NHS ne upozorava na cjepiva protiv COVID-a 19 zbog rizika od Bellove paralize, poster je lažan

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 27. lipnja 2023. u 08:41
  • Minuta potrebno za čitanje: 6
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Fotografija objavljena na Facebooku sredinom siječnja 2022. navodno prikazuje plakat u Londonu koji reklamira "upozorenje za javno zdravlje" Britanske nacionalne zdravstvene službe protiv cjepiva za COVID-19 jer "izaziva Bellovu paralizu". NHS nikad nije uputio takvo upozorenje i potiče ljude da se cijepe protiv COVID-a 19, potvrdili su za AFP Činjenice u ovoj službi u siječnju 2022. Plakat su vjerojatno napravili aktivisti protiv cijepljenja i postavljen je ilegalno. U komentaru objavljenom u kolovozu 2021. u časopisu The Lancet, na kojem autori utemeljuju svoju tvrdnju, zapravo se kaže da "ostaje jedna izvjesnost: korist od cjepiva nadmašuje svaki mogući rizik".

"Javno upozorenje od Nacionalnog zdravstvenog servisa Velike Britanije (NHS): Covid-19 vakcina izaziva Belovu paralizu!!!!!," piše u opisu slike objavljene na Facebooku 11. siječnja 2022. i podijeljene više od 140 puta u dva tjedna. Fotografija prikazuje oglasnu ploču na ulici s posterom na kojem je slika djevojke koja naizgled pati od problema s mišićima na licu. Na plakatu žutom bojom piše: "Upozorenje za javno zdravlje", "Cjepivo protiv COVID-a 19 izaziva Bellovu paralizu". Na vrhu se vide logotipi britanske Vlade i Britanske nacionalne zdravstvene službe (NHS).

Pretraga na Twitteru pokazuje da ista fotografija kruži i na drugim jezicima na društvenim mrežama, poput engleskog, talijanskog i španjolskog. Upotrebom logotipa Britanske zdravstvene službe i Vlade autori postera obmanjuju ljude da vjeruju da ga je objavila NHS i stoga sadrži pouzdane informacije. "Ako su COVID cjepiva 'sigurna i učinkovita', zašto postoje upozorenja o tome da izazivaju Bellovu paralizu???", napisao je na engleskom jedan korisnik na Twitteru.

"Ovo nije pravi poster," rekao je za AFP Činjenice u poruci e-pošte 14. siječnja 2022. Cavan Griffin, glasnogovornik Odjela za zdravstvo i socijalnu zaštitu britanske Vlade (DHSC). Glasnogovornik NHS-a je također potvrdio za AFP Činjenice u poruci e-pošte 20. siječnja 2022. da jedino "DHSC naručuje upotrebu logotipa NHS" i da taj poster nije iz NHS-a.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave na Facebooku napravljena 17. siječnja 2022.

Koristeći prikaz ulice (Street View) na Google karti, vizualne naznake i drugu fotografiju postera podijeljenu na društvenim mrežama uz komentar da je snimljen u naselju Hayes Town, utvrdili smo da je plakat postavljen na uglu Botwell Lane i Pump Lane, u Hayes Townu, naselju u zapadnom Londonu.

Image
Usporedba fotografija objavljenih na društvenim mrežama (lijevo) i snimki zaslona Google karte napravljenih 19. siječnja 2022. (desno). Crvene oznake je dodao AFP

"Svjesni smo ovih plakata i prijavili smo ih našim partnerima iz NHS-a. Također su prijavljeni JCDecauxu koji posjeduje te oglasne ploče i odmah su bili uklonjeni," rekla je za AFP Činjenice u poruci e-pošte 20. siječnja 2022. Masooma Sarwar, glasnogovornica općine Hillingdon kojoj pripada Heyes.

Pravi poster, ali su ga napravili aktivisti protiv cijepljenja, a ne NHS

Kako su otkrili korisnici Twittera, plakat je zapravo nastao u sklopu kampanje protiv cijepljenja koja se potiče u aplikaciji za privatne poruke Telegram. AFP je potvrdio da je podijeljen u visokoj rezoluciji za potrebe tiskanja na kanalu pod nazivom "Propaganda autobusnih stanica" koji je kreiran 15. prosinca 2021. "Hajde da vratimo oglasne prostore autobusnih stanica i zamijenimo ih istinom", piše u prvoj poruci objavljenoj 28. prosinca. U grupi je također dijeljen video koji pokazuje kako se (nelegalno) otvaraju oglasne ploče i postavljaju posteri, kao i preporuke za tiskare.

Image
Snimka zaslona poruke na Telegram kanalu koja prikazuje lažni plakat NHS-a, napravljena 19. siječnja 2022.

Kanal sadrži mnogo datoteka za preuzimanje takvih postera, a novi se objavljuju nekoliko puta tjedno. Mnogi koriste logotipe britanske Vlade i NHS-a na isti način kao u stvarnim i aktualnim javnim kampanjama NHS-a (arhivirano ovdje), dovodeći ljude u zabludu da vjeruju da gledaju prave plakate NHS-a.

Image
Pravi poster NHS-a koji poziva ljude da prime treću dozu cjepiva protiv COVID-a 19 (lijevo) i lažnog postera koji se dijeli na Telegramu (desno)

Bellova paraliza je rijetka i vjerojatnija nakon infekcije COVID-om 19 nego poslije cijepljenja

"Bellova paraliza je privremena slabost ili nedostatak pokreta koji pogađa jednu stranu lica. Većina ljudi se oporavi u roku od devet mjeseci. Za razliku od moždanog udara, slabost lica se postepeno razvija," objašnjava NHS na svojoj internetskoj stranici (arhivirano ovdje).

Bellova paraliza je prijavljena kao rijetka nuspojava koja može utjecati na "od 1 od 1.000 ljudi" koji prime cjepivo Moderna (Spikevax). "Jednostrano spuštanje lica" je prijavljeno kao rijetka nuspojava za cjepiva Pfizer-Biontech i AstraZeneca. Ove informacije su dostupne u javnoj dokumentaciji o cjepivima (ovdje, ovdje i ovdje) i na internetskoj stranici britanske Vlade.

Zdravstvene vlasti kao što su NHS i Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odlučile su da se ovo iz opreza prijavi kao moguća, ali rijetka nuspojava, nakon što su zabilježena četiri slučaja Bellove paralize među 18.000 sudionika u kliničkom ispitivanju za cjepivo Pfizer-Biontech (što nije više nego što bi se normalno događalo u općoj populaciji) i četiri slučaja među 30.000 sudionika u kliničkom ispitivanju cjepiva Moderna, izvijestili su AFP (arhivirano ovdje) i drugi mediji (arhivirano ovdje) u prosincu 2020.

QR kod na lažnom posteru podijeljenom na Telegramu povezuje se s komentarom objavljenim u medicinskom časopisu The Lancet u kolovozu 2021 (arhivirano ovdje). Poveznica na tu publikaciju također je postavljena na Telegram kanalu. Autori su istraživali "vezu između cijepljenja protiv COVID-a 19 i Bellove paralize" nakon što je "globalno dano više od tri milijarde doza SARS-CoV-2 cjepiva." Zaključuje se da, iako je potrebno obraditi više podataka o ovoj temi, "ostaje jedna izvjesnost: korist od cijepljenja nadmašuje svaki mogući rizik."

Koristeći podatke iz Izraela, autori studije objavljene u časopisu The Lancet regionalno zdravlje - Europa (The Lancet Regional Health - Europe) u studenome 2021. (arhivirano ovdje) razmatrali su moguću povezanost Pfizerovog cjepiva i Bellove paralize. Zaključili su da podaci ukazuju na ograničen povećani rizik, ali da "mali procijenjeni rizici koji se mogu pripisati sugeriraju da je utjecaj na javno zdravlje relativno mali. Prednosti cijepljenja izričito nadmašuju moguću vezu s Bellovom paralizom koja ima visoku stopu oporavka ako se liječi na vrijeme."

Rizik od razvoja Bellove paralize (BP) nakon infekcije COVID-om 19 također može biti veći od rizika od razvoja krvnog tlaka nakon cijepljenja. U istraživačkom pismu (arhivirano ovdje) objavljenom u časopisu JAMA za otorinolaringologiju - kirurgiju glave i vrata Američkog medicinskog udruženja, znanstvenici su analizirali podatke o 348.088 cijepljenih i necijepljenih pacijenata i zaključili da je "statistički značajno veći rizik od BP-a kod pacijenata s COVID-om 19 u usporedbi s onima koji su cijepljeni protiv ove bolesti."

Do sličnog zaključka došli su britanski znanstvenici promatrajući podatke o preko 32 milijuna ljudi. Objavili su svoje rezultate u časopisu Nature u listopadu 2021. (arhivirano ovdje).

Posljednja izjava medicinskog savjetodavnog odbora za paralizu lica u Velikoj Britaniji o mogućoj vezi cijepljenja protiv COVID-a 19 i BP-a objavljena je u siječnju 2023. (arhivirano ovdje) i u njoj se navodi da: "Trenutno nema snažnih dokaza da je broj prijavljenih slučajeva Bellove paralize veći nego što bi se očekivalo u općoj populaciji, no neki proizvođači cjepiva sada je navode kao rijetku, privremenu nuspojavu. Svjesni smo da je vrlo malom broju pacijenata dijagnosticirana Bellova paraliza u isto vrijeme kada su primili cjepivo, te da njezini učinci nisu uvijek privremeni. Mi pratimo situaciju i ažurirat ćemo ove informacije kako budu otkriveni dodatni dokazi."

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas