Fotografije Luna Parka na Coney Islandu iz 1904. ne dokazuju da je 'službena povijest' netočna

Električna rasvjeta bila je dostupna u SAD-u od 1880-ih, ali nije postala uobičajena sve do pola stoljeća kasnije. Zbog toga je potpuno elektrificirani "Luna Park" na Coney Islandu početkom 20. stoljeća bio velika atrakcija. Dijeleći fotografije Coney Islanda iz 1904. godine, jedan hrvatski korisnik Facebooka tvrdio je da one pobijaju "službenu povijest" jer ona navodno tvrdi da su ljudi u to vrijeme koristili svijeće i plinske svjetiljke. Povijesni dokumenti pokazuju, a stručnjak je potvrdio za AFP, da su električna svjetla tada još uvijek bila rijetkost, ali da je Coney Island bio iznimka, neobična novost većini Amerikanaca.

Korisnik Facebooka u Hrvatskoj objavio je 19. siječnja 2024. seriju starinskih fotografija osvijetljenih zgrada, tvrdeći da one pobijaju "službenu povijest". "Preživjelo je nekoliko fotografija prošlih vremena s veličanstvenim osvjetljenjem zgrada noću", napisao je korisnik. "U vrijeme kada su se prema službenoj povijesti koristile svijeće i plinske svjetiljke, gradovi nisu bili ništa lošije osvijetljeni nego u našem stoljeću."

Prema korisniku, fotografije prikazuju Coney Island u New Yorku i snimljene su 1904. godine. Također je posebno istaknuo jednu fotografiju: "Jedna prikazuje zanimljiv natpis na 'trgovini'", rekao je korisnik, referirajući se na fotografiju zgrade s natpisom na engleskom "Inkubatori za dojenčad sa živom dojenčadi".

Objava je prikupila desetke dijeljenja na Facebooku, a isti skup slika pregledan je više od 1.500 puta na Telegramu od prvog objavljivanja.

Međutim, slike ne pobijaju poznate povijesne činjenice. Elektrifikacija New Yorka započela je 1880-ih, ali je 1904. godine još uvijek bila daleko od raširene. Sajam na Coney Islandu bio je neuobičajena atrakcija zahvaljujući brojnim električnim svjetlima, rekao je stručnjak za AFP.

Također, zgrada s natpisom "inkubatori za dojenčad" nije bila trgovina, već izložba koja je demonstrirala medicinsko dostignuće koje je spašavalo živote. Izložba je organizirana kako bi se financirali inkubatori i liječenje prijevremeno rođene djece.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave na Facebooku, preuzeta 4. veljače 2025.

Koristeći obrnuto pretraživanje slika, AFP je pronašao izvore fotografija iz objave. Dok većina slika zaista prikazuje Coney Island iz 1904. ili 1905. godine (arhivirano ovdje i ovdje), jedna od fotografija prikazuje zgradu Temple of Music sa Svjetske izložbe u Buffalu 1901. godine, a druga prikazuje instalaciju "Moving Picture of Hardware" tvrtke Simmons Hardware Company na Svjetskoj izložbi u St. Louisu 1904. godine (arhivirano ovdje).

Međutim, u Facebook objavi pogrešno se tvrdi da "službena povijest" kaže da tada nije bilo električne rasvjete, kao i da je ona zapravo bila široko rasprostranjena te da su gradovi bili jednako osvijetljeni kao danas.

Prvu komercijalnu elektranu otvorio je Thomas Edison u donjem Manhattanu 1882. godine (arhivirano ovdje). Prema Odjelu za arhive grada New Yorka (arhivirano ovdje), ta je elektrana do rujna 1882. opskrbljivala rasvjetom ulice i unutrašnjost zgrada na oko 80 lokacija u donjem Manhattanu. Povijesni muzej New Yorka navodi da je elektrana do 1883. imala 513 korisnika.

Povjesničar elektrifikacije Joseph J. Cunningham sa Sveučilišta La Sapienza u Rimu rekao je za New York Times 2013. godine da je početkom 1900-ih svatko u Manhattanu, Brooklynu, Queensu, Staten Islandu, Bronxu ili Westchesteru "tko je želio priključak na električnu mrežu mogao doći do njega, iako su u nekim polururalnim područjima u vanjskom Queensu i osobito donjem Westchesteru korisnici možda morali financirati proširenje mreže".

Električna energija bila je novost većini Amerikanaca

Luna Park na Coney Islandu otvoren je 1903. godine (arhivirano ovdje). Imao je 250.000 električnih svjetala i nekoliko atrakcija na električni pogon. Postao je prvi i najpoznatiji zabavni park na svijetu – i izvor je uobičajenog hrvatskog naziva za bilo koji zabavni park (arhivirano ovdje).

"Godine 1904., iako električna energija nije bila nova, široka elektrifikacija poput one u Luna Parku još je uvijek bila novost za većinu Amerikanaca", rekla je Dee Bowers, voditeljica arhiva u Brooklyn Public Library, u e-mailu za AFP 3. veljače 2025. "Središnji Manhattan bio je elektrificiran od 1880-ih, ali je trebalo mnogo dulje da se elektrifikacija proširi na udaljenije dijelove vanjskih općina. Uspjeh Luna Parka potaknuo je stvaranje nekoliko sličnih parkova, a neki su čak jednostavno nazvani 'Electric Park'."

Bowers je naglasila da su od 1880-ih do ranih 1900-ih elektrificirana bila samo neka odabrana područja, pa je elektrifikacija "još uvijek bila relativno rijetka", osobito u privatnim domovima.

Image
Snimka zaslona publikacije Ureda za popis stanovništva SAD-a, preuzeta 5. veljače 2025.

Prema Povijesnim statistikama Sjedinjenih Država Američkog ureda za popis stanovništva, samo 8% svih kućanstava u SAD-u imalo je električnu energiju 1907. godine. Taj je udio dosegao 48,6% do 1924. godine, a tek 1949. (stranica 17) elektrifikacija domova premašila je 90%.

Dojenčad se spašavala, ne prodavala

Odgovarajući na pitanje o natpisu "Živa ljudska dojenčad" na zgradi, Dee Bowers se pozvala na nedavni blog (arhivirano ovdje) koji je napisala druga arhivistica Brooklyn Public Libraryja, Alice Griffin. Takozvani "inkubatori za dojenčad" bili su atrakcija u zabavnim parkovima Luna Park i Dreamland na Coney Islandu (arhivirano ovdje).

"Na Coney Islandu NIKADA nije postojala trgovina koja prodaje dojenčad", rekao je Charles Denson, direktor neprofitne udruge Coney Island History Project, u e-mailu za AFP 24. siječnja 2025. "Postojali su medicinski inkubatori za dojenčad. Prerano rođene bebe nisu bile na prodaju", naglasio je Denson.

Denson se pozvao na stranicu Projekta posvećenu dr. Martinu Arthuru Couneyju (arhivirano ovdje), koji je svoju kliniku pretvorio u sajamsku atrakciju kako bi financirao inkubatore i medicinsko osoblje, dok roditeljima prerano rođenih beba nije naplaćivao ništa. Njegov medicinski tim uključivao je pet dojilja i petnaest medicinskih tehničara. Prema Couneyjevim zapisima (arhivirano ovdje), njegovi inkubatorski paviljoni na Coney Islandu liječili su više od 8.000 beba i spasili živote njih oko 6.500 (arhivirano ovdje).

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas