaj video prikazuje isti natpis na arapskom.

Na kraju videa u kojem se pojavljuju ovi lavovi u nedavnim objavama također se vide tri muškarca u automobilu, od kojih jedan nosi balaklavu, te sam kraj prikazuje vrlo kratku snimku slona ispred nekakve građevine. AFP nije uspio identificirati muškarce ili odrediti datum ili lokaciju na kojoj su snimljeni. Oni se ne pojavljuju ni u kojoj prethodnoj snimci "lavova iz Saint-Denisa" koje smo pregledali. Nismo mogli ni identificirati slona, kao ni mjesto niti datum kada je snimljen.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo), te snimka zaslona videa "lavova iz Saint-Denisa", objavljenog na YouTubeu 2020. (desno)

Osim kratke snimke neidentificiranog slona koji se pojavljuje u ovom videu, ne postoje nikakvi pouzdani izvještaji ili bilo kakve druge snimke slona kako luta po francuskim ulicama za vrijeme ili nakon nereda.

Zebra u Koreji

Jedan od isječaka u videima koji kruže na društvenim mrežama prikazuje zebru na uličici po danu. Ovaj video prikazuje mužjaka zebre koji se zove Sero, a koji je pobjegao iz Dječjeg velikog zoo parka u Seulu u ožujku 2023., o čemu su pisali i međunarodni mediji, poput ovdje (arhivirano ovdje).

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo), te snimka zaslona snimka zebre Seroa, snimljene u Seulu u ožujku 2023. (desno)

Još jedan isječak u istom videu prikazuje stampedo nojeva kroz grad, koji se zapravo dogodio u siječnju 2022. u gradu Chongzuo u Kini, nakon što su životinje pobjegle s obližnje farme. Prizori iz isječka mogu se vidjeti u snimkama koje su objavili Reuters i NBC, između ostalih. Snimke zebre i nojeva također na sebi imaju isti natpis na arapskom jeziku.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo) i snimka zaslona videa koji je objavio NBC u siječnju 2022. (desno)

Još jedan isječak prikazuje tri gorile kako skreću oko ugla zgrade. AFP je pronašao taj isti trenutak - zrcaljen - u snimci objavljenoj na TikToku u studenom 2022. godine (arhivirano ovdje). I ovaj je isječak prethodno dijeljen na arapskom, te je pogrešno povezivao gorile s neredima uz natpis: "Pogledajte što su Ažirci napravili zoološkom vrtu u Francuskoj."

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo), te snimka zaslona iz videa objavljenog na TikToku u studenom 2022. (desno)

Prema objavi na TikToku, jedan od gorila je Shabani, vođa čopora gorila iz zoološkog vrta Higashiyama u gradu Nagoyi u Japanu. AFP je prethodno pisao o slavnom statusu koji ovaj čovjekoliki majmun uživa u Japanu, gdje se posjetitelji dive njegovom izgledu i mišićima. Ista su zgrada i raslinje vidljivi i u drugim snimkama Shabanija, dostupnim na YouTubeu (arhivirano ovdje).

Još jedan isječak prikazuje dva jelena kako hodaju niz usku jednosmjernu ulicu. Ovaj se isječak može povezati s videom objavljenim na Twitteru u travnju 2020., čiji autor kaže kako je snimljen u pariškom predgrađu. Gradonačelnik Boissy-Saint-Légera, Régis Charbonnier, rekao je za AFP (arhivirano ovdje) u travnju 2020. kako su jeleni na snimci došli s imanja Château du Piple, gdje ih se nalazi više od stotine.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave preuzeta 18. srpnja 2023. (lijevo), te snimka iz videa objavljenog 2020. na Twitteru (desno)

Urbano nasilje u Francuskoj

Dok su snimke životinja koje smo istražili sve predstavljene u lažnom kontekstu, Francuska je uistinu bila poprište mnogih scena urbanog nasilja snimljenih nakon Nahelove smrti 27. lipnja 2023. (arhivirano ovdje)

Izvještaj AFP-a - arhiviran ovdje na francuskom - detaljno opisuje tjedan nasilja koje je potreslo Francusku. Na razini države, više od 3.700 ljudi je privedeno, i gotovo 600 je suđeno odmah nakon privođenja. Gotovo 400 je pritvoreno do 18. srpnja 2023.

24. srpnja 2023. Uklonjena je poveznica na arhiviranu Facebook objavu za koju je naveden pogrešan jezik.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas