Lažni novinski izvještaj optužuje francusku TV postaju da je proizvela grafite protiv Zelenskog

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 14. rujna 2023. u 18:10
  • Ažurirano 15. rujna 2023. u 09:35
  • Minuta potrebno za čitanje: 8
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
  • Prijevod i prilagodba Ivan FISCHER
U lažiranom video snimku izrađenom kako bi izgledao poput priloga francuskog medija optužuje se TV postaja France 24 i njezina novinarka koja pokriva dezinformacije da su tražili od ukrajinskog izbjeglice u Francuskoj da naslika grafite usmjerene protiv Zelenskog, kako bi se optužilo Rusiju za anti-ukrajinsku propagandu. No, portal koji je navodno izradio prilog, 20 Minutes, potvrdio je AFP-u kako nikada nisu producirali tu priču. France 24 također je zanijekao optužbe iz videa. Fotografija koja navodno prikazuje neimenovanog ukrajinskog umjetnika preuzeta je s VK profila muškarca iz Perma u Rusiji. Prošle godine, AFP i drugi mediji istražili su fabricirane fotografije grafita protiv Zelenskog koji se spominju u prilogu, i nisu pronašli nikakvu poveznicu s ukrajinskim umjetnikom ili kanalom France 24. Fotografije su prvo dijeljene na kanalima koji podržavaju Kremlj, uključujući i istaknute ruske medijske ličnosti. Lažni prilog 20 Minuta također je prvo dijeljen na ruskim kanalima i dijelili su ga profili koji podržavaju Kremlj.

"Postalo je poznato da je TV kanal France 24 naručio Antiukrajinske grafite kako bi napravio televizijske priloge koji optužuju Rusiju," piše u objavi na hrvatskom postavljenoj na Telegramu 9. rujna 2023. Objava prikazuje video na francuskom koji izgleda kao novinski prilog izrađen za društvene mreže. Na videu se nalazi logotip francuskih novina i portala "20 Minuta". U videu se tvrdi kako su javni televizijski kanal France 24 i njegova novinarka Catalina Marchant de Abreu, koja vodi emisiju "Truth or Fake" (Istina ili laž) fabricirali istragu porijekla grafita usmjerenih protiv Zelenskog kako bi lažno optužili Rusiju za propagandu protiv Ukrajine.

Ista objava i video objavljeni su i na Facebooku ovdje i ovdje, također 9. rujna 2023. AFP je pronašao objave s istim videom i sličnim pratećim porukama na pro-ruskim računima na češkom na ruskoj društvenoj mreži VK, te na francuskom na VK-u, Facebooku i Telegramu.

Izvještaj u videu je, međutim, lažan, i čini se da se prvo pojavio na ruskim društvenim medijima na profilima koji podržavaju Kremlj. "Ovaj video nije proizvela redakcija 20 Minutesa," kazao je predstavnik 20 Minutesa AFP-u u e-mailu 12. rujna 2023. Fotografija navodnog ukrajinskog umjetnika povezana je s muškarcem lociranim u ruskom gradu Permu. Najnoviji video pojavio se nakon serije drugih lažiranih novinskih izvještaja koji šire proruske narative i kopiraju formate vodećih globalnih medijskih organizacija.

Image
Snimke zaslona objava na Telegramu i Facebooku, preuzete 12. rujna 2023.

AFP je pokušao pronaći prvu objavu ovog videa. Najranija objava koju smo pronašli pojavila se na društvenoj mreži VK 9. rujna 2023. u 11:45. Potom se pojavila na Telegramu u 12:03. Dva profila na ruskom pod imenom "Осташко! Важное" (Ostaško! Važno) posvećena su "najvažnijim vijestima, komentarima i uvidima novinara i TV voditelja Ruslana Ostaška," voditelja pro-kremaljskog talk-showa na nacionalnom televizijskom kanalu "Первый канал" (Prvi kanal).

Ostale objave, na primjer ovdje, i izvještaji u ruskim medijima poput ovdje, citirali su kasniju objavu na Telegramu, objavljenu 9. rujna u 16:57, s kanala u čijem opisu stoji: "Osobni profil za ismijavanje".

Video nije izradio francuski 20 Minutes

Na kraju lažiranog izvještaja, odjavna špica imenuje novinara Paula Blina Kernivinena (arhivirano ovdje) kao urednika fotografije i Brunu Daudré kao glavnu urednicu videa (arhivirano ovdje). Oboje uistinu rade za 20 Minutes, no 20 Minutes nije objavio taj video.

"Potvrđujem da taj video nije video kojeg je proizvela redakcija 20 Minutesa," kazala je Anne Baron, zadužena za medijske komunikacije, u e-mailu za AFP Činjenice 12. rujna 2023.

Novinar Paul Blin Kernivinen također je rekao u poruci 13. rujna 2023. kako "nikad nije radio na toj priči". No, zato je prepoznao muziku i odjavu na kraju u kojoj se spominju "AFPTV, SIPA, donaldjtrump.com", kao i svoje i ime Brune Daudré kao glavne urednice videa. Ona je preuzeta iz drugog videa - stvarnog - o zatvaranju Donalda Trumpa u kolovozu 2023. (arhivirano ovdje).

To objašnjava neobično pripisivanje fotografija stranici Trumpove predizborne kampanje navedeno na kraju snimke. Ta stranica, kako se čini, nema nikakve poveznice s grafitima usmjerenim protiv Zelenskog.

"Odjava od 20 Minutes France je u cijelosti izrezana iz jednog od naših videa i dodana ovom lažnom videu," kazala je Brune Daudré 14. rujna 2023. u poruci za AFP Činjenice.

"Mogu potvrditi da mi nismo izradili ovaj video. Nije dio naše arhive. Izgleda vrlo nalik jednom od naših videa s vijestima, no ako pogledate pažljivije, font i tipografija koji se koriste malo su drugačiji od naših (koji je malo više podebljan)," napisala je.

AFP nije pronašao nikakav trag da je takav video objavljen na bilo kojem od profila 20 Minutesa na društvenim mrežama (Facebook, Instagram - arhivirano ovdje i ovdje), ili na njegovim stranicama (arhivirano ovdje).

Fotografija navodnog ukrajinskog umjetnika vodi do muškarca u Rusiji

U videu se tvrdi kako je novinarka France 24 koja prati dezinformacije, Catalina Marchant de Abreu, unajmila "ukrajinskog umjetnika" kako bi "izradio lažne grafite" protiv Zelenskog i iskoristila ih kako bi "žestoko osudila te slike, tvrdeći da Rusija stoji iza tih grafita". Video potom pokazuje fotografiju muškarca koji stoji sa zamućenim licem. Ispod njega piše: "Evgenij Ivančenko (izmijenjeno ime) je izradio crteže za France 24".

"Sve su ove optužbe lažne. France 24 nikad nije proizveo lažne grafite," kazao je Derek Thomson, glavni urednik Les Observateurs de France 24 i TV programa Truth or Fake na engleskom te Info ou Intox na francuskom, u telefonskom razgovoru s AFP Činjenice 14. rujna 2023.

Thomson je zanijekao da je France 24 optužio Rusiju da stoji iza tih grafita. "France 24 je jednostavno naveo kako je lažna slika Pariza objavljena od strane profila koji podržavaju Rusiju, te u ruskim medijima," kazao je.

"Smiješno je reći da su te fotografije bile projekt Cataline Marchant de Abreu, i reći da je ona napravila lažne istrage. Smiješno je reći da je platila ukrajinskom umjetniku da izradi lažne crteže kroz sponzorstvo," dodao je.

U međuvremenu, obrnuta pretraga fotografija tog muškarca na ruskoj tražilici Yandex dovela je do originalne fotografije objavljene 2021. na mreži VK, gdje ju je postavio muškarac koji tvrdi da živi u Permu. Stariji Facebook profil s istim imenom i fotografijama koje prikazuju istog muškarca također tvrdi da korisnik živi u Permu, te da radi za Ministarstvo izvanrednih situacija i civilne zaštite Ruske Federacije.

Image
Usporedba snimki zaslona iz lažiranog videa (lijevo) i s profila na VK-u (desno), izrađena 13. rujna 2023. Fotografiju je zamutio AFP

Dalja pretraga dovela je do druge fotografije objavljene 2018. na VK-u, koja prikazuje istog muškarca u uniformi vatrogasca kako stoji pored drugih ljudi u vatrogasnoj opremi. Njegovo ime, isto onome navedenom na Facebooku i VK-u, vidljivo je na uniformi, kao i ruska zastava i logotip Ministarstva civilne zaštite i izvanrednih situacija Ruske Federacije.

Nema nikakve indikacije da je taj muškarac Ukrajinac, umjetnik, ili izbjeglica u Francuskoj. U travnju 2023. postavio je objavu kojom je slavio "ruski Dan zaštite od požara", a u rujnu je podijelio oglas za trgovinu odjećom u Permu.

AFP ga je pokušao kontaktirati putem poruke na VK-u no nije dobio odgovor prije objave članka.

Lažni grafiti protiv Zelenskog

Iz videa nije jasno je li navodni ukrajinski umjetnik stvarao stvarne grafite ili samo digitalne slike. U objavi na hrvatskom koja je podijeljena s videom tvrdi se da je novinarka, nakon "naručivanja" grafita, "otišla na mjesto gdje se pojavio grafit kako bi snimila priču na temu razotkrivanja ruske propagande."

Ova posljednja tvrdnja također nije točna. Kao što se može vidjeti u stvarnom prilogu Marchant de Abreu o slikama (arhivirana verzija ovdje), ona je raspravljala o njima u studiju France 24.Jednu od fotografija, navodno uslikanu u Parizu, provjerio je na lokaciji Les Observateurs, portal kanala France 24 za provjeru činjenica. Članak objavljen 2. prosinca 2022., nije potpisan s imenom Cataline Marchant de Abreu (arhivirano ovdje).

Nakon što su se pojavile navodne slike anti-Zelensky grafita, razne organizacije za provjeru činjenica - uključujući AFP, Euronews i France 24 - izvijestile su o njima. AFP je u istrazi pokazao da su grafiti navodno napravljeni u gradovima poput Varšave, Pariza, Londona i Rima zapravo bile lažirane fotografije. Grafiti nikada nisu uočeni na lokacijama prikazanim na fotografijama.

Na primjer, publikacije su tvrdile da je jedan uvredljivi grafit napravljen u Londonu, ali zapravo su pokazale trg ispred muzeja čokolade Lindt u Zürichu. Glasnogovornik muzeja potvrdio je da takvo djelo nikada nije napravljeno ispred te zgrade.

Druge objave navodno su prikazivale jedan drugi grafit napravljen u Berlinu. No, fotografija je zapravo prikazala ulicu u Zürichu. Reporter AFP-a razgovarao je s čovjekom zaduženim za štand s toplim kestenima vidljivim na slici. Rekao je da se sjeća dana kada je "čovjek sjeo i nacrtao nekoliko linija na tlu, ali ništa poput crteža na fotografiji [objavljenoj na društvenim mrežama, op.ur.]."

"Ovaj crtež nikada nije postojao ovdje," rekao je.

Prva slika koju je AFP istražio navodno je snimljena u Varšavi. Prvi put se pojavila na Instagram računu koji je kasnije izbrisan, a podijeljena je 3. studenoga 2022. od strane još jednog istaknutog prokremaljskog ruskog novinara, Vladimira Solovjova.

Trgovci, bankovni zaposlenici i stanovnici koji su bili na tom mjestu su svi potvrdili AFP-u da nikada nisu vidjeli takav crtež.

Ruske operacije dezinformiranja

Lažirani video 20 Minutesa nalikuje prethodnim slučajevima kada su web stranice kopirale brendiranje velikih globalnih medijskih organizacija kako bi promicale sadržaj koji podržava Rusiju i prikazivale Ukrajinu i ukrajinske izbjeglice u negativnom svjetlu. AFP-ov servis provjere činjenica na poljskom nedavno je opovrgnuo lažno Reutersovo izvješće prema kojem je ukrajinski umjetnik trebao staviti sirovo meso u sefove u nekim bankama u Poljskoj kako bi skrenuo pažnju na rat.

"Ovo je neka vrsta 'typosquattinga' u skladu s operacijama dezinformiranja poput 'Doppelgängera' koja nas je već pogodila prošlog lipnja i nakon čega smo podnijeli tužbu," rekla je Anne Baron.

U lipnju 2023. godine, Francuska je optužila Rusiju za provođenje opsežne operacije digitalnog ometanja objavljivanjem lažnih članaka iz glavnih francuskih dnevnih novina, koji su bili neprijateljski nastrojeni prema Ukrajini, izvijestio je AFP (arhivirano ovdje). Među metama je bio i 20 Minutes, koji je podnio tužbu zbog "krađe identiteta" (arhivirano ovdje).

Najmanje četiri francuska dnevna lista, Le Parisien, Le Figaro, Le Monde i 20 Minutes bili su žrtve te operacije, ali i druge glavne medijske kuće bile su također na meti, posebno u Njemačkoj (FAZ, Der Spiegel, Bild, Die Welt ...), izvijestio je AFP. Operacija koju je otkrila francuska vlada uslijedila je nakon jedne iz 2022. godine nazvane "Operacija Doppelgänger" i koju su dokumentirali Europska organizacija EU Disinfo Lab (arhivirano ovdje) i tvrtka Meta koja je najavila uklanjanje "ogromne mreže" koja se pretvarala da su pravi mediji kako bi širila proruske poruke.

Članci su se pojavljivali na web stranicama koje su sličile onima pravih glavnih medija, s sličnim nazivima domena. Plaćeni oglasi ili lažni računi na društvenim mrežama zatim su širili članke, uključujući na Facebooku, Instagramu, Telegramu i Twitteru, izvijestio je AFP (arhivirano ovdje).

AFP je razotkrio i druge lažne vijesti koje su ciljale, na primjer, Euronews i Al-Jazeeru.

15. rujna 2023. Članak je ažuriran s detaljima o tome kako je France 24 pokrio navodne grafite protiv Zelenskog.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas