Pacijentica na mamografskom pregledu u Johannesburgu 28. studenog 2023. ( AFP / Roberta Ciuccio)

Mamografija nije zabranjena u Švicarskoj niti je obustavljena u nekoliko drugih država

Prema mišljenju zdravstvenih stručnjaka mamografija se i dalje smatra najboljim načinom za otkrivanje ranih stadija raka dojke i provodi se diljem svijeta, iako se protokoli razlikuju od regije do regije. Međutim, u objavama na društvenim mrežama koje šire obmanjujuće tvrdnje o ovom postupku tvrdi se da je on zabranjen u Švicarskoj i obustavljen u drugim zemljama. Te tvrdnje su netočne. Švicarski dužnosnici kažu da su mamografski pregledi dostupni u cijeloj zemlji i da su glavna metoda za rano otkrivanje raka dojke. Ovaj pregled se također preporučuje u drugim zemljama navedenim u objavama. 

"Švicarska je prva zemlja na svijetu koja ukida mamografiju", tvrdi korisnik Facebooka u objavi na hrvatskom jeziku 10. svibnja 2024. "Previše je žena nastradalo nakon te medicinske prakse i istina se više ne može skrivati," nastavlja korisnik. Drugi je 8. svibnja tvrdio da "Švicarska odustaje od mamografije, kao Švedska prije toga", također napominjući da je "mamografija opasna". 

Mnogi drugi korisnici također su širili istu tvrdnju, dodajući da su mamografski pregledi obustavljeni i u dijelovima Kanade, Italije, Škotske i Australije. Uključili su i fotografiju ekrana računala s objavom na društvenim mrežama sa navodnim opasnostima mamografije, te su u svojim objavama preveli te točke na hrvatski. Takve tvrdnje su u svibnju 2024. podijeljene na Facebooku više od 100 puta.

Međutim, nema istine u tvrdnjama da je mamografija zabranjena u Švicarskoj, potvrdili su za AFP tamošnji dužnosnici. Ovaj pregled i dalje se preporučuje i na web stranicama vlada drugih zemalja navedenih u netočnoj tvrdnji.

Stručnjaci su već rekli AFP-u da su tvrdnje o opasnostima mamografije obmanjujuće ili neistinite, te se uglavnom temelje na pogrešnom tumačenju dostupnih studija.

Image
Snimke zaslona netočnih objava na Facebooku, preuzete 31. svibnja 2024.

Još uvijek preporučena u Švicarskoj

U naprednoj pretrazi interneta, AFP nije uspio pronaći nikakvu službenu objavu švicarske vlade o zabrani mamografije. Kontaktirali smo švicarsko Ministarstvo zdravstva koje je 14. svibnja 2024. poručilo: "Švicarska nije zabranila mamografiju." Rekli su da je za vođenje programa probira zaduženo 26 kantona u toj zemlji.

"Ove glasine su potpuno neistinite," potvrdila je Švicarska liga protiv raka za AFP 14. svibnja. Liga preporučuje i podržava programe probira mamografije te "vjeruje da, trenutno, koristi programa probira nadmašuju nedostatke", rekli su.

Tvrdnje da je Švicarska zabranila mamografiju kruže internetom barem od 2014. godine. Te tvrdnje su vjerojatno temeljene na pogrešnom tumačenju vijesti da je Švicarski liječnički odbor 2013. godine savjetovao protiv sustavnog probira mamografijom (arhivirano ovdje).

Međutim, Švicarski liječnički odbor nikada nije bio službeno državno tijelo. Danas nepostojeća organizacija, koja je ugašena 2022. (arhivirano ovdje), je bila centar kompetencija za "procjenu zdravstvenih tehnologija", te je analizirala omjer cijene i koristi medicinskih tretmana. Preporuke Odbora nisu bile obvezujuće i bile su zamišljene kao smjernice. No, njegova preporuka za zaustavljanjem sistematskih pregleda naišla je na široke kritike stručnjaka u tom polju, koji su navodili da je utemeljena na pogrešnim, nepotpunim ili pogrešno interpretiranim podacima, kao na primjer ovdjeovdjeovdje i ovdje (arhivirano ovdjeovdjeovdje i ovdje). 

Nema obustava u Australiji, Italiji, Škotskoj, Kanadi ili Švedskoj

Mamografski probir i dalje se preporučuje u Kanadi, Italiji, Škotskoj, Australiji i Švedskoj.

Web stranica australskog Ministarstva zdravstva (arhivirano ovdje) navodi: "Žene starije od 40 godina mogu imati besplatnu mamografiju svake dve godine, a aktivno pozivamo žene u dobi od 50 do 74 godine na probir."

Web stranica talijanskog Ministarstva zdravstva (arhivirano ovdje) navodi: "Probir za rano dijagnosticiranje raka dojke namijenjen je ženama u dobi između 50 i 69 godina i provodi se mamografijom svake dve godine. U nekim regijama, učinkovitost pregleda se testira u širem dobnom rasponu, između 45 i 74 godine."

Škotska Agencija za javno zdravstvo kaže (arhivirano ovdje) da je probir putem mamografije "najbolji način za rano otkrivanje raka dojke."

"Žene i neke osobe koje su transrodne ili nebinarnog identiteta u dobi između 50 i 70 godina (do svog 71. rođendana) dobivaju pozive na probir dojke svake tri godine," navodi stranica.

Web stranica Kanadskog društva za borbu protiv raka (arhivirano ovdje) pruža poveznice na sve teritorije u Kanadi za pronalazak programa probira raka dojke, s izuzetkom Nunavuta, gdje je označeno: "Nema organiziranog programa probira. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim djelatnikom."

Predstavnik vlade Nunavuta (arhivirano ovdje) rekao je za AFP da nije bilo obustave mamografije na tom području, te da su smjernice za mamografiju temeljene na propisima i preporukama bolnice Ottawa (arhivirano ovdje).

Isto su potvrdile zdravstvene vlasti u drugim provincijama.

Napredna internetska pretraga također nije pronašla nikakvu naznaku da je mamografija ikada bila obustavljena u Švedskoj. Prema web stranici švedske vladine zdravstvene službe, žene u Švedskoj redovito dobivaju pozive na probir raka dojke počevši od 40. godine, te će ih do 74. godine primati svakih godinu i pol do dvije.

Hrvatska preporučuje mamografiju

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) organizira Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke (arhivirano ovdje), koji se sastoji od poštom poslanih poziva na besplatne mamografske preglede svim ženama između 50 i 69 godina starosti, svake dvije godine.

U emailu AFP-u od 20. listopada 2023., koordinatorica Programa Andrea Šupe Parun predstavila je brojke rezultata u 17 godina od njegovog početka, što je rezultiralo s oko dva milijuna mamografskih pregleda i otkrivanjem 10.000 slučajeva raka dojke, od čega su barem 60% bili lokalizirani karcinomi, čime su povećane šanse za uspješan oporavak.

"Kod žena koje su se odazivale na poziv za mamografiju u nacionalnom programu pokazalo se da je rak dojke otkriven u ranijem stadiju u većem postotku nego kod žena koje se nisu odazvale pozivu u program", napisala je Šupe Parun.

S uvođenjem mamografskih pregleda, HZJZ je zabilježio povećanje otkrivanja karcinoma u ranom stadiju, te smanjenje otkrivanja raka s regionalnim i udaljenim metastazama. Šupe Parun navodi kako su oni "svakako jedan od razloga pada mortaliteta od raka dojke u RH uz sve bolju dijagnostiku i oblike liječenja".

Navela je i kako je smrtnost od raka dojke pala za 25 do 30% u proteklih osam godina u Hrvatskoj, te više nije najčešći maligni uzročnik smrti žena u Hrvatskoj, već je danas tek treći najčešći.

Šupe Parun opisala je mamografiju kao "najvažniju slikovnu metodu u dijagnostici raka dojke" i naglasila kako može pronaći promjene na dojkama i do dvije godine ranije nego što bi to mogli klinički pregledi utemeljeni na pojavi simptoma ili opipljivih kvržica.

Navodne opasnosti citiraju opovrgnutu objavu

Popis navodnih opasnosti mamografije može se pratiti do Facebook objave na bosanskom jeziku od 7. listopada 2023. Taj popis su kopirale i dijelile tisuće korisnika društvenih mreža tijekom 2023. godine, te je preveden na mnoge druge jezike, poput poljskog, francuskog i finskog. Sve tvrdnje s popisa AFP je ranije opovrgnuo ovdje, nakon konzultacija s nekoliko stručnjaka, nacionalnih zdravstvenih tijela i pregleda relevantne znanstvene literature.

Na primjer, u mnogim objavama na društvenim mrežama tvrdi se da više od polovice pozitivnih rezultata mamografija su lažno pozitivni, u tzv. "lažnim pozitivama".

Studija iz ožujka 2022. godine (arhivirana ovdje) sa Sveučilišta California-Davis navodi slične brojke pri analizi pozitivnih pregleda koji su doveli do daljnjih dijagnostičkih radova, ali ne i do konačne dijagnoze raka dojke (arhivirano ovdje).

Međutim, termin "lažno pozitivan" je zavaravajući, rekla je radiologinja Paula Gordon sa Sveučilišta British Columbia u Kanadi za AFP u studenom 2023. To ne znači pogrešnu dijagnozu, rekla je. "Koristi se za označavanje 'lažne uzbune', što znači da je na mamografiji viđena abnormalnost koju treba dodatno ispitati," rekla je Gordon.

"To nisu pogrešne dijagnoze, to su pozivi na dodatne preglede," rekao je u e-mailu za AFP 2. studenog 2023. Aleksandar Ivković, radiolog iz dijagnostičkog centra Neo-Mag u Nišu, u Srbiji.

Nizak rizik od zračenja

U objavama na društvenim mrežama koje su kritične prema mamografiji također se tvrdi da su kompresija dojke i zračenje koje se u nju šalje štetni.

Ovo je odbacila Gordon koja je rekla da je kompresija važna, iako može biti neugodna. "Kompresija je potrebna tijekom mamografije kako bi se proširilo tkivo i otkrili tumori, ali i kako bi se dojka prilagodila da zahtijeva manje zračenja," rekla je.

Švedska studija iz 2013. godine koja je procjenjivala može li kompresija proširiti tumorske stanice nije pronašla dokaze za to i zaključila je da mamografija nije opasna (arhivirano ovdje).

Gordon je dodala da je razina zračenja korištena u mamografiji među najnižima od svih medicinskih pregleda. "Smanjila se tijekom posljednjih desetljeća i znatno je ispod 'prihvatljive' razine postavljene od strane organizacija za zaštitu od zračenja."

Health Canada kaže da tijelo može popraviti stanice koje mogu biti oštećene dozom zračenja primljenom tijekom mamografije. "Korist od ranog dijagnosticiranja i liječenja raka dojke daleko nadmašuje rizik od male količine zračenja primljenog tijekom mamografije," navodi agencija na svojoj web stranici (arhivirano ovdje).

AFP je ranije opovrgnuo tvrdnje da je mamografija opasna ovdje i ovdje (na engleskom).

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas