Ruska dužnosnica pogrešno citirana o BRICS sustavu za bankarske transfere

Ruski službenik je, u siječnju 2024. godine, rekao medijima da se "159 stranih sudionika iz 20 zemalja" pridružilo ruskom sustavu za bankarske transfere - SPFS, koji predstavlja alternativu SWIFT bankarskom sustavu. U kolovozu su brojni mediji, uključujući ruski državni RT, pogrešno citirali tu izjavu. Netočno su tvrdili da se 159 "država" sprema pridružiti "novom sustavu plaćanja u BRICS-u," tj. sustavu plaćanja bloka država koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika kao originalni članovi. RT je kasnije ispravio svoju grešku. Pojedini mediji pomiješali su i ruski SPFS sa BRICS inicijativom za alternativni sustav poruka za plaćanje pod nazivom BRICS Pay. Glasnogovornik BRICS Paya rekao je za AFP da nisu upoznati s tim da se 159 zemalja želi pridružiti toj inicijativi.

"Petrodolar odlazi u povijest: čak 159 zemalja želi prijeći na BRICS platni sustav " -  piše u objavi na Facebooku na hrvatskom od 24. kolovoza 2024. godine. U objavi se netočno tvrdi da je, prema riječima Elvire Nabiuline, guvernerke Centralne banke Rusije, "159 zemalja izrazilo spremnost da prihvati BRICS platni sustav čim postane operativan."

Koristeći napredno pretraživanje interneta AFP je pronašao članak koji je prikazan na snimci zaslona u toj objavi, a koja pogrešno citira Nabiulinu. Članak je prvobitno objavljen na hrvatskom blogu "Geopolitika," a zatim je i više puta podijeljen u objavama na Facebooku širom regije, na primjer ovdje i ovdje.

Ista netočna tvrdnja širila se i u objavama na Facebooku na srpskom i bosanskom jeziku, i to nekoliko tjedana prije sljedećeg godišnjeg BRICS sastanka, koji će se održati u Kazanju, u Rusiji, od 22. do 24. listopada 2024. Ta tvrdnja se također proširila širom svijeta na mnogim drugim jezicima, uključujući kineski, rumunjski, bugarski, njemački i mađarski.

Image
Snimke zaslona netočnih objava na Facebooku i Hrvatskom blogu od 18. rujna 2024.

Nakon što su neke od glavnih ruskih banaka isključene iz globalnog SWIFT sustava plaćanja zbog rata u Ukrajini, Rusija je značajno unaprijedila svoju domaću financijsku infrastrukturu, uključujući SPFS sustav za bankarske transfere i sustav plaćanja 'Mir' karticama.

Zemlje BRICS-a razmatraju uvođenje alternativa međunarodnim financijskim institucijama poput Svjetske banke i MMF-a. Moskva je pozvala članice da uspostave zajednički sustav plaćanja i povećaju upotrebu svojih nacionalnih valuta u trgovini, kako bi smanjile ovisnost o dolaru.

Takozvani BRICS Pay — inicijativa zemalja članica BRICS-a za stvaranje "međunarodnog sustava digitalnih plaćanja s više valuta" — najavljena je još 2018. godine. Planirano je da bude "konverter poruka o plaćanjima između različitih formata" koji će, prema toj inicijativi, podržavati SPFS, SWIFT i kineski CIPS sustav. Na službenoj stranici nije navedeno kada će taj sustav biti u funkciji.

S druge strane, ruski SPFS već je u funkciji i nije isto što i BRICS Pay. Netočne objave i članci miješaju ta dva različita sustava.

Vijest o tome da 159 zemalja pristupa BRICS sustavu plaćanja je netočna. To je pogrešna interpretacija članka iz siječnja 2024. godine, u kojem je guvernerka Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina izjavila da se "159 stranih sudionika iz 20 zemalja" pridružilo ruskom SPFS sustavu.

Mediji netočno izvještavaju o '159 zemalja'

Netočan tekst na hrvatskom blogu, koji je podijeljen u većini objava na društvenim mrežama, citira članak objavljen 16. kolovoza 2024. godine na stranici "Watcher.guru", koja ne navodi izvor za tu tvrdnju.

Članak sa stranice "Watcher.guru" također je bio izvor za nekoliko objava na Facebooku, kao što su ova i ova. Neke od njih, poput ove, sadrže YouTube snimku koja prikazuje stranicu "WatcherGuru" u 0:15.

Dijelovi tog članka naizgled su identični tekstu ruskog državnog medija Sputnik, objavljenog 30. siječnja 2024. godine (poveznica je arhivirana ovdje), koji je izvijestio da Moskva razmatra integraciju SPFS-a s drugim zemljama BRICS-a.

Guvernerka ruske centralne banke Elvira Nabiulina rekla je za Sputnik da je "[SPFS sustav] alternativa SWIFT-u." Dodala je da, "slična infrastruktura postoji u nekim drugim zemljama. Razgovaramo o interakciji takvih platformi, ali ovdje su važni interes i tehnička spremnost naših partnera."

Na stranici Watcher.guru u kolovozu je napisano: "Nabiullina je rekla da je sustav 'alternativa SWIFT-u." Također je dodala da "slična infrastruktura postoji u nekim drugim zemljama. Razgovaramo o interakciji takvih platformi, ali ovdje su važni interes i tehnička spremnost naših partnera."

Image
Snimke zaslona teksta Sputnika iz siječnja i članak watcher.gurua od 11. rujna 2024.

U izvještaju Sputnika piše: "Ona je dodala da je 159 stranih sudionika iz 20 zemalja već pridruženo ruskom sustavu" — a na stranici Watcher.guru citat guvernerke ruske centralne banke je izokrenut: "Prema riječima guvernerke Centralne banke Rusije, Elvire Nabiuline, 159 zemalja je spremno usvojiti BRICS sustav plaćanja kada postane operativan."

Na toj stranici je, 10. rujna 2024. objavljen još jedan članak pod nazivom "BRICS potvrđuje da će 159 sudionika usvojiti novi sustav plaćanja," bez ispravke originalnog članka. Novi tekst govori o "159 sudionika" a ne država, ali i dalje se čini da se BRICS Pay miješa s ruskim SPFS sustavom.

SPFS se zaista koristi u nekim zemljama: banke iz Armenije, Kube i Kazahstana su među onima koje koriste ruski sustav, izvijestila je agencija TASS u ožujku (poveznica je arhivirana ovdje).

Glasnogovornik BRICS Paya je rekao AFP-u da nisu "obaviješteni o planovima za uvođenje u 159 zemalja, kako je rečeno u obmanjujućim objavama na društvenim mrežama." Ova tvrtka je u izjavi 6. rujna napisala da "rad na BRICS Pay-u zaista napreduje, ali će to biti postepen i sekvencijalan razvoj."

RT je ispravio svoju grešku

Kako je navedeno u ovom AFP-ovom članku, ista tvrdnja širila se i na kineskom jeziku na platformi X, gdje se kao izvor navode ruski mediji financirani od strane države RT (nekada Russia Today).

Korištenjem obrnutog pretraživanja video sadržaja na kineskim objavama, AFP je pronašao ispravku objavljenu na službenom Weibo (kineska društvena mreža) profilu RT-a. Navedeno je da su pogrešno objavili da će "159 zemalja usvojiti novi BRICS sustav plaćanja" (poveznica je arhivirana ovdje).

Image
Ispravka koju je objavio RT. (Automatski prijevod) Snimka zaslona od 10. rujna 2024.

"17. kolovoza 2024. godine, Russia Today (RT) objavio je na svom službenom Weibo profilu vijest - '159 zemalja usvojit će novi BRICS sustav plaćanja'. Nakon provjere, utvrđeno je da je to bila lažna vijest," napisao je RT je 22. kolovoza. "Ispričavamo se zbog objavljivanja te netočne informacije," dodali su.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas