Snimka koja prikazuje Sjevernokorejce kako pjevaju 'I Want to Break Free' je satirična

Satirična snimka sjevernokorejskog vojnog zbora koji naizgled pjeva Queenov "I Want to Break Free" za vođu Kim Jong Una prvi put je objavljena na YouTubeu u siječnju 2023. Međutim, snimka se dijelila na društvenim mrežama uz opise i komentare koji su pokazali da su korisnici vjerovali da je autentična. AFP je pregledao isječak i otkrio da je izvornu snimku snimljenu 2015. komičar YouTuber digitalno izmijenio kako bi prikazao hit poznatog britanskog rock benda. Napravljena je samo za zabavu, rekao je autor snimke za AFP.

Sjeverna Koreja ostaje jedan od najizoliranijih režima, kojeg karakterizira stroga cenzura vanjskih informacija i kulture. Posljednjih godina, država je pojačala represiju stranih medija, provodeći stroge zakone kojima se mogu dosuditi stroge kazne, uključujući zatvor, pa čak i smrtnu kaznu za osobe uhvaćene sa značajnom količinom stranih medija ili sudjelovanje u aktivnostima koje se smatraju "reakcionarnim."

"Evo malo sa muzičke scene iz Severne Koreje", navodi se u opisu snimke na Facebooku od 14. kolovoza 2024. Ista snimka prije je podijeljena u veljači 2023. uz komentar na srpskom "Za one koji su mislili da se u Severnoj Koreji ne skuša Kvin... svaka im čast", te u travnju 2023.

Ista snimka podijeljena je na slovačkom na Facebooku od veljače 2023. do kolovoza 2024. više od 32 tisuće puta i pregledana više od 1,8 milijuna puta.

U trominutnoj snimci sjevernokorejski pjevači naizgled pjevaju verziju pjesme "I Want to Break Free," hit britanske rock grupe Queen iz 1984. koju je izvorno pjevao glavni vokal Freddie Mercury, dok vojni časnici DNRK-a, kao i vođa države Kim Jong Un, pjevaju, navijaju i plješću.

Image
Snimka zaslona objava na Facebooku od 23. kolovoza 2024.

Komentari ispod snimke ukazuju na to da su korisnici društvenih mreža vjerovali da je izvorna. "O bože... koliko su lep narod a kako lepo pevaju," napisala je jedna korisnica. "Historijski događaj", komentirao je neko na engleskom. "Sve je kao pod konac... Divan video", napisao je jedan korisnik. "Da, ali u zemlji koju zapadni mediji predstavljaju kao diktatorsku i u kojoj se ne smije ni čuti engleski...", dodala je korisnica koja je postavila objavu.

Image
Snimka zaslona komentara ispod jedne netočne Facebook objave od 23. kolovoza 2024.

Iako su neki korisnici u regiji podijelili obmanjujuću snimku s YouTube kanala History Line iz prosinca 2023., AFP je utvrdio da je izvorna snimka montirana i objavljena kao satira. Druge organizacije za provjeru činjenica razotkrile su 2023. netočne tvrdnje na društvenim medijima o tome na engleskom jeziku (ovdje i ovdje).

Izvor snimke: satira na YouTubeu

Viralna snimka sadrži vodeni žig "@larsvonretriever." Pomoću Shazama, aplikacije koja se koristi za prepoznavanje glazbe, zaključili smo da zvuk na viralnoj snimci dolazi s australskog YouTube kanala Pub Choir, gdje je pjesma objavljena u prosincu 2022. (poveznica je arhivirana ovdje).

Pomoću pretraživanja po ključnim riječima i obrnutog pretraživanja videozapisa, otkrili smo da je viralnu snimku izvorno objavio komični YouTube kanal Lars von Retriever 10. siječnja 2023. U odjeljku "O kanalu" nalazi se sljedeća napomena: "Službeni kanal paralelnih svemira i alternativne stvarnosti (...) Ovo je komični kanal pa ne shvaćajte moje snimke previše ozbiljno, molim vas."

Naslov originalne snimke glasi: "Vrlo rijetka snimka sjevernokorejske djevojačke grupe 'Moranbong Band' i sjevernokorejskog vojnog zbora. NAPOMENA: snimka iz alternativne stvarnosti."

Na tom kanalu možemo pronaći mnogo drugih satiričnih snimki, od kojih neke prikazuju druge događaje u Sjevernoj Koreji s dodanim pjesmama rock bendova uključujući Metallicu i Rammstein (arhivirano je ovdje i ovdje).

Image
Snimka zaslona nekih videozapisa objavljenih na YouTube kanalu Lars von Retriever od 14. kolovoza 2024.

Viralna snimka sadrži vizualne izvatke iz YouTube snimke (arhivirana je ovdje) sjevernokorejske ženske grupe Moranbong Band. U naslovu te snimke stoji da je snimljena 2015. godine tijekom događaja u povodu obilježavanja 70. godišnjice Radničke partije Koreje. Ni u jednom trenutku u toj snimci dugoj sat i pol ne možemo čuti glazbu grupe Queen.

Image
Snimke zaslona netočne objave na Facebooku (lijevo) i snimke Moranbong Banda na YouTubeu od 23. kolovoza 2024.

Također smo se obratili youtuberu Larsu von Retrieveru s upitima o snimci. Potvrdio je AFP-u u elektroničkoj poruci 13. kolovoza 2024. da je autor satirične komične snimke koja je postala viralna na društvenim mrežama.

"Moje snimke su 100% ručno montirane. Pronašao sam nekoliko dvosatnih nastupa Moranbong Banda kako nastupaju u Sjevernoj Koreji i pokušao sam pronaći odlomke gdje pjevači/instrumenti vizualno odgovaraju pjesmi grupe Queen," objasnio je dodajući da je proces stvaranja jedne takve snimke uvijek dugotrajan i naporan.

"Ne vjerujte u sve što vidite na internetu i provjerite sami! Da budem iskren, nisam mislio da bi ljudi mogli povjerovati da je snimka izvorna. Napravio sam ju za zabavu, kao i sve ostale snimke," dodao je Lars von Retriever.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas