Ne, prošireni BRICS neće kontrolirati 80% svjetske proizvodnje nafte

Na summitu takozvanih zemalja BRICS-a u Johannesburgu u kolovozu 2023., pet trenutnih članica – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – glasalo je za prijem šest novih članica. Argentina, Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati pridružit će se ovom bloku rastućih ekonomija – često viđenom kao protuteža Zapadno vođenom svijetu – od siječnja 2024. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, vjeruje se da Moskva traži nove političke i ekonomske saveze kako bi promijenila ravnotežu moći u trenutačnom svjetskom poretku. Odmah nakon summita, na društvenim mrežama počele su kružiti objave na različitim jezicima u kojima se netočno tvrdi da će BRICS "kontrolirati 80 posto svjetske proizvodnje nafte". Međutim, svi dostupni industrijski podaci govore suprotno i pokazuju da će prošireni blok kontrolirati tek nešto više od 40 posto globalne proizvodnje sirove nafte.

"Novi sastav BRICS-a kontrolirat će 80% globalne proizvodnje nafte," stoji u objavama na hrvatskom jeziku koje su počele kružiti na Facebooku krajem kolovoza 2023. "Uz dodatak Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Irana zemljama BRICS-a, unija će moći kontrolirati lavovski udio u svjetskoj proizvodnji nafte." Ovakve objave dijeljene su na Facebooku od 25. kolovoza desetke puta, kao na primjer ovdje, te na Telegramu, gdje je od 30. kolovoza pregledana više od 2.800 puta.

Ista se tvrdnja prethodno pojavila i na drugim jezicima, poput francuskog, slovačkog, poljskog i engleskog, na kojem je pregledana više od 2,5 milijuna puta.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebooku preuzeta 12. rujna 2023.

Američka investicijska banka Goldman Sachs je izvorno skovala akronim BRIC 2001. godine u izvještaju u kojem je predviđala kako će ekonomije te četiri zemlje – Brazila, Rusije, Indije i Kine – "preoblikovati svjetsku ekonomiju" i dominirati globalnim rastom do 2050. Kasnije, na inicijativu Rusije, članice su se 2006. godine uspostavile kao neformalno tijelo, prema web stranici BRICS-a (arhivirano ovdje). Prvi BRIC summit održan je u lipnju 2009. godine, u Jekaterinburgu u Rusiji. Južna Afrika pridružila se skupini 2010. godine i akronim je promijenjen u BRICS.

BRICS je održao svoj 15. godišnji summit od 22. do 24. kolovoza 2023. u Johannesburgu, Južna Afrika, gdje je ratificirano proširenje, najavljujući da će šest novih zemalja – Argentina, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija, Egipat i UAE – "postati punopravne članice od 1. siječnja 2024." (arhivirano ovdje). Svi glavni mediji izvijestili su o tome (ovdje, ovdje i ovdje), uključujući AFP (arhivirano ovdje).

S dolaskom vodećih proizvođača nafte kao što su Saudijska Arabija, Iran i UAE – članova moćne Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) – počele su kružiti lažne tvrdnje da će novi blok imati dominantnu ulogu u globalnoj proizvodnji sirove nafte nakon summita.

Novi BRICS će proizvoditi oko 40 posto globalne proizvodnje sirove nafte

Dan nakon što se netočna tvrdnja prvi put pojavila na društvenim mrežama, 25. kolovoza 2023., poljski analitičar za naftu Andrzej Szczesniak komentirao je na svom računu na X-u (bivšem Twitteru) da je brojka od 80 posto netočna te da 11 zemalja novog BRICS-a "kontrolira 43% svjetske proizvodnje nafte."

Pouzdani podaci o proizvodnji nafte mogu se pronaći na primjer na web stranicama OPEC-a, Međunarodne agencije za energiju (IEA) i Američke uprave za informacije o energiji (arhivirano ovdje).

Prema podacima koje je u "Izvješću o tržištu nafte" iz srpnja 2023. objavila IEA, međuvladina organizacija osnovana 1974. godine s ciljem pružanja preporuka politike, analiza i podataka o cjelokupnom globalnom energetskom sektoru, na 11 zemalja proširenog bloka BRICS-a otpadala je kombinirana proizvodnja od oko 37 milijuna barela dnevno (bpd) u 2022. godini.

Prema OPEC-u, kartelu nafte osnovanom 1960. godine s ciljem koordinacije i unifikacije naftnih politika među državama članicama i usmjeravanja cijena na globalnom tržištu, kombinirana proizvodnja 11 zemalja iznosila je gotovo 35 milijuna bpd u 2022. godini.

A EIA, koja kaže da joj je cilj "prikupljanje, analiziranje i širenje neovisnih i nepristranih informacija o energiji", izračunava kombiniranu proizvodnju za 2022. na gotovo 42 milijuna bpd.

Navedena pojedinačno, proizvodnja nafte tih država u 2022. (u milijunima barela na dan) iznosi:

Image
Proizvodnja sirove nafte u 2022. godini 11 država koje će sačinjavati prošireni sastav BRICS bloka. Tablicu je sastavio AFP 13. rujna 2023.

Za 2023. godinu EIA predviđa da će globalna proizvodnja nafte porasti za 1,6 milijuna bpd na 101,5 milijuna bpd (arhivirano ovdje).

Ostali mediji poput Forbesa i web stranice za podatkovno novinarstvo, Visual Capitalist (arhivirano ovdje), daju slične brojke. Grafika ispod sa stranice Visual Capitalist pokazuje kakav će učinak ulazak šest novih članica imati na utjecaj i doseg BRICS-a.

Image
Snimka zaslona sa stranice Visual Capitalist preuzeta 31. kolovoza 2023.

Forbes (arhivirano ovdje) također je istražio implikacije proširenog saveza. "Nedavna analiza objavljena na Visual Capitalist.com pokazuje da će novi, prošireni BRICS sada kolektivno predstavljati 43% globalne proizvodnje sirove nafte," napisao je Forbes.

Američki think-tank, Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS), došao je do sličnih zaključaka (arhivirano ovdje) u svojoj analizi. "S dodatkom Saudijske Arabije, UAE-a i Irana, ova proširena skupina uključivala bi troje od najvećih svjetskih izvoznika nafte i činila bi 42 posto globalne opskrbe naftom."

"Upravljanje tržištem nafte ostat će u nadležnosti Organizacije zemalja izvoznica nafte i povezanih proizvođača (OPEC+). No dugoročno, proširena skupina BRICS-a mogla bi biti značajna za energetska tržišta," napisao je CSIS. Prema nekim medijima (ovdje, ovdje), čak još 40 zemalja zainteresirano je za pridruživanje skupini.

Prošireni BRICS čini gotovo trećinu globalnog BDP-a

Iako su tvrdnje da će prošireni BRICS činiti najveći dio globalne proizvodnje nafte netočne, druga tvrdnja u brojnim objavama – da će kombinirani bruto domaći proizvod 11 ekonomija "iznositi 30 posto svjetskog BDP-a i premašiti 30 trilijuna dolara" – podržana je dostupnim podacima.

U svom izvještaju o svjetskim ekonomskim prognozama u travnju 2023., Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je svoje prognoze globalnog rasta za 2023. godinu. A Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) sa sjedištem u Parizu objavila je svoje procjene za 2023. godinu ovdje (arhivirano ovdje).

U nastavku je popis prognoza MMF-a za BDP 11 zemalja za 2023. godinu (po trenutnim cijenama u trilijunima američkih dolara).

Image
GDP za 11 zemalja novog sastava BRICS-a prema podacima MMF-a. Tablicu je sastavio AFP 13. rujna 2023.

Visual Capitalist također predviđa da će kombinirani BDP 11 zemalja narasti na 30,8 trilijuna američkih dolara u 2023. godini, što je nešto više od 29 posto ukupnog globalnog BDP-a od 105,6 trilijuna američkih dolara, također prema podacima MMF-a.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas