Privremeni mural posvećen Kamali Haris uklonjen je u Atlanti, a ne u Prištini
- Objavljeno 21. studenog 2024. u 12:52
- Minuta potrebno za čitanje: 5
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2024. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Juče u Prištini. Malo požurili, pa da sklone dok niko nije video," piše u opisu snimke bez zvuka objavljene na platformi X 8. studenog 2024. i podijeljenog više od 500 puta u nekoliko dana. Snimka i opis podijeljeni su i na Instagramu 9. studenog 2024. u objavi koja je dobila više od 300 lajkova.
Kako je primijetila organizacija za provjeru činjenica Istinomer, snimka je prikazana i tijekom Nacionalnog Dnevnika na televiziji Pink uz netočnu tvrdnju da je snimljena u Prištini (arhivirano je ovdje).
Mnogi u Srbiji su se radovali nakon što je Donald Trump 5. studenog 2024. godine uvjerljivo pobijedio na američkim izborima protiv potpredsjednice i kandidatkinje Demokratske stranke Kamale Harris (arhivirano je ovdje i ovdje). Prema anketi agencije Gallup objavljenoj u listopadu 2024. godine, Srbija, Mađarska i Bugarska bile su među vodećim zemljama koje su favorizirale Donalda Trumpa u odnosu na Kamalu Harris (arhivirano je ovdje). S druge strane, stanovnici Kosova bi većinom glasali za Harris.
Međutim, snimka uklanjanja murala nije nastala na Kosovu, već u Atlanti, što je na društvenim mrežama potvrdio umjetnik koji ga je naslikao. AFP je također pronašao točnu lokaciju u Atlanti, u SAD-u, uspoređujući snimku s prikazom ulice na Google kartama.
Obrnuto pretraživanje sa snimkom zaslona iz snimka dovelo je do nekoliko izvještaja u medijima o uklanjanju murala, na primjer u ovom tekstu u kojem je navedeno da je mural prebojao umjetnik Chris Clark u Atlanti u Georgiji (arhivirano je ovdje). Korisnica TikToka, koja se u medijima spominje kao autorica viralne snimke (arhivirano je ovdje i ovdje), 7. studenog 2024. objavila je video na svom profilu (arhiviran ovdje). U snimci se čuje žena kako govori na američkom engleskom: "(Kamala Haris) je izgubila tek jučer. Dođavola."
Clark je reagirao na viralnu snimku u objavi na svom Instagramu profilu, navodeći da je "bio oduvijek zamišljen kao privremeni mural" (arhivirano je ovdje). "Internetom kruži snimka kako se mural prebojava, što je oduvijek i bio plan (...) Murali trebaju biti samo privremene reklame, a ne trajati zauvijek," napisao je.
Dodatnom pretragom pronađena je i objava na umjetnikovom profilu na Threadsu od 20. listopada 2024. godine, na kojoj je prikazan proces oslikavanja murala, kao i njegov konačni izgled. Clark je također u komentaru naveo točnu lokaciju: "879 Ralph David Abernathy Blvd SW, Atlanta, GA 30310, nalazi se na strani zgrade i preko puta radnje Wadade" (arhivirano je ovdje).
Pretraga adrese na Google kartama pokazala je da je snimka murala zaista snimljena u Atlanti (arhivirano je ovdje). Zid od crvene cigle nalazi se preko puta trgovinskog centra West End, a u zgradi su smješteni i brojni restorani.
U Prištini, na Bulevaru Billa Clintona, nalazi se kip bivšeg američkog predsjednika iz Demokratske stranke (arhivirano je ovdje). Clinton uživa veliku popularnost među kosovskim Albancima zbog svoje uloge u NATO-vom bombardiranju Jugoslavije 1999. godine, koje je na kraju dovelo do jednostranog proglašenja neovisnosti Kosova 2008. godine, koje Srbija ne priznaje.
S druge strane, Trump, koji nije ostvario veliki utjecaj na dijalog Priština-Beograd tijekom svog prvog mandata, a čiji zet ima financijske interese u Beogradu, često se doživljava kao otvoreniji prema srpskoj strani i kao podržavatelj ideje o novoj podjeli spornih teritorija kao trajnom rješenju (arhivirano je ovdje, ovdje i ovdje).
Pretraživanje umjetničkih djela na Kosovu koja prikazuju Kamalu Harris dovelo je do medijskih izvještaja i objava na društvenim mrežama o umjetniku Alkentu Požeguu, koji je 2019. godine ušao u Guinnessovu knjigu svjetskih rekorda za izradu najveće slike od žitarica. On je iskoristio 120 kilograma žitarica kako bi stvorio portrete Kamale Harris i Donalda Trumpa uoči izbora 5. studenog 2024. godine (arhivirano je ovdje i ovdje). AFP, međutim, nije pronašao tekst o muralu sličnom onom na snimci koja je kružila internetom.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas