Video koji prikazuje snijeg u Saudijskoj Arabiji star je dvije godine
- Objavljeno 25. studenog 2024. u 09:56
- Minuta potrebno za čitanje: 5
- Autor: Ivan FISCHER, Nathan GALLO, AFP Hrvatska, AFP Francuska
Copyright © AFP 2017-2024. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Nevjerojatni prizori iz Saudijske Arabije: snijeg prekrio pustinjski pijesak", stoji u opisu videozapisa objavljenog 10. studenog 2024. na Facebooku, koji je masovno dijeljen među hrvatskim korisnicima. Video u trajanju od 45 sekundi prikazuje nekoliko snježnih prizora i pustinjske krajolike prekrivene snijegom, uključujući deve na snijegu te, čini se, piknik na orijentalnim tepisima u svježem snijegu.
Video je objavljen nekoliko dana nakon što su međunarodni mediji izvijestili o povijesnom snijegu u sjevernoj regiji Al-Jawf u Saudijskoj Arabiji (arhivirano ovdje i ovdje), a na Facebooku je podijeljen više od 5.500 puta. Mnogi komentatori izrazili su sumnju u globalno zatopljenje, dok su neki tumačili taj vremenski događaj kao znak posljednjih vremena ili Božjeg gnjeva, ili kao dokaz manipulacije vremena putem HAARP-a. Skeptičniji komentatori sumnjali su u autentičnost videa, neki su smatrali da je generiran umjetnom inteligencijom, dok su drugi dvojili prikazuje li uopće Saudijsku Arabiju.
AFP-ova istraga otkrila je da je video zapravo star više od dvije godine te da prikazuje montažu scena snimljenih 2021. i 2022. tijekom snježnih padalina u planinskoj regiji Tabuk - dijelu Saudijske Arabije gdje je snijeg češća pojava. Stručnjak je za AFP izjavio kako snježne padaline u Al-Jawfu upućuju na nedavne klimatske promjene, koje donose sve češće atipične vremenske fenomene.
Video prethodi snježnim padalinama u Al-Jawfu
Video koji se dijelio na društvenim mrežama pripisuje se korisniku TikToka, saudijskom fotografu Bandaru Al-Hawasu, a AFP je pronašao originalnu verziju videa na njegovom profilu. Iako je video prikvačen kao prvi na stranici, on datira iz 12. prosinca 2022., što znači da ne može prikazivati snimke nedavnih snježnih padalina u Al-Jawfu. Nekoliko komentatora na TikToku istaknulo je da prizori prikazani u videu dolaze iz sjeverozapadne saudijske pokrajine Tabuk.
Kako objašnjava Saudipedia, temperature u područjima pokrajine na višim nadmorskim visinama zimi mogu doseći nula stupnjeva Celzija, a snijeg na planini Jabal al-Lawz privlači stanovnike i planinare na njezin vrh svake godine (arhivirano ovdje). Posljednjih godina mediji su često izvještavali o snijegu na Jabal al-Lawzu, poput ovog AFP-ovog videozapisa koji prikazuje ljude kako uživaju u snijegu i pripremaju piknik.
Rijedak snijeg postaje vjerojatniji zbog klimatskih promjena
Sjeverni Al-Nafūd, pustinja u Saudijskoj Arabiji, uglavnom je suho i prazno područje (arhivirano ovdje), zbog čega su vijesti o snježnim padalinama u regiji Al-Jawf u Al-Nafūdu izazvale veliku pozornost međunarodnih medija, kao što je zabilježeno ovdje, ovdje i ovdje (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje). Prema tim člancima, Saudijska meteorološka agencija objasnila je da su neuobičajeni vremenski uvjeti u sjevernoj regiji – obilne kiše, snijeg i tuča – rezultat niskotlačnog sustava iznad Arapskog mora, koji je donio zrak bogat vlagom. Taj zrak sudario se s ekstremnim vrućinama regije, što je rezultiralo snježnim padalinama i tučom.
Dok su neki korisnici društvenih mreža tvrdili da snijeg u Saudijskoj Arabiji dokazuje da nema globalnog zatopljenja, atmosferski fizičar i profesor meteorologije sa Sveučilišta u Zagrebu, Branko Grisogono, izjavio je za AFP 21. studenog 2024. da klimatske promjene zapravo povećavaju vjerojatnost takvih događaja.
"To nije za očekivati - to se ne događa u uobičajenoj klimi", rekao je Grisogono za AFP. "To je jedan od pokazatelja ovih recentnih klimatskih promjena koje uzrokuju češće i čudnije ekstremne pojave." Prisjetio se sličnog scenarija s obilnim kišama na Bliskom istoku, što je također potaknulo teorije zavjere. "Sukobile su se vlažna zračna masa sa suhom i hladnom na visini", objasnio je Grisogono. Višak vlage u zraku brzo prelazi u oborine – kišu ili snijeg – kada dođe do pada temperature. "To je onda kao da se otklopi lonac vruće vode ispod hladnog zraka. Ako kuham, a vani je hladno, malo otkopim - prozori će se brzo zamagliti."
Grisogono je naglasio da snijeg ne opovrgava klimatske promjene te objasnio da topliji zrak ima svojstvo apsorpcije veće količine vlage, što može dovesti do obilnijih kiša ili snijega.
Govoreći za AFP u veljači 2023., Omar Baddour, voditelj praćenja klime i klimatske politike pri Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO), također je istaknuo da snijeg u Saudijskoj Arabiji nije u suprotnosti s klimatskim promjenama. "Na globalnoj razini, ekstremno niske temperature postaju rjeđe, ali se i dalje bilježe i bilježit će se", rekao je Baddour. "S aspekta klimatskih promjena, topliji oceani dovode do većeg isparavanja, a time i veće količine vlage u atmosferi. Stoga klimatske promjene pridonose većoj vjerojatnosti ovakvih događaja."
HAARP ne može utjecati na klimu
Neki komentatori videa sa snijegom sugerirali su povezanost s HAARP-om, istraživačkim programom koji od 2015. godine vodi Sveučilište u Aljasci u Fairbanksu, nakon što ga je Američko ratno zrakoplovstvo predalo sveučilištu.
On koristi najmoćniji visokofrekventni (HF) odašiljač na svijetu za proučavanje ionosfere i fizičkih procesa koji djeluju u najvišim dijelovima naše atmosfere, prema web stranici programa. Znanstvenici HAARP-a to čine koristeći HF radio odašiljače za grijanje malih područja ionosfere i promatranje učinaka.
HAARP je bio predmet brojnih teorija zavjere, uključujući tvrdnje o manipulaciji vremena, koje opovrgava na svojoj stranici s često postavljenim pitanjima (FAQ).
Prema službenoj stranici, radio valovi koje emitira HAARP-ov odašiljač ne apsorbiraju se u dijelu atmosfere koji proizvodi vremenske uvjete. "Budući da nema interakcije, nema načina za kontrolu vremena", stoji u objašnjenju na FAQ stranici.
AFP je ranije pisao o neosnovanim tvrdnjama na društvenim mrežama da je HAARP odgovoran za čudne vremenske pojave, da može uzrokovati potrese ili da je bio odgovoran za superćelijsku oluju u Hrvatskoj u srpnju 2023.
Više AFP-ovih provjera činjenica vezanih uz dezinformacije o klimi možete pronaći ovdje.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas