Korisnici društvenih mreža netočno tvrde da Pfizerovo cjepivo protiv COVID-a 19 može uzrokovati hodajuću upalu pluća

Korisnici društvenih medija netočno su tvrdili da dokument farmaceutskog diva Pfizera pokazuje da njegovo cjepivo protiv COVID-a 19 može izazvati infekciju bakterijom mikoplazma pneumonija. U objavama su sugerirali da bi cjepivo moglo biti povezano s porastom respiratornih bolesti diljem Kine koje su uključivale takve upale. Ali upala pluća izazvana mikoplazmom nema poznate veze s cjepivom. Navedena je u dokumentu jer je prijavljena nakon drugih cijepljenja pa zahtijeva praćenje. Medicinski stručnjaci rekli su za AFP da nema dokaza koji ukazuju da je infekcija nuspojava cjepiva protiv COVID-a 19. Izbijanje zaraze u Kini očekivano je tijekom zime, dodali su.

"Pfizer je naveo mycoplasma pneumoniju kao jednu od nuspojava njihovih mRNA... kakva slučajnost," stoji u objavi napisanoj na engleskom i tradicionalnom kineskom od 30. studenog na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter.

Sadrži snimku zaslona druge objave u kojoj se na sličan način tvrdi da je mikoplazma pneumonije "navedena u dokumentima Pfizera kao nuspojava" mRNA cjepiva američke korporacije.

Image
Snimka zaslona objave na platformi X od 15. prosinca 2023.

Tvrdnja je podijeljena nakon što je Kina zabilježila porast bolesti sličnih gripi među djecom sredinom listopada, uključujući mikoplazmu pneumonije, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (poveznica je arhivirana ovdje).

Slične neistine o cjepivu kružile su drugdje na društvenim mrežama, uključujući Facebook i Gettr, te su se dijelile na nekoliko jezika uključujući francuski i korejski.

Međutim, dokument Pfizera ne navodi mikoplazmu pneumonije kao nuspojavu cjepiva. Izlaže niz medicinskih stanja koja su prethodno opažena nakon primjene drugih cjepiva. Oni se stoga preporučuju za praćenje, ali nije utvrđena uzročna veza s Pfizerovom cjepivom protiv COVID-a 19.

Stručnjaci su rekli za AFP da se porast infekcija u Kini očekuje tijekom zime i da se događa svake godine u zemljama diljem svijeta.

"Neželjeni događaji"

AFP-ovo pretraživanje ključnih riječi iz teksta sa snimke zaslona netočne objave dovelo je do Pfizerovog dokumenta pod naslovom "Kumulativna analiza izvješća o nuspojavama nakon odobrenja."

Dokument spominje upalu pluća izazvanu mikoplazmom u dodatku na stranici 36 u odjeljku s popisom "nuspojava od posebnog interesa" (poveznica je arhivirana ovdje).

Objavljen je na temelju zahtjeva Zakona o slobodi informacija koji je podnijela grupa Public Health and Medical Professionals for Transparency sa sjedištem u SAD-u, a dostupan je na njihovoj web stranici od studenog 2021.

AFP je ranije opovrgnuo druge objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdilo da dokument sadrži popis nuspojava cjepiva.

Siddharth Sridhar, klinički asistent na Odsjeku za mikrobiologiju na Sveučilištu u Hong Kongu, rekao je za AFP u elektroničkoj poruci od 15. prosinca da je tvrdnja o nuspojavama neutemeljena.

"Nema dokaza za tvrdnju da je teška upala bakterijom mikoplazma pneumonije nuspojava cjepiva," rekao je.

"Prošle su već tri godine otkako je cjepivo u opticaju. Imali smo dobar, dugotrajan uvid u nuspojave cjepiva i ta cjepiva djeluju iznimno sigurno."

Aurélie Grandvuillemin, zamjenica voditelja Regionalnog centra Burgundije za farmakovigilancu u Francuskoj, rekla je za AFP prošle godine: "to ni na koji način nije popis prijavljenih nuspojava od Pfizer-BioNTech cjepiva."

To su stanja koja se moraju pratiti iz nekoliko razloga, uključujući njihovu povezanost s prethodnim cjepivima i teškim slučajevima COVID-a 19. Popis uključuje simptome za koje nije utvrđena uzročna veza.

Francesco Salvo je direktor Centra za farmakovigilanciju u Bordeauxu i koordinirao je francusku istragu o sigurnosti Pfizerovih cjepiva. Također je rekao za AFP da popis ne uključuje nuspojave cjepiva.

To su medicinska stanja koja treba nadzirati s prioritetom, kako su naveli stručnjaci za imunizaciju prije nego što je cjepivo uvedeno, "jer bi mogli predstavljati nuspojave cjepiva," rekao je.

WHO je opisao te "nuspojave od posebnog interesa" kao stanja koja mogu biti "uzročno povezana" s cjepivom pa ih je potrebno pažljivo pratiti i potvrditi daljnjim studijama (poveznica je arhivirana ovdje).

Image
Snimka zaslona dijela Pfizerovog dokumenta u kojem je navedena definicija "neželjenih događaja od posebnog interesa." Snimka je napravljena 15. prosinca 2023.

Infekcije mikoplazmom pneumonije javljaju se "tijekom cijele godine u različitim klimatskim uvjetima diljem svijeta," s epidemijama svakih nekoliko godina, prema članku objavljenom u Lancetu (poveznica je arhivirana ovdje).

Stručnjaci su rekli za AFP da su dolazak zime, kraj ograničenja zbog COVID-a 19 i nedostatak prijašnjeg imuniteta među djecom vjerojatni čimbenici koji su razlozi porasta respiratornih bolesti u Kini.

Dongyan Jin, profesor specijaliziran za virologiju na Sveučilištu u Hong Kongu, rekao je za AFP 18. prosinca da bi porast "mogao biti posljedica kombinacije čimbenika uključujući nedostatak imuniteta kod djece, više publiciteta, više testiranja, uzrujanost javnosti i povećana osviještenost javnosti."

"Ne razlikuje se dramatično od post-pandemijskog porasta respiratornih infekcija na drugim mjestima diljem svijeta," rekao je.

"Prijavljeni porast infekcija mikoplazmom dio je očekivanog, uobičajenog porasta takvih infekcija koji se viđa svake godine," dodao je William Schaffner, profesor preventivne medicine na Sveučilištu Vanderbilt u američkoj državi Tennessee.

Schaffner je rekao AFP-u u elektroničkoj poruci 15. prosinca da je skok prisutan i u Sjedinjenim Državama, gdje su Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) dan ranije upozorili da stope respiratornih bolesti "brzo rastu" (poveznica  je arhivirana ovdje).

Slično tome, europski pandan CDC-a - Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) - objavio je članak 15. prosinca u kojem kaže da se očekuje nastavak cirkulacije virusnih i bakterijskih respiratornih patogena "u nadolazećim mjesecima" (poveznica je arhivirana ovdje).

Također se navodi da su ograničenja nametnuta tijekom pandemije COVID-a 19 uzrokovala smanjenje imuniteta, što bi moglo "pogoršati pritisak respiratornih bolesti" ove zime.

AFP je već u izvješćima ovdje i ovdje razotkrio druge netočne informacije u vezi s mikoplazmom pneumonije.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas