Ilustracija Spotify stranice za podcast "The Joe Rogan Experience" na pametnom telefonu u Washingtonu, DC, 7. veljače 2022. (AFP / MANDEL NGAN)

Utjecajni podcasti potpiruju štetne dezinformacije o zdravlju

Neutemeljeni lijekovi protiv raka, sumnjivi narativi protiv cjepiva i netočne tvrdnje da se neurološki poremećaji mogu "poništiti" dijetama: istraživači kažu da utjecajni američki i europski podcasteri šire štetne dezinformacije o zdravlju, a uglavnom bježe od nadzora.

Ovaj problem dolazi u središte pozornosti u trenutku kada se Robert F. Kennedy Jr, skeptik prema cjepivu s dugogodišnjom reputacijom promicanja dezinformacija o zdravlju, suočava s ispitivanjem američkog Senata zbog njegove nominacije za ministra zdravstva predsjednika Donalda Trumpa (arhivirana poveznica ovdje).

Neistine u podcastima, za koje stručnjaci upozoravaju da potiču nepovjerenje u konvencionalnu medicinu, često prođu neprovjereno jer osobe koje provjeravaju činjenice moraju pretraživati sate transkripata.

One se mogu brzo proširiti kada se kratki isječci izvučeni iz podcasta rašire društvenim medijima.

Ranije ovog mjeseca, glumac i redatelj Mel Gibson rekao je na podcastu The Joe Rogan Experience - drugom najpopularnijem na Spotifyju u Sjedinjenim Državama - da su neki od njegovih prijatelja preboljeli četvrti stadij raka nakon uzimanja antiparazitskih lijekova ivermektina i fenbendazola.

Kanadsko društvo za borbu protiv raka priopćilo je da ti tretmani "nisu znanstveno dokazani," dodajući da su takve dezinformacije "opasne" jer daju lažnu nadu ljudima koji se bore s bolešću.

Podcast je prikupio milijune pregleda, dok su se objave fokusirane na Gibsonovu tvrdnju proširile na platformama kao što su Facebook, X i Instagram, izvijestili su AFP-ovi novinari za provjeru činjenica.

'Bez pripreme'

Kako je podcaste lako pokrenuti, proizvode se ogromne količine audio sadržaja.

"Sama priroda medija otežava otkrivanje dezinformacija i povećava vjerojatnost širenja netočnih tvrdnji," rekla je za AFP Valerie Wirtschafter, suradnica s Instituta Brookings u Washingtonu.

"Često su ti razgovori stvarno odrađeni bez pripreme, što je dio njihove autentične privlačnosti, dulji su od prosječnog medijskog isječka i češći - ponekad nekoliko sati, više puta dnevno."

Studija koju je objavila 2023. ispitala je više od 36.000 epizoda koje je produciralo 79 istaknutih podcastera. Utvrđeno je da jedna od svakih 20 epizoda - i više od 70 posto tih podcastera - uključuje barem jednu "neutemeljenu ili netočnu tvrdnju."

S obzirom na to da popularnost podcasta raste diljem svijeta, ovaj fenomen nije ograničen samo na Sjedinjene Države.

U prosincu je BBC-jeva istraga otkrila da je istaknuti voditelj Steven Bartlett širio dezinformacije o zdravlju u "Dnevniku izvršnog direktora," svom najbolje rangiranom podcastu na Spotifyju (arhivirana poveznica ovdje).

BBC-jeva analiza 15 epizoda povezanih sa zdravljem otkrila je da svaka sadrži prosječno 14 "tvrdnji štetnih za zdravlje."

Flight Studio, tvrtka za proizvodnju podcasta u vlasništvu Bartletta, rekla je televizijskoj kući da je njihovim gostima ponuđena "sloboda izražavanja" i da su "temeljito istraženi."

'Dužnost opreza'

Jedan londonski trener fitnessa, Richard Holley, rekao je za AFP da ga je privukla epizoda "Dnevnik izvršnog direktora" u kojoj je gost zagovarao keto dijetu za liječenje raka.

Holley je rekao da ne osjeća potrebu "provjeravati činjenice" sumnjive tvrdnje, ležerno iznesene kao preporuka o načinu života, a ne kao znanstvena činjenica, ali je naknadno dodao da "treba biti oprezan."

Podcasti koji dopiru do milijuna slušatelja unosan su posao, a Bartlett je britanskim medijima rekao kako se očekuje da je njegova emisija prošle godine generirala 20 milijuna funti (25 milijuna dolara), uglavnom od oglašavanja.

Stručnjaci kažu da su neki vodeći podcasteri koji redovito pozivaju goste optužene za potkopavanje medicine utemeljene na dokazima - i ne uspijevaju ih osporiti - stvorili financijske poticaje za širenje dezinformacija.

"Istaknuti podcasteri ulagali su u wellness i zdravlje u isto vrijeme dok su davali platformu dezinformacijama o zdravlju," rekla je za AFP Cecile Simmons, istraživačica na Institutu za strateški dijalog.

Prošle godine, tvrtka za dodatke prehrani koju podupire Rogan bila je meta tužbe zbog netočnog oglašavanja jednog od svojih proizvoda koji je redovito promoviran na njegovom podcastu.

Istraživači kažu da je medij, koji je također snažno utjecao na politički diskurs, dugo bio slabo reguliran po pitanju točnosti.

U rijetkoj akciji 2023., YouTube je uklonio snimku podcastera Jordana Petersona koji je intervjuirao Kennedyja zbog kršenja pravila zabrane dezinformacija o cjepivima.

"S obzirom na doseg i popularnost podcasta, moramo razmisliti o tome kako osigurati dužnost brige prema korisnicima, istovremeno čuvajući neke od kreativnih sloboda koje medij dopušta," rekla je Simmons.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas