Ne, fotografija iz Alžira ne dokazuje da su najnovije NASA-ine misije na Mars lažirane

Dugi niz godina teoretičari zavjere netočno su tvrdili da su slijetanja na Mjesec lažirana. Sada su različite NASA-ine bespilotne misije na Mars na meti sličnih teorija zavjere. Od kolovoza 2024. deseci tisuća korisnika društvenih medija podijelili su fotografiju izvan konteksta iz Alžira, tvrdeći da dokazuje da su misije na Mars lažirane u pustinji te sjevernoafričke zemlje. AFP-ova detaljna analiza fotografije, kao i dokazi koje je pružio njen autor, dokazuju da su takve predodžbe netočne.

U prvoj polovici kolovoza 2024. tisuće korisnika društvenih medija dijelilo je objave na engleskom jeziku na TikToku i Facebooku (ovdje i ovdje) s dvije naizgled različite fotografije istog pustinjskog krajolika. Natpis na gornjoj slici glasi: "MARS" podebljanim slovima i čini se da prikazuje NASA-ina robotska vozila. Natpis na donjoj slici glasi "ALŽIR" i prikazuje šačicu turista koji gledaju iste dine i planine kao na gornjoj slici. Zaključak je da fotografija NASA-ine misije na Mars uopće nije snimljena na crvenom planetu, već u Alžiru.

"Prvi let na Marsu 17. travnja 2021. Autor: Ingenuity Helicopter," glasi drugi naslov, navodeći da je sliku snimio lagani NASA-in helikopter nazvan Ingenuity koji je lansiran sa Zemlje u srpnju 2020. povezan s marsovskim roverom nazvanim Perseverance. U travnju 2021. Ingenuity je izveo prvi ikada kontrolirani aerodinamički let na vanzemaljskom tijelu kao što je objašnjeno u zadnjem odjeljku ovog članka u nastavku.

Fotografije su 12. kolovoza 2024. dijelili korisnici iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Slovačke.

Image
Snimka zaslona obmanjujućih objava na hrvatskom, srpskom i engleskom od 26. kolovoza 2024.

Iako su neki komentari ispod objava ispravno ukazivali na nevjerojatnost i neautentičnost slike, drugi su ukazali da neki korisnici doista vjeruju da je originalna: "Ovo je dokaz da nikada nismo bili na Marsu, NASA samo snima u Alžiru."

Image
Snimka zaslona komenara objave na Facebooku, preuzeta 21. kolovoza 2024.

Međutim, AFP nije pronašao dokaze da je NASA ikada objavila ili bila povezana s fotografijom kao što se tvrdi u objavama.

Dvije verzije iste fotografije

Provodeći obrnuto pretraživanje slika s donjom polovicom slike, pronašli smo veću verziju izvorne fotografije objavljene na web stranicama kao što je ova ili ova.

Daljnjom analizom fotografije zaključili smo da su i gornja slika s oznakom "Mars" i donja s oznakom "Alžir" zapravo dvije verzije iste originalne fotografije. Sjene planine u pozadini, koraci u prvom planu i nekoliko drugih elemenata savršeno se slažu:

Image
Usporedba detalja s "Mars" fotografije (lijevo) i "Alžir" fotografije (desno). Okvire je dodao AFP

Navodna "Marsova" verzija slike uređena je u softverskom alatu sličnom Photoshopu: izvorne boje su odzasićene, NASA-ini roboti postavljeni su u okvir, a ljudi vidljivi u dnu zajedno s njihovim izduženim sjenama su uklonjeni. Međutim, iako je uređena slika vrlo mutna i ima nisku rezoluciju, noge jedne od figura s originalne fotografije i dalje su vidljive prilikom povećanja u "Mars" verziji:

Image
Usporedba detalja s "Mars" fotografije (lijevo) i "Alžir" fotografije (desno). Okvire je dodao AFP

Slika korištena bez dozvole fotografa

U metapodacima fotografije preuzete s ove stranice otkrili smo da ju je napravio "Gregory Rohart." Prema tim detaljima, fotografija je snimljena fotoaparatom Canon 40D u 9:56 ujutro 6. siječnja 2009. godine.

Image
Snimka zaslona metapodataka fotografije iz Alžira.

Prema javno dostupnim podacima koji se mogu pretraživati, Grégory Rohart francuski je fotograf divljine i prirode, putnik i bloger koji je također putovao u Alžir (arhivirano je ovdje i ovdje).

Kontaktirali smo Roharta koji nam je potvrdio da je on autor fotografije.

Rohart nam je također dao snimku zaslona fotografije u svom Photoshop Lightroomu, softveru za katalogiziranje i uređivanje koji fotografi često koriste, gdje su isti metapodaci i detalji ekspozicije jasno vidljivi:

Image
Snimka zaslona fotografije u programu Photoshop Lightroom. Ustupio Grégory Rohart

"Snimio sam ju u Alžiru kad sam bio na izvješću o planinarenju u pustinji Tadrart," napisao je u elektroničkoj poruci AFP-u 23. kolovoza 2024. govoreći o području Tadrarta, pustinjskomplaninskom području na granici Alžira i Libije.

“Kao fotograf, očito ne volim da se neka moja fotografija koristi bez mog pristanka, a još manje da ju se koristi izvan njezinog izvornog značenja,” rekao je Rohart.

Nismo uspjeli geolocirati gdje je točno unutar područja Tadrarta fotografija snimljena. Međutim, pronašli smo još jednu fotografiju koja bilježi isti krajolik na stranici talijanske turističke agencije kao dio plana putovanja u jugoistočnu regiju Alžira.

Image
Snimka zaslona fotografije sa stranice turističke agencije. Okvir je dodao AFP

Na temelju navedenog možemo zaključiti da slika zapravo nije snimljena na Marsu, već negdje usred pustinje Sahare.

Image
Snimka zaslona s Google Karata na kojoj je AFP crvenim krugom označio lokaciju fotografije

Perseverance i Ingenuity: povijesna prekretnica

Nakon uspjeha rovera Curiosity koji je sletio na Mars 2012. i nastavlja svoju misiju do danas (arhivirano je ovdje), NASA-ina najnovija faza istraživanja Marsa bila je misija Mars 2020, koja je uključivala postavljanje rovera Perseverance i helikoptera Ingenuity na površini crvenog planeta.

Image
Raketa Atlas V s roverom Perseverance polijeće iz lansirnog kompleksa 41 u stanici zračnih snaga Cape Canaveral na Floridi 30. srpnja 2020. (AFP / Gregg Newton)

Perseverance (arhivirano je ovdje), osmišljen za istraživanje kratera Jezero, ima za cilj potragu za znakovima drevnog mikrobnog života, proučavanje geologije i klime planeta. Nakon što je sletio u veljači 2021., skuplja uzorke površine Marsa, utirući put budućoj misiji koja bi mogla preuzeti te uzorke i vratiti ih natrag na Zemlju, nudeći neviđene uvide u povijest planeta i mogućnost prošlog života. Ova je misija sastavni dio razumijevanja Marsove nastanjivosti i pripreme za buduća ljudska istraživanja, budući da testira tehnologije za proizvodnju kisika iz atmosfere Marsa.

Ingenuity, helikopter težak 1,8 kilograma priključen na Perseverance, predstavlja revolucionarnu tehnološku demonstraciju (arhivirano je ovdje). Lansiran zajedno s roverom, uspješno je završio svoj prvi let 19. travnja 2021. (arhivirano je ovdje), označivši prvi let s pogonom na drugom planetu. Tijekom tog povijesnog trenutka, Ingenuity se uzdigao 3 metra u tanku Marsovu atmosferu, lebdio i snimao slike prije sigurnog slijetanja. To postignuće ne samo da je pokazalo izvedivost zračnog istraživanja Marsa, već je pružilo ključne podatke za buduće misije koje bi mogle koristiti leteća vozila za istraživanje planetarnih površina odozgo.

Nakon prvog leta, Ingenuity je napravio ukupno 72 leta, zabilježivši više od dva sata leta u kratkim skokovima i pokrivši ukupnu udaljenost od oko 17 kilometara. Njegova se misija razvila tako da djeluje kao zračni izviđač koji pomaže svom pratiocu na kotačima u potrazi za znakovima drevnog mikrobnog života od prije nekoliko milijardi godina kada je Mars bio puno vlažniji i topliji nego danas.

Image
Član osoblja nosi model helikoptera Ingenuity Mars u punoj veličini u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon (JPL) 18. veljače 2021. u Pasadeni, Kalifornija. (AFP / Patrick T. FALLON)

Posljednji let Ingenuityja 18. siječnja 2024. završio je prinudnim slijetanjem koje je oštetilo lopatice rotora, zbog čega je NASA povukla helikopter iz upotrebe. Dana 16. travnja, Ingenuity je poslao svoj posljednji signal natrag na Zemlju, uključujući emotivnu oproštajnu poruku. Nastavit će prikupljati podatke, no oni će ostati na Marsu dok ih budući istraživači ne budu mogli povratiti. Dugovječnost Ingenuityja nadmašila je sva očekivanja, prkoseći izazovima kao što su oluje s prašinom, opasan teren, kvar na senzoru i hladne uvjete.

AFP je ranije opovrgao nekoliko tvrdnji da su slijetanja na Mjesec lažirana, na primjer ovdje i ovdje.

U članku je ispravljena pogrešna poveznica na izvor originalne fotografije te vrijeme kada je snimljena na 9:56, umjesto 9:59 kako je prvobitno objavljeno
30. kolovoza 2024. U članku je ispravljena pogrešna poveznica na izvor originalne fotografije te vrijeme kada je snimljena na 9:56, umjesto 9:59 kako je prvobitno objavljeno

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas