
Rakete rade u vakuumu, ne trebaju se 'odgurivati' od nečega
- Objavljeno 28. ožujka 2025. u 17:23
- Minuta potrebno za čitanje: 6
- Autor: Ivan FISCHER, AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"U vakuumu, to jest prostoru bez materije, potisni motori koji se nalaze na tkz svemirskim raketama nisu upotrebljivi, to jest ne mogu gurati raketu jer nemaju od šta da se odgurnu, kraj priče", napisao je na hrvatskom jeziku korisnik Facebooka u objavi od 10. ožujka 2025. Uz objavu je podijelio TikTok video šprice u velikoj prozirnoj komori, koja počinje ispuštati bijeli dim prije nego što se nešto kasnije počne pomicati.
I narator na engleskom u videu, kao i titlovi na hrvatskom, također tvrde da "rakete ne rade u vakuumu" jer "nema ničega od čega bi se mogle odgurnuti ako nema čestica". Dok video prikazuje špricu koja ispušta plin, narator kaže: "kao što možete vidjeti, raketa se počinje kretati tek kad plinovi fizički udare u stijenku komore".
Objavu na hrvatskom jeziku napravio je profil posvećen dokazivanju da je Zemlja ravna ploča, teoriji koja često povezuje brojne druge teorije zavjere (arhivirano ovdje), a pojavljuje se u trenutku kada sve više Hrvata vjeruje u teorije zavjere (arhivirano ovdje). Prema anketi iz 2022., oko 5,4 posto Hrvata vjeruje da je Zemlja ravna, dok dodatnih šest posto nije sigurno u oblik Zemlje (arhivirano ovdje).
Objava je podijeljena više od 30 puta od njenog objavljivanja, a pregledana je više od 1.800 puta. TikTok video koji je objavljen uz nju samostalno je pregledan više od 25.000 puta. Mnogi komentatori činili su se uvjerenima da video dokazuje kako rakete ne rade u vakuumu. "Sve je ovo jasno onima kojima razmišljanje nije napor ", rekao je jedan korisnik Facebooka. "Oduvijek sam se pitao kako motori mogu gorjeti ako u svemiru nema zraka, i kako se raketa može kretati ako nema zraka o što bi se odgurnula", napisao je jedan komentator na TikToku.
No, ta tvrdnja je netočna. Fizičari znaju da rakete mogu raditi u svemiru još od 1930-ih, što je potvrđeno u brojnim eksperimentima – uključujući lansiranje tisuća raketa u svemir. Stručnjak je za AFP rekao da je prividno kašnjenje u pokretanju makete rakete vjerojatno uzrokovano sporim nakupljanjem plinova.

TikTok video s hrvatskim titlovima čini se da se temelji na videu koji je u rujnu 2023. objavio korisnik koji inače uglavnom objavljuje snimke gdje navodno dokazuje da je Zemlja ravna ploča.
Koristeći obrnuto pretraživanje snimki, AFP je utvrdio da je isječak korišten na TikToku preuzet iz videa "Rocket Launch in a Giant Vacuum Chamber", koji je u studenom 2023. objavljen na YouTube kanalu The Action Lab (arhivirano ovdje). Kanal vodi kemijski inženjer James J. Orgill (arhivirano ovdje), koji snima eksperimente kako bi objasnio znanstvenu pozadinu različitih tema, "od biologije do fizike".
Svrha videa "Rocket Launch in a Giant Vacuum Chamber" bila je, kako Orgill objašnjava, testirati jednu od svojih omiljenih tvrdnji: "Mogu li rakete stvarno letjeti u svemiru?" Koristi nitrocelulozu (arhivirano ovdje) – u obliku takozvanog flash papira – uguranu u plastičnu špricu zatvorenu s jedne strane. Nitroceluloza je vrlo zapaljiva i ne treba kisik da bi gorjela, pa je Orgill pali u vakuumu zagrijavajući je laserom. Kako sve više nitroceluloze izgara, plinovi se nakupljaju unutar šprice i izlaze velikom brzinom, gurajući maketu rakete naprijed iako u komori nema zraka.
Rakete doista rade u svemiru
Načelo raketnog pogona poznato je već gotovo jedno stoljeće, a pionir raketne tehnike Robert Goddard lansirao je svoju prvu raketu 1926. godine (arhivirano ovdje). Ono se temelji na zakonima gibanja Isaaca Newtona, točnije na njegovom trećem zakonu (arhivirano ovdje). Kako je astrofizičarka i znanstvena edukatorica Lana Ceraj rekla za AFP u e-mailu od 19. ožujka 2025., to se događa zahvaljujući očuvanju količine gibanja (arhivirano ovdje).
"Ako nešto izbacite na jednom kraju, raketa će se pomaknuti u suprotnom smjeru", rekla je Ceraj za AFP, pozivajući se na Newtonov treći zakon, kako je objašnjeno ovdje (arhivirano ovdje).
Fizičar Slobodan Danko Bosanac, predsjednik Jadranske aerosvemirske asocijacije, također je rekao za AFP u telefonskom pozivu 25. ožujka 2025. da "rakete rade u vakuumu". Bosanac je objasnio da je upravo izbacivanje sagorjelih plinova iz rakete ono što je pokreće, i da se ona pritom ne odguruje ni od čega.
"Ovo načelo možete vidjeti posvuda. Zamislite vatrogasce koji drže vatrogasno crijevo – potrebna su dvojica da ga drže kako ih ne bi odbacilo unatrag", rekao je Bosanac, naglasivši da "guranje" dolazi od mase i brzine vode koja izlazi iz crijeva, a ne zato što se voda o nešto odbija. "Ako usporedite gustoću vode sa zrakom, moglo bi se reći da je to praktički vakuum", dodao je Bosanac.
Goddard – danas poznat kao "otac raketne tehnike" – u početku se suočavao sa skepticizmom zbog tvrdnje da rakete mogu raditi u vakuumu, iako je taj koncept dokazao još 1916. godine (arhivirano ovdje). The New York Times je 1920. objavio urednički komentar u kojem ga je ismijavao zbog te "apsurdne tvrdnje". No 49 i pol godina kasnije, dan nakon lansiranja misije Apollo 11, NYT je objavio ovaj ispravak: "Daljnjim istraživanjima i eksperimentima potvrđena su otkrića Isaaca Newtona iz 17. stoljeća i sada je nepobitno utvrđeno da raketa može funkcionirati i u vakuumu, kao i u atmosferi. Times žali zbog pogreške."
U 2024. godini zabilježeno je 2.849 orbitalnih lansiranja, a 2023. njih 2.895 (arhivirano ovdje). Trenutno postoje dvije trajne orbitalne postaje u Zemljinoj orbiti – Međunarodna svemirska postaja (ISS – arhivirano ovdje) i kineska svemirska postaja Tiangong (arhivirano ovdje), a obje su izgrađene zahvaljujući raketama koje rade u vakuumu, te i dalje ovise o redovitim lansiranjima raketa za prijevoz posade, dostavu zaliha i održavanje orbite.
Kako je AFP ranije objasnio u ovom članku provjere činjenica, ISS se može fotografirati sa Zemlje, što često čine amaterski astronomi i zaljubljenici u svemir (arhivirano ovdje).
Plinovi se polagano nakupljaju
Glavni argument u TikTok videu je tvrdnja da se maketa rakete u prikazanom isječku ne počinje kretati odmah nakon što plinovi počnu izlaziti iz šprice, uz tvrdnju da se počinje kretati tek "kad se plinovi fizički odbiju od stijenke komore". No, prema riječima Bosanca, takvo tumačenje videa je netočno.
"Nije se odmah počela kretati jer gorivo počinje polako gorjeti", rekao je Bosanac, istaknuvši da se isto može vidjeti i kod svih današnjih lansiranja raketa. "Raketa se upali, plinovi počnu izlaziti, ali se raketa još ne miče. Izgaranje se postupno pojačava i za to vrijeme potisak još nije dovoljno jak da pomakne raketu."
"Raketa se počinje kretati tek kasnije, kada je protok plinova iz motora dovoljan, kada je sila dovoljno jaka da je pokrene. Do tada plin može izlaziti, vidimo ga, ali to samo znači da motor još nije dosegao punu snagu", objasnio je Bosanac.
"Na videu se vidi da plin polako izlazi, ali se raketa ne miče", rekao je Bosanac. "Kad je plin stigao do zida, izgaranje se već toliko pojačalo da su plinovi izlazili dovoljno brzo da pomaknu raketu."
Dok Orgill u videu s kanala The Action Lab pali lažnu novčanicu napravljenu od nitroceluloze, vidi se kako ona isprva gori polako, ali ostatak novčanice izgori u djeliću sekunde – što je, kako kaže Bosanac, vjerojatno ono što se događa i unutar šprice.
U videu s The Action Laba, Orgill zaključuje da je njegov eksperiment pokazao kako rakete rade u vakuumu, dodatno objašnjavajući načelo Newtonovih zakona koji upravljaju njihovim gibanjem. "Rakete ne samo da rade u vakuumu, već zapravo rade bolje u vakuumu nego pod atmosferskim tlakom", rekao je Orgill. Na Zemlji atmosfera usporava ispušne plinove iz motora (arhivirano ovdje), što zapravo smanjuje potisak.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas