
Ne postoji veleposlanstvo Kosova u Beogradu
- Objavljeno 16. travnja 2025. u 16:37
- Minuta potrebno za čitanje: 6
- Autor: Mina PEJAKOVIC, AFP Beograd
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Pitanje 'od milion dolara'. Ko je otvorio Ambasadu?:Neprijateljske zločinačke, omražene i od Srbije nepriznate Republike Kosovo, i to u samom centru Srbije, preciznije u Beogradu... Da'l 'kurtijevi studenti', strani plaćenici, Šarović, Žunić, NVO ili... Veleizdajnik 'Aca Srbin' od Čipuljića," piše u objavi od 26. ožujka 2025. godine uz sliku na kojoj piše "U sred Beograda ambasada Republike Kosovo," a ispod na albanskom adresa i broj telefona.
Kao adresa navodi se Vladimira Popovića 40 A, a objava je podijeljena više od tisuću puta. Ista slika s istom tvrdnjom objavljena je i na drugom profilu i podijeljena skoro dvije tisuće puta.
Međutim, ta tvrdnja je netočna. Veleposlanstvo Kosova ne postoji u Srbiji, što pokazuju službeni podaci Ministarstva vanjskih poslova. Na adresi koja se spominje u netočnim objavama zapravo se nalazi Ured za vezu Beograda i Prištine, otvoren nakon potpisivanja Briselskog sporazuma 2013. godine. Takav ured postoji i u Prištini i otvoren je istog dana.

Ured za vezu Beograda i Prištine
Na službenoj stranici Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije nalazi se popis stranih veleposlanstava u Srbiji, posljednji put ažuriran 11. travnja 2025. godine, nakon što su se na društvenim mrežama pojavile netočne tvrdnje (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje). Na tom popisu nema veleposlanstva Kosova.
Popis je organiziran po abecednom redu, a pod slovom "K" navedeni su isključivo: Kazahstan, Republika Koreja i Kuvajt.
U pojedinim objavama u kojima se tvrdi da Kosovo ima veleposlanstvo u Srbiji, kao navodni dokaz dijeli se i poveznica do "zvaničnog sajta Ambasada Kosova," portala koji pruža informacije o veleposlanstvima, konzulatima i diplomatskim predstavništvima Kosova širom svijeta.
Prema srpskim izvorima, od 193 države članice Ujedinjenih naroda – 84 zemlje ne priznaju neovisnost Kosova, dok su tri navodno "zamrzle" priznanje. Na službenoj stranici Ministarstva vanjskih poslova Kosova nalazi se popis od 116 zemalja za koje se tvrdi da su priznale neovisnost. Iako su brojne zemlje priznale neovisnost Kosova, uključujući i većinu zemalja članica EU-a i SAD, Kosovo nema veleposlanstva u svim tim državama.
Na poveznici koja vodi do službene stranice kosovskih veleposlanstava i predstavništava, a u kojoj se spominje Srbija, ne navodi se postojanje ambasade, već "Kancelarija za vezu Beograda i Prištine u Beogradu," čiji je oficir za vezu Jetiš Jašari.

S druge strane, Dejan Pavićević je oficir za vezu Ureda za vezu Beograda i Prištine u glavnom gradu Kosova.
"Kancelarija za vezu Beograda i Prištine" osnovana je nakon potpisivanja Briselskog sporazuma 2013. godine, kojem je cilj normalizacija odnosa Srbije i Kosova i prema kojem se prostorije dva predstavništva nalaze u okviru prostorija Delegacija Europske unije u oba grada. U Beogradu je to na adresi Vladimira Popovića 40 A, a u Prištini u Kosovskoj 1.
Prema odredbama Briselskog sporazuma, Ured predstavlja instituciju čija je svrha olakšati komunikaciju između vlade u Beogradu i vlade u Prištini kako bi se rješavali konkretni administrativni i tehnički problemi koji proizlaze iz procesa normalizacije odnosa.
Uspostavljen je kao jedan od ključnih tehničkih mehanizama za unapređenje suradnje i dio je šireg političkog procesa između dvije strane.
I tijekom uspostavljanja ureda i dogovora o službenoj ulozi oficira za vezu, između dvije strane više puta je dolazilo do neslaganja (arhivirano je ovdje). Na primjer, Kosovo je inzistiralo da se koriste pečati identični onima koje upotrebljavaju kosovske diplomatske misije u svijetu – s grbom Republike Kosovo i natpisom: "Kancelarija za vezu Republike Kosovo u Srbiji."
S druge strane, Srbija je ostala pri stavu da se koriste pečati bez državnih simbola, s neutralnim natpisima: "Kancelarija za vezu u Prištini" i "Kancelarija za vezu u Beogradu."

AFP je otišao na adresu za koju se u netočnim objavama na društvenim mrežama tvrdi da se nalazi veleposlanstvo Kosova. U samoj zgradi nalaze se kafići, prodavaonice sportske opreme, kao i – kako je potvrdio radnik osiguranja – Ured delegacije EU, ali i Ured za vezu Beograda i Prištine. "Nema nikakve ambasade Kosova, samo kancelarija za vezu," rekao je.

Tvrdnja koja se ponavlja
Nije prvi put da se ta tvrdnja širila na društvenim mrežama u srpskoj javnosti. Na primjer, 2. studenog 2023. godine korisnik platforme X podijelio je na svom profilu objavu koja vodi do poveznice stranice veleposlanstava i drugih predstavništava Kosova navodeći da se otvara ambasada "Republike Kosova" u Beogradu. "Zamislite lica ljudi u -Republici Nauru, Togo, Republici Palau, Madagaskaru, Solomonskim ostrva, Granadi, Uniji Komori, Burundiju, Komonvelt Dominika - kada to cuju jer kod njih nece otvoriti," piše još u toj objavi. Međutim, srpski prijevod albanskog natpisa na Googlu na toj poveznici glasi:
"KANCELARIJA ZA VEZU REPUBLIKE KOSOVO, Beograd, SRBIJA. Dobrodošli u Kancelariju za vezu Republike Kosovo u Beogradu. Ovde možete pronaći sve potrebne informacije i izvršiti usluge koje nudi ova kancelarija."

Tadašnji ministar vanjskih poslova Ivica Dačić reagirao je na te tvrdnje i poručio je da Priština nema, "ne može da ima, niti će ikada imati" svoje diplomatsko predstavništvo u Beogradu, prenio je portal N1.
"Beograd i Priština su tokom tehničkog dijaloga, koji se vodi od 2008. godine, dogovorili upućivanje oficira za vezu, koji se fizički nalaze u prostorijama delegacija EU u Beogradu, odnosno Prištini. Oficiri za vezu nemaju diplomatski status, niti predstavljaju uvertiru za otvaranje ambasada, već imaju zadatak da pomažu u međusobnoj komunikaciji i da nadgledaju sprovođenje postignutih dogovora. Nikada nije bilo govora o otvaranju bilo kakvih ambasada ili davanju nadležnosti koje imaju ambasade," prenio je tada RTS priopćenje ministra Dačića.
Novinari N1 su također 3. studenog 2023. povodom tih tvrdnji otišli na adresu koja se spominje i na navodnoj stranici veleposlanstava Kosova. Kako su zaključili, "na toj adresi nalazi se Delegacija Evropske unije, predstavništvo jedne farmaceutske firme, kao i druge IT firme. Oznake da se tu nalazi navodna Ambasada Kosova nema na vratima, ali ni oznake Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji, koja jeste upisana na istoj adresi."
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas