
Objave pogrešno predstavljaju staru studiju iz SAD-a o cjepivima i mladuncima majmuna
- Objavljeno 17. travnja 2025. u 14:43
- Minuta potrebno za čitanje: 4
- Autor: Ivan FISCHER, AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Mladunci majmuna koji su dobili cjepiva prema rasporedu cijepljenja u SAD-u imali su abnormalnosti u području mozga koje utječu na društveni i emocionalni razvoj", tvrdi se u objavi u jednoj hrvatskoj Facebook grupi 4. travnja 2025. "Nalazi u ovoj studiji sugeriraju da cjepiva mogu biti povezana sa značajnim poremećajima u rastu i razvoju mozga."
Objava je uključivala poveznicu na studiju iz 2010. godine te fotografiju stranice iz knjige Neila Z. Millera, liječnika povezanog s organizacijama koje se protive cijepljenju (arhivirano ovdje). Također je dijeljena i na Telegramu na hrvatskom jeziku.
Neki su komentatori ovu objavu protumačili kao dokaz da cjepiva nisu sigurna. "Eto, to je to... a oni i dalje imaju obraza tvrditi 'sigurno je'," napisao je jedan korisnik Facebooka. "Ovo je tužno i žalosno," dodao je drugi.
Međutim, pilot-studija iz 2010. predstavljena je u obmanjujućem kontekstu, rekli su stručnjaci za AFP (arhivirano ovdje).
Naveli su da je uzorak studije bio premalen da bi se mogli izvući bilo kakvi značajni zaključci, a njezine je rezultate opovrgnula veća naknadne studija istog istraživačkog tima, koja nije pronašla vezu između cjepiva i abnormalnog rasta mozga.

U studiji iz 2010. godine istraživači su tvrdili da su pronašli povezanost između primjene skupa ljudskih cjepiva na mladuncima majmuna i kasnijeg abnormalnog razvoja njihovih mozgova, konkretno u području amigdale, što je moglo utjecati na njihove emocionalne reakcije (arhivirano ovdje).
Međutim, studiju su nakon objave kritizirali drugi stručnjaci zbog malog uzorka i nedostatka znanstvene rigoroznosti u prikupljanju i tumačenju podataka (arhivirano ovdje).
"Plan te studije je bio da uporedi 12 vakcinisanih sa četiri nevakcinisane životinje", rekao je za AFP 10. travnja 2025. molekularni biolog Miloš Babić, direktor istraživanja u Celldomu. "Ali zbog sekundarnih bolesti i drugih problema, na kraju su uradili testove na osam vakcinisanih i samo dve nevakcinisane životinje. Takvo poređenje ne može dovesti do značajnih rezultata, jer veličina različitih delova mozga prirodno varira od jedinke do jedinke."
"Dodatno, autori ove studije su merili veličinu amigdale više puta. Samo u jednom merenju se videla bilo kakva razlika, i to jedno merenje je upotrebljeno da se izvede zaključak, dok su druga merenja ignorisana. Što nije dobra naučna praksa," rekao je Babić za AFP.
Jedan od kritičara izvorne studije, profesor Terence Hines sa Sveučilišta Pace, također je za AFP 10. travnja izjavio da rezultati studije nisu pouzdani. "Zapravo, izvorna studija koristila je premali broj majmuna da bi rezultati bili pouzdani, što je jasno pokazala njihova naknadna studija," rekao je. "Rezultati pilot-studije nisu se održali kada su isti istraživači proveli veću, kvalitetniju studiju i jasno utvrdili da cijepljenje nema učinka."
Nema jasne poveznice
Naknadna studija istog tima objavljena 2015. godine nije pronašla nikakvu povezanost između cjepiva i bilo kakvih abnormalnosti u mozgu (arhivirano ovdje).
Iako Laura Hewitson, koautorica naknadne studije i glavna autorica izvorne studije, nije odgovorila na upit AFP-a za komentar, u listopadu 2015. izjavila je za Newsweek da je nova studija imala "znatno sveobuhvatniji eksperimentalni dizajn", uz veći broj životinja (arhivirano ovdje). "Moji koautori i ja stojimo iza naših objavljenih rezultata," rekla je. "Sveobuhvatna priroda ove studije dodatno naglašava zašto rezultate pilot-studije treba tumačiti s velikim oprezom, s obzirom na mali broj uključenih životinja."
Komentirajući naknadnu studiju, Babić je za AFP izjavio: "Rezultati su objavljeni 2015. godine i konkluzivno su pokazali da vakcine nemaju nikakvog vidljivog uticaja na razvoj mozga. Ovaj put nije samo merena veličina amigdale, već takođe i funkcija nervnih ćelija, proizvodnja proteina i mnogi drugi aspekti funkcije mozga. Nigde nisu uočene razlike između vakcinisanih i nevakcinisanih životinja."
Babić je istaknuo da ga rezultati naknadne studije nisu iznenadili. "U istom periodu između 2010. i 2020. niz naučnih istraživanja je pokazao da autizam nastaje pre rođenja - što znači i pre bilo kakvih vakcina," rekao je.
Brojne studije istraživale su moguću povezanost cjepiva i autizma kod ljudi, te nisu pronašle nikakvu vezu.
Recenzirana meta-analiza iz 2014. godine, koju su proveli istraživači sa Sveučilišta u Sydneyju, analizirala je više od milijun djece u pet kohortnih studija i više od 9.000 djece u pet studija parova (arhivirano ovdje). Nije pronašla nikakvu povezanost između cjepiva i autizma.
Slično tome, kohortna studija iz 2019. godine, koju su proveli istraživači sa Sveučilišta u Kopenhagenu na više od 600.000 djece u Danskoj, također nije pronašla nikakvu povezanost između MMR cjepiva i autizma (arhivirano ovdje).
Više AFP-ovih članaka provjere činjenica o cjepivima možete pronaći ovdje.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas