Priča o incidentu s albanskim navijačima na probi Princa od Vranje je 'izmišljena': organizator Eurovizije

Kako se približavala Eurovizija, najveće muzičko natjecanje na svijetu, predstavnici zemalja koje sudjeluju fokusirale se na usavršavanje svojih nastupa dok su neki hrvatski i srpski tabloidi i mediji dizali tenzije senzacionalističkim, ali i izmišljenim izvještajima poput netočne priče da su albanski navijači napali srpskog pjevača Princa od Vranje zbog boja kostima. Organizatori događaja potvrdili su da je incident "potpuno izmišljen." Ekipa RTS-a koja je pratila Stefana Zdravkovića u Baselu također je rekla da se ništa od toga nije desilo. Međutim, brojni članci ostali su na stranicama neispravljeni i netočna priča se širila dalje.

"Stefan Zdravković, poznat kao Princ od Vranje i predstavnik Srbije na ovogodišnjem Eurosongu, suočio se s neugodnim incidentom tijekom tehničke probe u Baselu, gdje će se idućeg tjedna održati ovo prestižno glazbeno natjecanje," navodi se u članku jednog hrvatskog portala od 8. svibnja 2025. Članak se poziva na srpski televizijski kanal K1 koji je dan ranije objavio istu informaciju. 

"VELIKI INCIDENT U BAZELU Albanski navijači provocirali predstavnika Srbije Princa od Vranja! K1INFO na licu mesta!," piše u naslovu članka objavljenog 7. svibnja 2025. ujutro uz montiranu sliku na kojoj se vidi logotip Eurovizije, albanska zastava i Stefan Zdravković. U tekstu se tvrdi da je, "kako saznaje" K1, "grupa albanskih navijača verbalno napala predstavnika Srbije" tijekom njegove prve probe u Baselu "uzvikujući parole i zahtijevajući da 'nastupa pod pravom zastavom'" zbog crne i crvene boje njegove scenografije. Tvrdi se i da je "obezbeđenje brzo intervenisalo" i da su organizatori "osudili incident."

Tekst je kopiran i podijeljen u brojnim drugim srpskim medijima uključujući ovdje, ovdje i ovdje, bez ikakvih provjera, a van granica Srbije, osim u Hrvatskoj, dijeljen je i u Bosni. Međutim, tim Eurovizije potvrdio je za AFP Činjenice da takvog incidenta nije bilo.

Image
Snimka zaslona netočnog članka preuzeta 23. svibnja 2025.

Odnosi između Srbije i Albanije povijesno su obilježeni političkim tenzijama, pretežno zbog različitih stavova o statusu Kosova, čiju je jednostranu deklaraciju neovisnosti Albanija priznala među prvima, usprkos snažnom protivljenju Srbije. U prošlosti je bilo incidenata na pojedinačnim događajima poput tuče nogometnih navijača dvije države ili onog na nogometnoj utakmici koja je prekinuta zbog drona sa zastavom "Velike Albanije," što je vodilo do novih nereda.

Međutim, priča o incidentu na Euroviziji nema veze s istinom. Internet i društvene mreže dozvoljavaju brzo širenje netočnih ili obmanjujućih vijesti i sadržaja korištenih za manipuliranje emocija javnosti i to s ponekad ozbiljnim posljedicama (arhivirano je ovdje).

"Možemo da potvrdimo da je ova priča potpuno izmišljena," rečeno je AFP-u iz Službe za komunikaciju organizacije Pjesme Eurovizije 9. svibnja 2025.

"Prve probe umjetnika, kada se incident navodno dogodio, bile su zatvorene za sve osim za delegaciju umjetnika i produkcijsku ekipu, kako bi umjetnici mogli prvi put vježbati bez ikakvog vanjskog nadzora. Svakako nije bilo 'ljubitelja' ni na jednoj od tih proba," naveli su u elektroničkoj poruci. Prema njihovim riječima, organizatori nisu ništa "osudili" kako se navodi u medijima.

Probe predstavnika Srbije i Albanije čak se nisu dogodile ni istog dana. Prva proba Albanskog dua Shkodra Elektronike održana je 4. svibnja, kako je zabilježio neovisni blog o eurovizijskom natjecanju Wiwibloggs, dok je Princ od Vranje prvi put isprobao pjesmu i scenografiju na bini 6. svibnja (arhivirano je ovdje i ovdje). Nisu bili zajedno ni za drugu probu koja je po rasporedu bila 7. svibnja za Albaniju i 9. svibnja za Srbiju (arhivirano je ovdje i ovdje).

Na blogu, koji detaljno prati vijesti i pripreme za natjecanja, nema traga da je došlo do navedenog incidenta. Ni drugi popularni blog posvećen Euroviziji, Eurovision World, nigdje ne spominje nešto slično. O tome nije pričao ni Princ od Vranje na svom Instagram profilu.

O prvoj probi i općim pripremama razgovarali su Stefan Zdravković, šefica Službe za korporativni imidž i odnose s javnošću RTS-a Duška Vučinić i drugi članovi srpske produkcije, bez ikakvih navoda o takvom incidentu (arhivirano je ovdje).

Vučinić je za Novu S i Blic 8. svibnja također potvrdila da je priča netočna (arhivirano je ovdje i ovdje). Međutim, do 9. svibnja popodne većina članaka nije bila ispravljena. Neki su objavljeni čak i nakon što je tim RTS-a demantirao navode.

Takva priča proširila se uz sve elemente senzacionalizma, poput velikih slova u naslovima i riječi kao što su "veliki incident," i "haos," iako se ništa nije dogodilo (arhivirano je ovdje). Brojni mediji objavili su druge senzacionalističke naslove kao što je obmanjujuća vijest da je "RTS dobila zabranu od Evrovizije" u "Šokantnoj odluci," iako je iz teksta jasno da se zabrana samostalnog snimanja probe ove godine ne odnosi posebno na RTS nego na sve.

Albanija je nastupila u prvom polufinalu 13. svibnja, kvalificirala se za veliko finale 17. svibnja i završila natjecanje na visokom 8. mjestu (od 26). Princ od Vranje se dva dana kasnije pokušao plasirati među prvih deset natjecatelja za finale, no u tome nije uspio.

Druge obmanjujuće tvrdnje o Albancima, koje su ranije kružile društvenim mrežama, AFP je razobličio na srpskom jeziku ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas