Kodovi na voću mogu ukazati na organsko porijeklo, ali ne da su GMO i ne koriste se u svakoj trgovini

Brojevi i bar kodovi koriste se na raznim proizvodima, uključujući voće i povrće, kako bi blagajnici na blagajni pronašli točnu cijenu. Prodavači mogu koristiti različite sustave, uključujući 'Price Look Up' ili PLU, niz brojeva koji se dodjeljuju određenim proizvodima i koriste se za voće i povrće koje se prodaje po komadu. Takav se broj može vidjeti na naljepnici na jabuci na slici koja godinama kruži internetom na različitim jezicima. Prema tom sustavu, prvi broj na voću ili povrću može označavati ima li ono certifikat o organskom podrijetlu. Međutim, ovaj broj ne može reći potrošačima je li proizvod genetski modificiran, suprotno onome što se tvrdi u objavama. Koristi se u mnogim zemljama, a AFP je pronašao nekoliko trgovina u Hrvatskoj koje koriste ovaj sustav. U Hrvatskoj nije dopuštena proizvodnja GMO proizvoda, a u EU ne postoji GMO voće ili povrće koje se legalno može prodavati na policama u trgovinama.

"Ove naljepnice na voću (većinom uvezeno) znate li što znače?" piše u objavi na hrvatskom objavljenoj na Facebooku 15. studenog 2023. i podijeljenoj preko 1.800 puta. U objavi je slika jabuke u nečijoj ruci na kojoj se vidi naljepnica s natpisom: "Royal Gala #4173". Dalje se tvrdi da "ako postoje 4 znamenke, a prva brojka je 3 ili 4, znači da je ovo voće poprskano pesticidima, mora se dobro oprati prije konzumiranja. Ako je broj znamenki 5, a prva znamenka 9, to znači da je ovo voće ili povrće organsko (i smatra se najboljom vrstom). Ako je broj znamenki 5, a prva brojka 8, to znači da je voće ili povrće genetski modificirano, i to je najopasnija stvar." 

Takva tvrdnja kruži internetom već godinama, na primer u ovom članku iz 2017. u kojem se nalazi slika banane umesto slike jabuke. Kruži i na različitim jezicima poput francuskogšvedskoggrčkogmađarskog i bugarskog. Kružila je i na engleskom uz netočne navode da kod ukazuje na to u kojoj zemlji je voće ili povrće proizvedeno.

Tvrdnja je djelomično netočna. Kod je standard koji je uspostavila Međunarodna federacija za standarde poljoprivrednih proizvoda (IFPS) kako bi proizvođačima i prodavačima pomogla identificirati cijenu povezanu s voćem ili povrćem koje se prodaje na komad. Dok dodavanje broja devet ispred četveroznamenkastog niza doista označava ekološki proizvod, a njegov izostanak znači da je voće ili povrće proizvedeno 'konvencionalno', odnosno uz moguću upotrebu pesticida, plan da se prefiks osam koristi za genetski modificirane proizvode (GMO) je napušten i nikad nije stavljen u uporabu. Ne postoji obveza korištenja ovog sustava u trgovinama. GMO proizvodi su strogo regulirani u EU i na Zapadnom Balkanu, a oni koji dobiju dozvolu moraju biti jasno označeni.

Image
Snimka zaslona djelomično netočne objave preuzeta 20. prosinca 2023.

Dezinformacije o sigurnosti hrane i označavanju proizvoda naširoko se dijele na društvenim mrežama. Na primjer, AFP je u veljači 2023. izvijestio o netočnoj priči da EU planira prisiliti ljude da jedu opasne insekte koja se proširila među euroskeptičnim krugovima. AFP je također opovrgnuo lažne tvrdnje o logotipu Rainforest Alliance, koji je navodno na pakiranjima upozoravao na upotrebu pesticida koji mijenjaju spol, da naljepnica Apeel na voću ukazuje na prisutnost opasnog aditiva ili da se u Srbiji ubijaju 'zdrave svinje' u korist tvornice 'lažnog mesa' koja je u pripremi.

Što ukazuje PLU kod na voću?

Google pretraga za 'Royal Gala' i šifru '#4173' dovela je do web stranice Međunarodne federacije za standarde poljoprivrednih proizvoda (IFPS), 'koalicije udruga za voće i povrće iz cijelog svijeta' koja je stvorila 'globalni standard' za korištenje međunarodnih brojeva za traženje cijena (PLU)'.

PLU kodovi se dodijeljuju proizvodima kao što su voće, povrće ili orašasti plodovi od 1990. kako bi inventar i kontrola zaliha bili lakši, brži i precizniji. PLU kodovi koriste se za identifikaciju veleprodajnih proizvoda (i srodnih artikala kao što su orašasti plodovi i začinsko bilje)' prema web stranici IFPS-a (arhivirano ovdje).

Kodovi se nasumično dodjeljuju unutar serija 3000 i 4000. Kada se ti brojevi iscrpe, bit će dodijeljeni unutar serija 83000 i 84000. IFPS-ov popis PLU kodova može se pretraživati. Pokazuje da šifra vidljiva na jabuci u objavama na društvenim mrežama, 4173, odgovara jabukama Royal Gala.

Image
Snimka zaslona stranice IFPS-a preuzeta 21. prosinca 2023. Ljubičasti kvadar dodao je AFP.

Jane Proctor, predsjednica Odbora za identifikaciju proizvoda IFPS-a, objasnila je u e-poruci AFP-u 14. prosinca 2022. da je "PLU sustav razvijen kako bi pomogao trgovcima na prodajnom mjestu kako bi se osiguralo da se proizvodi koji se prodaju na komade, rasuti ili nezapakirani, mogu točno identificirati na prodajnom mjestu i da kupci plate točan iznos za taj artikl."

"Bez rješenja numeriranja ili skeniranja, blagajnici na blagajni/prodajnom mjestu morali bi sami zaključiti koju vrstu artikla vide, uključujući i je li organski proizveden, što je, naravno, iznimno teško, ako ne i nemoguće učiniti vizualno", rekla je.

Šifra koja počinje s brojem devet doista označava organski proizvod, kao što je objašnjeno na web stranici IFPS-a: "Prefiks '9' bio bi stavljen za organske proizvode ispred četveroznamenkaste šifre onih uzgojenih konvencionalno." U slučaju jabuke na slici, na primjer, da je organska, njezina bi šifra bila '94173'.

Objašnjeno je i da četveroznamenkasti kod (3000-4000) označava proizvod koji je 'konvencionalno' uzgojen, što znači da su u njegovoj proizvodnji vjerojatno korišteni pesticidi i gnojiva.

No, iako je svojedobno bilo zamišljeno da se broj osam koristi za označavanje genetski modificiranih organizama (GMO), od tog se plana odustalo. "Nekoć je '8' bio određen kao broj koji bi se dodavao svakom IFPS PLU-u kako bi se označilo da se radi o GMO svježem voću ili povrću", rekla je Jane Proctor za AFP. Međutim, "nikad nije korišten", rekla je , pojašnjavajući da je to zato što GMO voća i povrća nema puno i jer njihova metodologija proizvodnje ne utječe na cijenu.

Isto tako, u priopćenju za tisak iz 2015. (arhivirano ovdje), IFPS je objavio da "iako je prefiks '8' (83000-84999) nekoć bio rezerviran za GM proizvode, prefiks nikada nije korišten u maloprodaji."

Image
Genetski modificirana biljka soje, fotografirana 15. listopada 2020. u Rosariu, u argentinskoj provinciji Santa Fe. (AFP / Marcelo Manera)

Budući da je IFPS bio zabrinut da će brojevi serije 3000 i 4000 na kraju biti iscrpljeni, "utvrđeno je da će se '8' kao vodeća 5. znamenka koristiti u budućnosti kako bi se povećao broj kodova dostupnih za dodjelu kako se nove stavke uvode u tržištu", rekla je Proctor.

Stoga, kada se iscrpe serije od 3000 do 4999, nove vrste proizvoda bit će kodirane serijama od 83000 do 84999. Brojevi od 83000 do 83999 koristit će se za konvencionalno voće i povrće, dok će se brojevi od 84000 do 84999 koristiti za organske verzije. Do 9. siječnja 2023. IFPS-ova internetska baza podataka još uvijek nije imala proizvod kodiran s prefiksom '8'. Kod '4961' najviši je vidljiv u bazi podataka i označava sortu manga.

AFP je posjetio nekoliko dućana u Zagrebu, tražeći voće i povrće označeno naljepnicama sličnim onima koje se koriste na slici jabuke podijeljenoj na Facebooku, i pronašao dva primjera PLU kodova koji se koriste u dvije različite trgovine. Jedna od njih bila je jabuka Crimson Snow s naljepnicom "#4196", koja odgovara unosu "jabuka, razna" u PLU tablicama, a druga je bila mango s naljepnicom "#4959", koja odgovara unosu "mango, razni" u PLU tablicama.

Image
Fotografije voća označenog PLU naljepnicama u dvije trgovine u Hrvatskoj, snimljene 8. prosinca 2023. (AFP / Ivan FISCHER)

AFP je kontaktirao hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede kako bi se raspitao o korištenju PLU kodova u Hrvatskoj te o proizvodnji i prodaji GMO proizvoda u Hrvatskoj, ali nije dobio nikakav odgovor.

U Hrvatskoj zabranjena proizvodnja GMO-a, u EU nema GMO voća

AFP je kontaktirao i Ministarstvo zdravstva koje je zaduženo za utvrđivanje propisa o praćenju, označavanju i pakiranju genetski modificiranih organizama i proizvoda u Hrvatskoj.

Glasnogovornik Ministarstva rekao je AFP-u e-mailom 21. prosinca 2023. da postoji samo jedna genetski modificirana biljka odobrena za uzgoj unutar EU - sorta Monsantovog kukuruza s oznakom "MON 810-6", ali da je Republika Hrvatska tražila i dobila izuzeće Europske komisije, te je uzgoj ovog GMO kukuruza u Hrvatskoj i nekoliko drugih područja EU zabranjen 2016. godine Provedbenom odlukom Komisije (EU) 2016/321.

“Do današnjega dana na razini Europske unije Provedbenim odlukama Europske komisije odobreno je stavljanje na tržište genetski modificirane hrane i hrane za životinje koja isključivo potječe od soje, kukuruza, pamuka, uljane i šećerne repe što je vidljivo iz Registra GMO koji se nalazi na sljedećim mrežnim stranicama Europske komisije ", odgovorilo je Ministarstvo u e-mailu (arhivirano ovdje).

Ministarstvo je također naglasilo da je Hrvatska u potpunosti usvojila uredbe EU br. 1829/2003 i 1830/2003, koje nalažu da svi genetski modificirani organizmi koji su dostupni potrošačima u EU moraju biti jasno označeni riječima "Ovaj proizvod sadrži genetski modificirane organizme" ili "Ovaj proizvod sadrži genetski modificirani [naziv organizma(a)]" na pakiranju zapakiranih proizvoda, ili neposredno uz izložene proizvode koji nisu zapakirani. Kao što Europska komisija ovdje pojašnjava, to znači da bi trebala postojati jasno vidljiva bilješka na polici supermarketa s proizvodom (arhivirano ovdje).

Uistinu postoji šifra koja se koristi u službenom EU registru i obvezna je za korištenje u svoj dokumentaciji tijekom prodaje i isporuke GMO hrane i proizvoda za životinje, ali ova šifra ne nalikuje PLU broju. Uredba EU 65/2004 opisuje ovu šifru koja se sastoji od tri dijela - dva ili tri alfanumerička znaka koja označavaju tvrtku koja traži odobrenje, nakon čega slijedi pet ili šest alfanumeričkih znakova koji predstavljaju genetsku promjenu učinjenu na proizvodu, te završni dio s jednim znakom koji se koristi za provjeru. Kao što se može vidjeti u EC registru genetski modificiranih organizama u nastavku, vrsta Monsantovog pamuka označena je, na primjer, kao "MON-01445-2", jedna od BASF-ovih vrsta pamuka kao "ACS-GH001-3" i jedna od Bayer sorti kao "BCS-GH002-5".

Image
Snimka zaslona registra GMO EU, preuzeta 5. siječnja 2024.

GMO nije dostupan niti u susjednim zemljama izvan EU

Članak 2 srbijanskog Zakona o genetički modifikovanim organizmima kaže da "nijedan modifikovan živi organizam kao ni proizvod od genetički modifikovanog organizma ne može da se stavi u promet, odnosno gaji u komercijalne svrhe na teritoriji Republike Srbije" (arhivirano ovdje).

Zakoni slični propisima EU postoje u Crnoj Gori (arhivirano ovdje) i u Bosni i Hercegovini, gdje GMO moraju dobiti odobrenje i biti registrirani (arhivirano ovdje) i označeni prema istim smjernicama kao u EU.

Agencija za sigurnost hrane BiH je 2022. godine izvijestila da "danas u Bosni i Hercegovini nijedan genetički modificiran usjev nema rješenje o odobrenju za uzgoj. Također, nijedan genetički modificiran organizam nema rješenje o odobrenju za upotrebu u hrani za ishranu ljudi na tržištu Bosne i Hercegovine. To znači da se na tržište Bosne i Hercegovine trenutno ne može stavljati hrana namijenjena za ishranu ljudi koja se sastoji, sadrži ili vodi porijeklo od GMO-a " (arhivirano ovdje).

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas