Ruski kanal objavio je neutemeljene tvrdnje o Ukrajini koje je OSCE odbacio
- Ovaj članak je stariji od godine dana.
- Objavljeno 13. srpnja 2023. u 10:00
- Ažurirano 13. srpnja 2023. u 10:34
- Minuta potrebno za čitanje: 10
- Autor: Maja CZARNECKA, Robert BARCA, AFP Poljska, AFP Slovačka
Copyright © AFP 2017-2024. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
Isječak u kojem žena iznosi te tvrdnje dio je filma kojeg je podijelio ruski kanal Россия - это я! (Rusija - to sam ja), za kojeg stručnjak za dezinformacije kaže da ima obilježja "tipične pro-kremljinske propagande".
U snimci dijeljenoj u svibnju 2023. godine, žena imenom Vera Vayiman predstavljena je kao "bivša promatračica OSCE-ove Humanitarne promatračke misije koja je prikupljala informacije o tajnim laboratorijima od 2019. do 2022.". Nije predočila nikakve dokaze. OSCE je kazao AFP-u da žena nije ni radila niti predstavljala organizaciju kao promatračica.
U isječku je snimka vojnika i ljudi koji rade s intravenskim kateterima i materijom, a vreću iste stavljaju u kutiju na kojoj piše na engleskom "ljudski organ za transplantaciju". Međutim, nemaju veze s tvrdnjom. Vodeći ukrajinski kirurg prikazan na isječku rekao nam je da su tvrdnje "lažne".
Rusija je uz invaziju Ukrajine pokrenula i opsežnu dezinformacijsku kampanju u sklopu koje se društvenim mrežama proširilo more neosnovanih i netočnih tvrdnji.
Film je objavljen na YouTube kanalu i ruskim društvenim mrežama 9. lipnja 2023. (poveznica je ovdje). U hrvatskoj se počeo pojavljivati 10. lipnja 2023. u objavama na Telegram kanalima poput ove ili ove, koje su ukupno pregledane više od 7.000 puta u mjesec dana, a ista se snimka pojavila i u objavi na Facebooku na hrvatskom, koja se potom dijelila dalje unutar regije, uz upozorenje kako "ovaj video sadrži izrazito uznemirujuće informacije".
Tvrdnje su širene na još nekoliko jezika, uključujući grčki, poljski, slovački i engleski. Međutim, nema nikakvih dokaza da su one istinite.
OSCE kaže da žena u isječku nije radila za tu organizaciju i da nemaju nikakvih dokaza o njenim tvrdnjama. UN i druge organizacije koje prate trgovinu organima također kažu da nisu čule za te tvrdnje.
Ruski propagandni kanal
Pretraga slike logotipa kanala Россия - это я! (Rusija - to sam ja) koji je objavio film pokazala je da je to isječak filma dužeg od 50 minuta pod naslovom: "Neka majka čuje. Ekskluzivan film o zločinima kijevskog režima protiv djece u Donbasu."
Taj YouTube kanal objavio je nekoliko filmova koji hvale ruske vojnike i slave djecu iz Donbasa koju je "spasila Rusija". Duža verzija objavljena je na Rutube, VK i OK.ru kanalima Россия - это я!.
Isječak koji je postao viralan na društvenim mrežama počinje u 41:04 u izvornom filmu. Žena je predstavljena kao Vera Vayiman, „bivša promatračica, OSCE Humanitarna promatračka misija“. Tekst na ruskom piše: "Vera Vayiman prikupljala je informacije o podzemnim laboratorijima u sklopu OSCE Humanitarne promatračke komisije od 2019. do 2022."
Prema nekim objavama i dojavama korisnika, ranije je bila poznata kao Vera Nikulina.
Nije predstavljala OSCE
Naša pretraga interneta zaključila je da je Vera Nikulina sudjelovala u Forumu mladih vođa u organizaciji OSCE-a i njihovog Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u Varšavi 2014. godine, nekoliko godina prije početka rata u Ukrajini. Vidimo ju u snimci (0:30) i fotografijama na stranici OSCE-a.
Međutim, OSCE i ODIHR rekli su AFP-u 2023. da nije radila za njih niti ih predstavljala u misiji.
Druge objave iz 2014. godine (ovdje, ovdje i ovdje) predstavljaju ju kao predsjednicu Komore mladih u gradskom vijeću Vladivostoka na dalekom istoku Rusije. Članak na stranici Sveučilišta u Vladivostoku iz 2016. godine kaže da je studirala "svjetsku ekonomiju" i imala stipendiju Ruske vlade.
Članak iz 2019. godine na stranici nacionalističke grupe ruskih veterana Ratno bratstvo opisuje ju kao "članicu OSCE-a" i tvrdi da je 19. svibnja postala članica grupe međunarodnih stručnjaka OSCE-a. U istom članku je i fotografija ODIHR dokumenta s njenim imenom. Međutim, prema pisanju ruskih medija iz svibnja 2019. godine, posjetila je Sevastopolj na Krimu da bi sudjelovala u svečanosti "Unučad pobjede" s veteranima i nema spomena OSCE misije.
Istraživanjem istih objava, grčka grupa za provjeru činjenica Ellinika Hoaxes zaključila je da su značke koje Vayiman nosi u snimci naizgled povezane s njenom uključenosti u Ratno bratstvo.
Upitan o Veri Nikulini ili Veri Vayiman, medijski referent OSCE-a Hans Felber-Charbonneau rekao je AFP-u 16 lipnja 2023 da "osoba pod tim imenima nije na popisu OSCE promatrača… Nije ju ovlastila ni Ruska Federacija kao država članica. Imali bismo njen dosje među našim dokumentima".
Rekao je OSCE nije imao misiju u kojoj je sudjelovala osoba s tim imenom od 2019. do 2022., kao što se tvrdi u netočnim navodima.
Glasnogovornica ODIHR-a Katya Andrusz potvrdila je za AFP 26. lipnja 2023. da je Nikulina sudjelovala u forumu mladih vođa 2014. godine. Međutim, "nije bila zaposlena ni na koji način u OSCE Uredu za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)".
Pitali smo i OSCE Posebnog predstavnika za borbu protiv trgovine ljudima zna li organizacija za tvrdnje o vađenju organa u Ukrajini. "Proveli smo interne provjere i možemo potvrditi da nemamo zapis o incidentima vađenja organa iz djece niti da je osoba Vera Vayiman (Vera Nikulina) bila zaposlena u OSCE-u", odgovorio je ured AFP-u 26. lipnja 2023.
Pokušali smo kontaktirati Veru Vayiman (Nikulina) direktno preko njenih Facebook i VKontakte profila, ali nismo dobili odgovor. Nakon što je isječak podijeljen, objavila je na Facebooku snimku zaslona s objavom na Twitteru na engleskom. Na njenim profilima je nekoliko fotografija sa slovom "Z" (na primjer ovdje) što ukazuje da otvoreno podržava rusku invaziju Ukrajine.
Nevezane snimke
Uz isječak na društvenim mrežama objavljene su slike koje bi naizgled trebale potkrijepiti njene tvrdnje. Istražili smo ih i zaključili da nisu povezane.
Prvi isječak: slike od 0:02 do 0:05 pokazuju ruke osobe u vojnoj uniformi kako pričvršćuju intravenski kateter za nešto što izgleda kao dio tijela. Na zelenoj kutiji na stolu piše Arow EZ 10. To je demonstracijski pribor za prvu pomoć.
Pretraga na Yandexu našla je isti isječak objavljen na YouTube-u 2 lipnja 2022. u sklopu dokumentarnog filma ukrajinskog kanala Freedom UA o radu liječnika u ratu. U dijelu koji je objavljen u filmu kojeg istražujemo, Freedom UA logotip i natpis "Donecka oblast" su zamućeni. Dodani su logotip kanala Россия - это я! (Rusija - to sam ja!) i riječ "ekskluzivno" na ruskom.
Materija za koju je pričvršćen intravenski kateter „najvjerojatnije je životinjska kost,“ rekao je ortopedski kirurg Tomasz Slodkowski za AFP 20 lipnja 2023. nakon što je pogledao film. "Očigledno, u prvim sekundama vidimo demonstraciju umetanja intravenskog katetera u kost. Medicinsko osoblje pokazuje kako ga umetnuti u koštanu srž za davanje tekućina ili lijekova. To je posebno korisno u hitnim slučajevima kada krvni tlak padne, što je često kod ranjavanja vojnika na prvoj liniji", rekao je.
Slodkowski kaže da nesterilni uvjeti prikazani na filmu ukazuju da procedura nije vezana uz medicinske radnje na ljudima. Također, kosti za transplantaciju lako je izvaditi iz leševa; nema potrebe "ubijati djecu u Ukrajini" da bi se došlo do njih, Slodkowski je dodao.
Drugi isječak: u dijelu filma u kojem Vayman tvrdi da zna za podzemne vojne laboratorije u Ukrajini (0:05 do 0:15), vidimo slike ukrajinskih vojnika. Pronašli smo ih u filmu iz 5. srpnja 2017. – pet godina prije ruske invazije – kojeg je objavila ukrajinska bojna Azov. Tekst na filmu kaže da je to snimka sportskog natjecanja.
Treći isječak: u trećoj grupi slika (0:15 do 0:21), vidimo operacijsku salu i kirurga koji stavlja plastičnu vreću u kojoj je naizgled ljudsko tkivo u hlađenu kutiju s natpisom "Ljudski organ za transplantaciju".
Na kutiji je vidljiv logotip. Pretragom logotipa ukrajinskih bolnica otkrili smo da isti pripada Institutu za kardiologiju, vodećoj ukrajinskoj bolnici za kardiologiju i operacije srca u Kijevu.
U 11. sekundi filma na YouTube kanalu instituta počinje isti isječak kirurga koji rukuje vrećom. Usporedba je ispod.
AFP je kontaktirao Borisa Todurova, poznatog ukrajinskog kardiologa i ravnatelja kijevskog Instituta za kardiologiju, koji je zadobio međunarodnu pozornost u studenom 2022. (arhivirano ovdje), kada je njegov tim kirurga operirao pacijente bez struje nakon ruskih raketnih napada. "Mogu potvrditi da je to snimka mene za vrijeme jedne od transplantacija. U isječku uzimamo srce donatora i transportiramo ga u bolnicu – Institut za kardiologiju – kako bismo ga transplantirali u pacijenta i spasili život", napisao je u elektroničkoj pošti 23. lipnja.
Opisao je objavu tih slika na društvenim mrežama uz tvrdnje da se radi o ilegalnom vađenju organa kao "lažnu" i "rusku propagandu".
Transplantacija organa u Ukrajini podliježe strogom državnom nadzoru u svim fazama postupka, naglasio je. To uključuje "apsolutno sterilne uvijete i vrlo ograničeno vrijeme u kojem se donatorov organ mora transplantirati". "Uz to, razne fizičke i medicinske karakteristike donatora i primatelja moraju se poklapati da bi operacija uspjela. Vrlo je glupo misliti da možete uzeti nečiji organ, prodati ga i transplantirati u nekoga…", rekao je.
Češka stranica Demagog također je istražila tvrdnju i zaključila da Vera Vayiman (Nikulina) nije radila za OSCE. U travnju 2022. godine Demagog je istražila tvrdnju o vađenju organa palih boraca i prodaju istih u Europi uz pomoć OSCE-a i zaključila da je neosnovana.
Stručnjaci nemaju spoznaje o tvrdnjama vezanim uz organe
Pitali smo Promatračku misiju Ujedinjenih naroda za ljudska prava u Ukrajini o tvrdnjama o vađenju i prodaji organa koju su navodno počinili ukrajinski vojnici. "Nijedan član UN-ove misije nije čuo za to", rekao je glasnogovornik Kris Janowski za AFP u elektroničkoj pošti 27. lipnja 2023.
Te tvrdnje su česta tema pro-ruske propagande koju su razotkrile organizacije za provjeru činjenica kao što su Polygraph, MythDetector, EUvsDisinfo, Demagog.cz ili Veridica.
AFP je pitao Europski centar izvrsnosti za suzbijanje hibridnih prijetnji (Hybrid CoE) u Helsinkiju o tom filmu.
Jakub Kalenský, vodeći stručnjak centra za dezinformacije, rekao je 26. lipnja da film "sigurno izgleda kao tipična tvrdnja pro-kremljinske propagande".
Prema njemu, "izmišljanje laži o ukrajinskim zločinima protiv djece čest je pristup kremljinskih dezinformacijskih kanala i ekosustava koji ponavlja te laži od 2014."
"Stvaranje dezinformacija o zlostavljanju i ozljeđivanju djece ima za cilj pobuđivanje jakih emocija u ciljanoj publici kako bi ih spriječili da razmišljaju kritično", kaže Kalensky. "Do sada nismo našli dokaza da su ukrajinske vlasti počinile zločine protiv djece. Naprotiv, imamo puno dokaza o ruskim zločinima protiv ukrajinske djece. To je tipičan ciničan 'lopov viče lopov' pristup."
"Nekim ciljanim publikama Rusija se pokušava prikazati kao žrtva, a prava žrtva, Ukrajina i ukrajinski narod, prikazani su kao agresori", zaključio je Kalensky.
La Strada International, koja istražuje trgovinu ljudima uključujući i prisilno vađenje organa, također je javila AFP-u da nema takve incidente u evidenciji.
"Mogu potvrditi da mi u La Strada International nemamo informacije, indikacije niti dokaze da postoje takozvani ukrajinski laboratoriji povezani s trgovinom djece ili odraslih", rekla je predstavnica Suzanna Hoff 26. lipnja.
"Nemamo informacije koje potvrđuju da se takvo što dešava u Ukrajini, vjerojatno bismo znali da se takvo što zaista dešava", rekla je za AFP 23. lipnja Joanna Garnier iz Varšave. "Kaos u ratu stvara jako puno različitih nevjerojatnih glasina."
Bujica dezinformacija o ratu u Ukrajini krenula je s početkom rata u veljači 2022. Popis tvrdnji koje smo istražili nalazi se ovdje na hrvatskom ili ovdje na engleskom.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas