Sigurnije je cijepiti se nego prirodno zaraziti dječjim bolestima poput ospica ili rubeole

Dječje cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MMR) sigurno je i učinkovito te pruža doživotnu zaštitu velikoj većini primatelja. Unatoč tome, u veljači 2025. na društvenim mrežama u Hrvatskoj kružio je videozapis britanske liječnice koja tvrdi da bi djeca trebala prirodno preboljeti ospice, zaušnjake, rubeolu i vodene kozice kako bi navodno stekla zaštitu od drugih bolesti kasnije u životu. Ove tvrdnje su netočne. Stručnjaci su za AFP izjavili da nisu upoznati s ikakvim dokazima da prebolijevanje ovih zaraznih bolesti donosi dugoročne koristi, dok komplikacije mogu dovesti do zdravstvenih problema, pa čak i biti fatalne u nekim slučajevima.

"Sjećate li se kako su nas mame vodile kod prijatelja da 'pokupimo' dječje bolesti," napisala je korisnica Facebooka na hrvatskom u objavi od 8. veljače 2025. Uz objavu je priložen kratki video isječak u kome britanska liječnica Sarah Myhill tvrdi da bi djeca trebala preboljeti zarazne bolesti poput ospica, zaušnjaka, rubeole i vodenih kozica, uspoređujući to sa softverom koji "programira hardver njihova imunološkog sustava". 

Isti video, s naslovom "Istina o dječjim bolestima" i popraćen sličnim opisima, podijeljen je na Facebooku više od 100 puta. Također se proširio na Telegramu, gdje je pregledan više od 1.200 puta.

U isječku dugom minutu i pol, Myhill također tvrdi da prebolijevanje ovih dječjih bolesti "štiti od raka, bolesti srca i demencije kasnije u životu".

Međutim, te su tvrdnje netočne. Ne postoje znanstveni dokazi koji bi upućivali na to da prebolijevanje ovih zaraznih bolesti u djetinjstvu donosi koristi. Dostupni dokazi pokazuju, a stručnjaci su za AFP potvrdili, da ospice, zaušnjaci i rubeola nose značajne zdravstvene rizike, uključujući smrt, te mogu uzrokovati druge zdravstvene probleme kasnije u životu. Ospice čak oslabljuju imunološki sustav i čine ga osjetljivijim na druge bolesti.

Image
Snimke zaslona netočnih objava na Facebooku i Telegramu, preuzete 18. veljače 2025.

Gledajući imena u natpisima na snimci, AFP je pomoću naprednog pretraživanja interneta pronašao izvor snimke. Britanska liječnica Sarah Myhill gostovala je u podcastu "The Wellness Way" 23. siječnja 2025. Jednosatna epizoda nosila je naslov "Dječji imunitet, nedostatak nutrijenata i savjeti za zdravlje s dr. Sarah Myhill". U opisu epizode Myhill je nazvana "pionirkom u području prirodnog zdravlja i imuniteta".

Myhill je privatna liječnica sa sjedištem u Powysu, okrugu u Walesu, Ujedinjeno Kraljevstvo. Britansko Opće medicinsko vijeće (GMC) suspendiralo joj je liječničku licencu na godinu dana 2010. godine nakon što je propisivala tretmane za koje su drugi stručnjaci tvrdili da "nemaju kliničku ni biokemijsku osnovu". Ponovno je suspendirana 2023. godine zbog promicanja vitamina i joda kao tretmana za COVID-19 (arhivirano ovdje i ovdje).

Ospice i zaušnjaci mogu biti smrtonosni

Za tri od četiri bolesti spomenute u videu – ospice, zaušnjake i rubeolu – dostupna cjepiva se u Hrvatskoj daju u sklopu Programa obveznog cijepljenja (arhivirano ovdje). Ta se cjepiva obično primjenjuju u kombiniranom obliku poznatom kao MMR ili Mo-Pa-Ru cjepivo (arhivirano ovdje).

Prema Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti u sklopu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), bolje je cijepiti djecu nego im dopustiti da steknu imunitet prirodnim prebolijevanjem ovih bolesti.

"Obolijevanje od bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem nosi veći rizik od razvoja komplikacija tih bolesti, a u nekim slučajevima i smrtnih ishoda", navela je Služba za epidemiologiju u e-mailu upućenom AFP-u 14. veljače 2025.

U slučaju ospica, Služba je istaknula da je rizik od razvoja encefalitisa, opasne upale mozga, jedan na 1.000 slučajeva (arhivirano ovdje). Rizik od encefalitisa nakon cijepljenja iznosi samo jedan na milijun.

Mark Muscat, tehnički službenik Programa za bolesti koje se mogu spriječiti cjepivom i cijepljenje pri Regionalnom uredu Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu, također je u e-mailu upućenom AFP-u 13. veljače izjavio da WHO preporučuje cijepljenje protiv ospica, zaušnjaka i rubeole kako bi se izbjegle ozbiljne komplikacije, uključujući smrt, osobito u slučaju ospica, te urođene malformacije u slučaju rubeole.

Image
Liječnik obiteljske medicine priprema cjepivo protiv ospica u Bukureštu, 16. travnja 2018. (AFP / Daniel MIHAILESCU)

"Ove se bolesti učinkovito sprječavaju rutinskim cijepljenjem koje nude nacionalni programi imunizacije", rekao je Muscat. "Samo cijepljenje dokazano je vrlo sigurno, s vrlo malom vjerojatnošću nuspojava."

Najnoviji dokument WHO-a o ospicama (arhivirano ovdje) navodi da ova bolest uzrokuje komplikacije u otprilike 30 posto prijavljenih slučajeva, ovisno o dobi i postojećim zdravstvenim stanjima. Nadalje, prirodna infekcija ospicama uzrokuje značajnu imunosupresiju – slabljenje imunološkog sustava – koja može trajati nekoliko godina i povezana je s povećanjem smrtnosti od zaraznih bolesti kod djece.

I Muscat i Služba za epidemiologiju HZJZ-a istaknuli su da infekcija ospicama može uzrokovati subakutni sklerozirajući panencefalitis (SSPE), smrtonosnu bolest koja se razvija nekoliko godina nakon infekcije u sedam do 300 slučajeva na milijun (arhivirano ovdje). Studija iz 2017. pokazala je da se SSPE može pojaviti u jednom od 600 slučajeva kod necijepljene djece koja su ospice preboljela prije navršenog 12. mjeseca života, odnosno u jednom od 1.300 slučajeva kod djece mlađe od pet godina u trenutku zaraze (arhivirano ovdje).

Infekcija zaušnjacima također nosi rizik od meningoencefalitisa – potencijalno smrtonosne upale mozga i moždanih ovojnica (arhivirano ovdje i ovdje). Zaušnjaci mogu uzrokovati otekline testisa ili upalu jajnika, što može smanjiti plodnost. Također mogu dovesti do akutnog pankreatitisa – upale gušterače (arhivirano ovdje).

Kod zdravih osoba rubeola je obično blaga bolest, rekli su iz HZJZ-a za AFP (arhivirano ovdje). "No ako oboli neimuna trudnica, posebice tijekom prvog tromjesječja, povećana je vjerojatnost spontanog pobačaja", navodi HZJZ. "Ako se trudnoća održi, novorođenče se rađa s kongenitalnim (urođenim) anomalijama – kongenitalni sindrom rubeole (CRS)." Ovaj sindrom može uključivati gubitak sluha, mrene i sljepoću te intelektualne teškoće (arhivirano ovdje).

Nije usporedivo s vodenim kozicama

Myhill spominje vodene kozice u istom kontekstu kao i ospice, zaušnjake i rubeolu, no stručnjaci kažu da se ova bolest ne može uspoređivati s ostale tri u pogledu relativne opasnosti (arhivirano ovdje). Komplikacije vodenih kozica su rijetke i obično se javljaju u obliku sekundarne infekcije – puknuti mjehurići mogu postati zaraženi bakterijama (arhivirano ovdje). Ipak, vodene kozice mogu biti opasne za trudnice i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom.

Nekoliko zemalja Europske unije, poput Cipra, Njemačke, Grčke, Litve i Luksemburga, preporučuje cijepljenje djece protiv vodenih kozica. U Hrvatskoj cjepivo protiv vodenih kozica nije dio redovnog programa cijepljenja, ali se daje rizičnim skupinama sklonima komplikacijama.

"Za osobe s bolestima koje narušavaju imunološki sustav (...), osobe s teškim oblicima dermatitisa te osobe koje su u bliskom kontaktu s pacijentima pod visokim rizikom od komplikacija i koji sami ne mogu primiti cjepivo", rekli su iz HZJZ-a za AFP. To uključuje i zdravstvene radnike na odjelima porodništva, infektologije i hematologije. "Ovo neizravno štiti imunokompromitirane osobe o kojima se brinu, budući da oni zbog oslabljenog imunološkog sustava ne mogu primiti živo cjepivo."

Nema dokaza da zaraza štiti od drugih bolesti

AFP je koristio napredno pretraživanje interneta i Google Scholar – repozitorij znanstvenih radova – kako bi pronašao bilo kakvu studiju koja bi mogla ukazivati na povezanost između preboljenja dječjih bolesti i kasnije pojave raka, kardiovaskularnih bolesti ili demencije, no nije uspio pronaći nijednu. Međutim, postoje studije, poput ove i ove (arhivirano ovdje i ovdje), koje povezuju infekciju ospicama i posljedični SSPE s ranim početkom demencije.

Muscat je za AFP izjavio da WHO nije upoznat s ikakvim vjerodostojnim znanstvenim dokazima koji bi potvrdili tvrdnju da prirodna infekcija ospicama, zaušnjacima ili rubeolom pruža zaštitu od raka, kardiovaskularnih bolesti ili demencije kasnije u životu. Naprotiv, prirodna infekcija ospicama "zapravo oslabljuje imunološki sustav na nekoliko godina i povećava osjetljivost na druge bolesti", rekao je Muscat.

Služba za epidemiologiju HZJZ-a također nije upoznata s takvim istraživanjem i napominje da bi, čak i kada bi takva povezanost postojala, bilo krajnje neetično "namjerno izlagati djecu bolestima koje se mogu spriječiti cjepivima i time ih izložiti svim prethodno navedenim komplikacijama".

Čak i da imunološki odgovor na bolesti dugoročno donosi neke koristi, isti učinak bi potencijalno mogla pružiti i cjepiva, ali uz znatno manje rizike. "Oslabljeni virusi u cjepivu vrlo su učinkoviti u poticanju imunološkog sustava na stvaranje imuniteta", rekao je Muscat, dodajući da to čine "bez izazivanja samih bolesti niti dugoročnih negativnih posljedica infekcija, uključujući imunosupresiju i moguće invaliditete".

Image
Snimka zaslona publikacije OECD-a "Beating Cancer Inequalities in the EU", preuzeta 20. veljače 2025.

Tvrdnja o raku u Finskoj

Na početku isječka koji kruži društvenim mrežama, Myhill iznosi odvojenu tvrdnju da je "Finska jedina zemlja u Europi u kojoj incidencija raka opada". Povezuje to s odlukom finske vlade iz 1984. godine da svo gnojivo u zemlji obogati selenom kako bi se suzbio nedostatak tog minerala (arhivirano ovdje). Iako povećan unos selena može imati određene zdravstvene koristi, nema dokaza da smanjuje incidenciju raka.

Podaci samih finskih zdravstvenih institucija pokazuju da je broj slučajeva raka i smrtnih ishoda od te bolesti rastao između 2020. i 2022. godine (arhivirano ovdje i ovdje).

Prema podacima OECD-a iz 2022. godine (arhivirano ovdje), postoji više europskih zemalja u kojima je incidencija raka pala u odnosu na 2010. godinu, uključujući Belgiju, Slovačku, Italiju, Češku, Njemačku, Island, Litvu i Španjolsku. Finska je u 2022. godini imala stopu incidencije raka sličnu prosjeku Europske unije.

Više AFP-ovih provjera činjenica na temu cjepiva možete pronaći ovdje, a na temu zdravlja ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas