Svjetski gospodarski forum nije pozvao na dekriminalizaciju pedofilije

Svjetski gospodarski forum (WEF) i njegov osnivač Klaus Schwab često su mete netočnih informacija i teorija zavjere. Od početka siječnja 2023. godine društvenim mrežama kruže tekst i video snimka na mnogim jezicima, uključujući i hrvatski, u kojima se između ostalog, netočno tvrdi da WEF "poziva na dekriminalizaciju pedofilije" i da je Francuska već dekriminalizirala seksualne odnose odraslih s djecom. Izvor teksta i snimke je internetska stranica poznata po širenju netočnih informacija. Nema ni traga da je WEF, koji je negirao optužbe, promovirao takvu politiku. Francuska nije dekriminalizirala pedofiliju, već je 2018. i 2021. usvojila zakone koji su pooštrili propise o kažnjavanju seksualnog zlostavljanja djece.

"Svjetski ekonomski forum sada poziva na dekriminalizaciju seksa s djecom, tvrdeći da zakoni protiv 'ljubavi s jazom u godinama', poznatijoj kao pedofilija, 'krše ljudska prava'," piše u članku na hrvatskom objavljenom 4. siječnja 2023. i podijeljenom na Facebooku preko stotinu puta, prema podacima alata za mjerenje interakcija na internetu i društvenim mrežama (Crowdtangle tool). Iste netočne tvrdnje nalaze se u objavi na Facebooku od 7. siječnja 2023. podijeljenoj 250 puta u pet dana.

Na oba se mjesta kao izvor navodi članak na engleskom objavljen 3. siječnja 2023. na internetskoj stranici NewsPunch (prethodno pod imenom YourNewsWire) poznatoj po širenju netočnih informacija. AFP je napisao nekoliko tekstova u kojima se opovrgavaju netočne tvrdnje koje dijeli ova stranica, na primjer ovdje i ovdje na francuskom.

Članci i druge objave na raznim platformama, kao na primjer ovdje na Telegramu, također sadržavaju video u kojem čovjek koji govori na engleskom ponavlja iste netočne tvrdnje. Isti tekst i video kruže na drugim jezicima poput francuskog i njemačkog.

Ni originalni članak ni objave koje ga kopiraju ne daju nikakav dokaz optužbi na račun WEF-a, koji ih demantira. AFP nije pronašao nijedan dokument ili svjedočenja sudionika posljednjeg foruma koji te tvrdnje potvrđuju. Originalni članak NewsPuncha i video ne nude nikakav dokaz, već skup screenshotova -- nekih lažnih, a nekih iz kolumni objavljenih prije deset godina i izvučenih iz konteksta -- kao i navodnih citata bez izvora. Argument slijedi potpuno isti model kao još jedna netočna tvrdnja objavljena na istoj internetskoj stranici da je WEF pozvao na eutanaziju kućnih ljubimaca. AFP je to opovrgnuo ovdje.

Image
Screenshot netočne objave o Svjetskom gospodarskom forumu, napravljen 12. siječnja 2023. godine

Kao što je internetska stranica za provjeru činjenica LeadStories već ukazala, na samoj stranici NewsPunch je navedeno kako točnost informacija koje objavljuje nije garantirana. Stranica "ne daje nikakve izjave o prikladnosti, pouzdanosti, dostupnosti, pravovremenosti i točnosti informacija, softvera, proizvoda, usluga i povezane grafike sadržane na stranici za bilo koju svrhu," navodi se u dijelu odricanje odgovornosti.

Image
Screenshot stranice NewsPunch preuzet 13. siječnja 2023.

Nema traga ni dokaza da su WEF ili Klaus Schwab dali takvu izjavu

U članku se tvrdi da je na Forumu u Davosu "predstavljen istraživački rad". Pošto je članak objavljen početkom siječnja, može se odnositi samo na Forum 2022. koji je održan u svibnju te godine. Forum 2023. u Davosu počeo je 16. siječnja i trajao je do 20. siječnja, a održan je u sjeni rata u Ukrajini, klimatske krize i globalne trgovine u rasulu, pisao je AFP. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila je 17. siječnja ambiciozne planove za natjecanje s Kinom i Sjedinjenim Državama u utrci za industriju čiste tehnologije, budući je na summitu WEF-a došlo do nesuglasica oko trgovine po ekološkim standardima.

AFP nije pronašao nikakav trag o bilo kakvom "istraživačkom radu" predstavljenom na Forumu na temu o kojoj govore članak i video. Pretraga na Googleu također nije dovela do bilo kakvog izvještaja ili bilo koje znanstvene publikacije koja bi odgovarala tvrdnji u članku NewsPuncha i u video snimci.

"Svjetski gospodarski forum nikada nije izdao takvo priopćenje" o pedofiliji, rekao je glasnogovornik WEF-a za AFP u intervjuu 10. siječnja 2023.

U svojem članku, NewsPunch pripisuje Klausu Schwabu citat kako "pedofiliju" naziva "darom prirode" čovječanstvu. Glasnogovornik WEF-a rekao je za AFP da je priopćenje "potpuno izmišljeno". AFP nije pronašao nikakav trag takvom citatu. Općenito govoreći, glasnogovornik je ukazao da Svjetski gospodarski forum nije "zauzeo nikakav stav" o temi pedofilije.

U snimci koji se nalazi u članku na stranici NewsPunch i koji je dijeljen u drugim objavama, prikazana je slika s Foruma dok glas navodi iste tvrdnje. Obrnuta pretraga slika je pokazala da je fotografija objavljena na službenoj stranici WEF-a 25. svibnja 2022. i da je snimljena tijekom konferencije o zaštiti čovjekove okoline i čistim tehnologijama. U tekstu nema traga da je spominjana tema pedofilije, a nijedan od sudionika ne priča o tome na video snimci s konferencije.

Image
Screenshotovi sa snimke s netočnim tvrdnjama o WEF-u (lijevo) i s članka objavljenog na službenoj stranici WEF-a (desno) napravljeni 13. siječnja 2023.

Svjetski gospodarski forum je godišnji skup svjetskih čelnika, lobista i aktivista u Davosu u Švicarskoj. Događaj detaljno prate mediji, uključujući i AFP. Skup 2022. bio je uglavnom usmjeren na rat u Ukrajini, uz apel ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog svjetskim liderima okupljenim u Davosu za bržu međunarodnu pomoć i "maksimalne" sankcije Rusiji.

Osim rusko-ukrajinskog sukoba, AFP je izvijestio da je nevladina organizacija Oxfam pozvala na oporezivanje bogatih.

Naslovna slika na snimci prikazanoj u članku NewsPuncha prikazuje ono što bi moglo nalikovati screenshotu tvita koji je navodno objavljen na službenom nalogu WEF-a. Međutim, lako je napraviti lažni screenshot i nema traga da je WEF ikada postavio takvu poruku u kojoj kritizira zakone protiv pedofilije.

Image
Screenshot lažne objave na Twitteru preuzet 10. siječnja 2023.

Pretrage za ovaj tvit na francuskom i engleskom na službenom nalogu WEF-a nisu dovele ni do jednog rezultata. Arhiva naloga na stranici Wayback Machine na dan 3. siječnja 2023. godine -- što je dan kada je članak NewsPuncha objavljen -- također ne prikazuje takav tvit. Ovaj tutorijal AFP-a objašnjava kako pronaći starije verzije stranica u arhivama interneta.

Screenshot je "lažan" i ova organizacija "nije nikada objavila takav tvit", rekao je glasnogovornik WEF-a.

U originalnom članku i u snimci s netočnim informacijama tvrdi se da je WEF "naredio glavnim medijima da počnu forsirati narativ" normalizacije pedofilije. Međutim, poveznice u tekstu i screenshotovi prikazani u snimci dovode do članaka i kolumni starih koliko i ovaj koji je objavio CNN 2011. ili ovaj koji je objavio Salon 2012. godine. Nijedan od članaka ne poziva na dekriminalizaciju ili prihvaćanje pedofilije, već na ulaganje više napora u istraživanje i prevenciju kako bi se pedofili prepoznali i spriječili počiniti zločin.

Također je navedeno da je Klaus Schwab, osnivač WEF-a, "uhvaćen baš prošlog tjedna" kako "se hvalio" s "indoktrinacijom" djece. Ali snimka Schwaba koji bi to trebala dokazati objavljena je ovdje 2011. godine i prema opisu u objavi prikazuje govor koji je Schwab dao u travnju 2008. godine. Nikada tijekom tog govora Schwab ne priča o pedofiliji niti o "indoktrinaciji" djece putem obrazovanja.

Francuska nije dekriminalizirala seks između odraslih i djece

Također je netočna tvrdnja da "savezni zakon u Francuskoj nema zakonsku starosnu granicu za pristanak" i da "odrasle osobe koje imaju seks s djecom bilo kojeg uzrasta neće biti kazneno gonjene za silovanje ako dijete žrtva nije u stanju dokazati 'nasilje, prijetnju, prisilu ili iznenađenje'" zbog "Schiappa zakona" iz 2018.

Francuska nije federacija tako da je besmisleno pričati o "saveznom zakonu".

Pedofilija je psihijatrijski poremećaj definiran u Dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje (DSM) kao "ponavljajuće, intenzivne seksualno uzbudljive fantazije, nagoni ili ponašanja koja uključuju djecu uoči puberteta ili mlade adolescente (obično ≤ 13 godina); dijagnosticira se samo kada su ljudi kojima se postavi dijagnoza ≥ 16 godina i kada su ≥ 5 godina stariji od djeteta koje je meta fantazija ili ponašanja." Kako se u medicinskom priručniku ističe, ta definicija ne mora nužno odgovarati zakonskim kriterijima za zlostavljanje djece.

Svi seksualni zlostavljači djece nisu pedofili, i ne djeluju svi pedofili po svom nagonu, pokazuje ovaj dokument iz 2011, ovo izvješće iz 1992. u suradnji s FBI-em, i ovo izvješće za američki Ured za izricanje kazni, promatranje, uhićenje, registriranje i praćenje seksualnih prijestupnika. Zakoni ne osuđuju pedofiliju, već seksualno zlostavljanje djece.

Francuski Zakon za jačanje borbe protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, nazvan "Schiappa zakon", stupio je na snagu 2018. godine. Kritiziran je zbog toga što nije uspostavio "dobnu granicu pristanka". U njemu je, međutim, utvrđeno da "kada su djela počinjena nad maloljetnim licem (dobi) do petnaest godina, moralna prisila ili iznenađenje se karakteriziraju kao zlouporaba ranjivosti žrtve koja nema potrebnu razboritost za ova djela" umjesto da se smatra samo fizičkom prinudom.

U Zakonu se također navodi da "kada su djela izvršena nad maloljetnom osobom, moralna prinuda (...) može proisteći iz razlike u godinama između žrtve i onoga tko uspostavlja činjenice te ima pravni ili faktički autoritet nad žrtvom, pri čemu ovaj de facto autoritet karakterizira značajna razlika u godinama između maloljetne žrtve i punoljetnog izvršitelja."

Štoviše, Francuska je 2021. usvojila novi zakon koji kaže da se "nijedna odrasla osoba ne može osloniti na seksualni pristanak djeteta ako je (ono) mlađe od 15 godina ili mlađe od 18 godina u slučaju incesta." Ovaj zakon kaže da je za kazneno djelo silovanje maloljetnice mlađe od 15 godina zapriječena kazna zatvora do 20 godina.

"Od (usvajanja) zakona 21. travnja 2021. – u slučaju silovanja žrtava mlađih od 15 godina suci više ne moraju utvrđivati postojanje nasilja, prinude, prijetnje ili iznenađenja kako bi to okarakterizirali kao silovanje, dovoljno je dokazati postojanje spolne veze da bi se kvalificiralo silovanje kada postoji razlika u godinama od najmanje pet godina između punoljetne i maloljetne osobe. To ne ide u pravcu dekriminalizacije nasilja nad maloljetnicima," potvrdila je u intervjuu za AFP 10. siječnja 2023. Océane Perona, predavačica sociologije na Sveučilištu Aix-Marseille i autorica teze na temu "Seksualni pristanak zaplijenjen od strane kaznenih institucija."

Drugi primjer su nedavne sankcije usvojene u Francuskoj protiv "pornografije iz osvete", objavljivanja intimnih sadržaja bez pristanka. Taj zakon "pomaže da se promijeni percepcija seksualnog nasilja nad maloljetnicima," objasnila je AFP-u 10. siječnja 2023. Magali Lafourcade, sutkinja i glavna tajnica Nacionalne savjetodavne komisije za ljudska prava (CNCDH).

"Konačno, čak i da je forum iz Davosa dao mišljenje o toj temi, to je samo konferencija, nevladina organizacija. Međutim, kazneno pravo je dio suverenog okvira (države), odnosno morate proći kroz francuski parlament da biste izmijenili zakon, a (zakonski sustav) je obvezan (poštivati) mnoge međunarodne konvencije koje utvrđuju da djeca moraju biti zaštićena," dodala je Magali Lafourcade.

U članku NewsPuncha se također obmanjujuće tvrdi kako je "u krajnje ljevičarskom Novom Zelandu Jacinde Ardern sudac izjavio da dvanaestogodišnja djeca mogu pristati na seks s odraslima." Poveznica u tekstu vodi do članka New Zaeland Heralda u kojem se citira sudac koji objašnjava pravne razlike u zakonu poroti koja odlučuje o slučaju muškarca optuženog za više seksualnih zločina nad dvanaestogodišnjakom i osmogodišnjom djevojčicom. Za različite optužbe protiv njega na snazi su različiti zakoni. Sudac nije donio presudu o dobnoj granici pristanka. On je također citiran kako je rekao "Slažem se s vašom presudom" nakon što je porota čovjeka proglasila krivim.

Dok se na Novom Zelandu generalno smatra da ljudi mlađi od 16 godina ne mogu dati pristanak za seksualnu aktivnost, u konkretnom slučaju optužbe, okarakterizirane kao "silovanje", obrana i dalje može pokušati tvrditi da je žrtva dala pristanak. To je izazvalo zgražanje za vrijeme spomenutog suđenja i pozive na izmjenu zakona, a ministar pravde Kerri Allen je izjavio da će tražiti savjet po tom pitanju. Zakon nije proizvod Vlade Jacinde Ardern, kao što se insinuira u članku NewsPuncha, već datira iz 1961. i 2005. godine.

Klaus Schwab i Svjetski gospodarski forum često su mete netočnih informacija, kao što je AFP Činjenice objasnio ovdje i ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas