Učesnici 21. gej parade ponosa u centru Zagreba 4. juna 2022. ( AFP / Denis Lovrović)

Plakati lažno pripisani gradu Zagrebu šire mržnju prema LGBTQI+ zajednici

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 7. lipnja 2023. u 13:25
  • Ažurirano 8. lipnja 2023. u 15:48
  • Minuta potrebno za čitanje: 6
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Slike homofobnih postera koji su lažno predstavljeni kao kampanja grada Zagreba koja, implicira se, podržava LGBTQI+ zajednicu u promoviranju pedofilije, podijeljene su stotine puta na društvenim mrežama sredinom rujna 2022. u posljednjem pokušaju da se ocrni LGBTQI+ zajednica. Grad Zagreb nije postavio plakate i naredio je njihovo uklanjanje, rekli su iz gradskih vlasti za AFP Činjenice. Lažna veza između homoseksualizma i pedofilije je dobro poznat kliše i dezinformacija koja cilja na ovu manjinsku zajednicu te potiče govor mržnje, pokazuju izvještaji.

Mali plakati postavljeni su u Zagrebu sredinom rujna na glavnom trgu i navodno oko autobusne stanice, prenijeli su mediji (ovdje, ovdje i ovdje) 9. rujna 2022. Na njima se nalaze dvije osobe od kojih jedna izgleda kao našminkano dijete ili tinejdžer, a druga je skoro gola u svjetlucavom kostimu s rogom jednoroga na glavi. Vidljive su rečenice "Reci ne nacizmu", "Djeca imaju pravo da budu zaljubljena u odrasle" i "Podrži LGBTQ+ zajednicu", kao i grb grada Zagreba i slogan "Zagreb za jednakost".

Fotografije ovih plakata su stotine puta podijeljene na hrvatskom na Facebooku uz tvrdnju da su ih financirali grad Zagreb, gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegova zeleno-lijeva koalicija Možemo, kao i tvrdnju da su plakati zapravo prava kampanja LGBT zajednice kojom ona promovira pedofiliju. Fotografija jednog plakata uz slične netočne tvrdnje podijeljena je i na srpskom na Facebooku i Telegramu.

Te tvrdnje su netočne: grad Zagreb nema nikakve veze s ovim plakatima, potvrdila je glasnogovornica gradskih vlasti za AFP. Osim toga, ne postoji takva kampanja koju bi promovirala zagrebačka LGBTQI+ zajednica. Plakati o kojima su mediji izvještavali su uklonjeni, konstatirala je novinarka AFP-a u Zagrebu.

Image
Snimka zaslona jedne od netočnih objava na Facebooku napravljena 15. rujna 2022.
Image
Snimka zaslona jedne od netočnih objava na Facebooku napravljena 15. rujna 2022.

 

 

Prema izvještajima medija, pored onog koji cilja na LGBTQI+ zajednicu, primijećen je još jedan poster koji cilja na migrante.

"Grad Zagreb ni na koji način nije sudjelovao u postavljanju navedenih plakata niti je njihov naručitelj," potvrdila je u poruci e-pošte za AFP Činjenice 14. rujna 2022. glasnogovornica gradskih vlasti.

Grad je, po primitku informacija o plakatima, poslao zaposlene u Sektoru za komunalno i prometno redarstvo da ih uklone. "Po izlasku na teren utvrđeno je da su plakati već uklonjeni te dodatnim obilaskom uže i šire zone predmetnog područja plakati istog ili sličnog neprimjerenog sadržaja nisu uočeni," dodala je glasnogovornica.

Novinarka AFP-a u Zagrebu uvjerila se da plakati više nisu bili na gradskoj rasvjeti na glavnom zagrebačkom trgu 12. rujna 2022. godine.

Na internetu nema ni traga o nekoj postojećoj kampanji pod nazivom "Zagreb za jednakost". AFP Činjenice nije pronašao takvu kampanju koju promoviraju ni grad niti LGBTQI+ grupe kao što su Zagreb Pride ili Dugine obitelji ili organizacije za ravnopravnost i ljudska prava poput PARiTER-a.

Oblik logotipa na lažnom posteru (grb grada na plavom krugu) također ne odgovara obliku logotipa grada (heraldički štit) na nedavnim javnim gradskim kampanjama kao što može se vidjeti ovdje, ovdje i ovdje.

Image
Usporedba snimki zaslona prave kampanje grada Zagreba (lijevo) s lažnim posterom podijeljenim na Facebooku (desno), napravljenih 19. rujna 2022. Crvene i narančaste oznake dodao je AFP

Ovo nije prvi put da je LGBTQI+ zajednica na meti netočnih informacija u Hrvatskoj, kako je stranica za provjeru činjenica Faktograf objasnila ovdje i ovdje. Koalicija Možemo i gradonačelnik Tomislav Tomašević su također mete dezinformacija, što je Faktograf pokazao ovdje i ovdje.

Lažna veza između homoseksualizma i pedofilije

Obrnuta pretraga slike koja je korištena za poster pokazala je da je snimljena tijekom Međunarodnog festivala transvestita u Austinu 2017. Identificirali smo dvije osobe na fotografiji kao izvođače: Cheddar Gorgeus i E the Dragnificent.

Kako na svojoj stranici (arhivirano ovdje) objašnjava Nacionalni centar za transrodnu ravnopravnost, "transvestitska zabava je vrsta zabave u kojoj se ljudi oblače i nastupaju često na veoma stilizirane načine. Pojam 'drag' je nastao kao britanski kazališni žargon u 19. stoljeću i korišten je za opisivanje ženske odjeće koju nose muškarci." Muškarci koji su nosili žensku odjeću u kazalištu da bi igrali ženske uloge bili su uobičajeni jer ženama nije bilo dozvoljeno da nastupaju sve do kasnog 17. stoljeća.

Transvestitska (drag) kultura je postala popularnija u 21. stoljeću (arhivirano ovdje) kroz komercijalne emisije kao što je RuPaul's Drag Race (RuPaulova utrka transvestita) (arhivirano ovdje).

Transvestitski izvođači nisu nužno gej ili transrodni. Čak nisu nužno ni muškarci. Također nemaju veze s pedofilijom.

"Ova fotografija je stara pet godina, očigledno je korištena bez naše dozvole. Ne odobravamo pedofiliju," rekla je za AFP Činjenice u poruci na Facebooku 13. rujna 2022. majka izvođača E Dragnificent, koja radi kao menadžerica.

Pedofilija je u Hrvatskoj enciklopediji definirana kao "psihoseksualni poremećaj spolne sklonosti odrasle osobe prema djeci pretpubertetske dobi." Prema podacima hrvatske Udruge Ruka za pružanje podrške žrtvama pedofilije i njihovim obiteljima, pedofili su uglavnom muškarci, a njihove žrtve uglavnom djevojke.

Lažna povezanost između LGBTQI+ i pedofilije je stari kliše koji potiče govor mržnje. Američki Snopes je još 2017. godine (arhivirano ovdje) opovrgnuo tvrdnju da će slovo "P" za "pedofile" biti dodano u "LGBT". AFP je 2019. objasnio da, unatoč informacijama koje kruže internetom, "zastava" za "ljude koje privlače maloljetnici" nije povezana s pokretom za unapređenje ljudskih prava LGBTQI+ zajednice.

Organizacije koje se bore protiv pedofilije i podržavaju žrtve su u više navrata pobijale tvrdnju o povezanosti homoseksualnosti i pedofilije, ili da se homoseksualci pokušavaju "zbližiti" (arhivirano ovdje) s djecom (child grooming na engleskom), odnosno ostvariti blizak odnos s njima kako bi ih seksualno zloupotrebljavali. To ovdje (arhivirano ovdje) objašnjava Južnjački pravni centar za siromašne (SPLC - Southern Poverty Law Center), američki istraživački centar za desničarski ekstremizam.

"Dezinformacija i histerija oko ove teme prijete dodatnom stigmatizacijom LGBTQI+ osoba i ne štite djecu," navodi se na stranici (arhivirano ovdje) američke kampanje protiv pedofilije Stop Abuse Campaign. "Većina dječjih seksualnih prestupnika sebe smatra heteroseksualcima," dodaje se.

Posljednjih godina došlo je do pogoršanja i "naglog povećanja govora mržnje" usmjerenog na LGBTQI+ zajednicu u Europskoj uniji, uključujući kampanje koje su pokrenuli strani državni akteri, a posebno Rusija, ističe se u ovom brifingu (arhivirano ovdje) za Europski parlament 2021. Narativ da su pripadnici LGBTQI+ zajednice prijetnja djeci je jedan od uobičajenih stereotipa koji se primjećuje u ciljanim dezinformacijama (arhivirano ovdje).

LGBTQI+ zajednica je također bila meta lažnih i netočnih informacija u Srbiji, sve više u mjesecima koji su prethodili EuroPrideu 2022. u Beogradu, održanom od 12. do 18. rujna 2022. AFP Činjenice je, na primjer, pisao o digitalno manipuliranoj snimci i lažnim informacijama o tome da su tajvanske vlasti zabranile Pride.

8. lipnja 2023. Članak je ažuriran zamjenom poveznica u 18. paragrafu

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas