Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski stiže na sastanak s francuskim predsjednikom u Elizejskoj palači u Parizu 26. ožujka 2025. kako bi se pripremio za summit s "koalicijom voljnih" (AFP / Ludovic MARIN)

Otmica vijesti: Lažni medijski portali šire dezinformacije o Ukrajini

Lažna stranica s vijestima netočno je tvrdila da ukrajinski predsjednik plaća zapadnim izvjestiteljima da ocrne američkog predsjednika Donalda Trumpa - to je dio niza obmanjujućih izvješća koje šire portali povezani s Rusijom koji imitiraju medijske kuće.

Istraživači kažu da taktika dezinformiranja, usred pojačanih međunarodnih napora da se zaustavi trogodišnji rat s Rusijom, nastoji potkopati i Ukrajinu i povjerenje javnosti u mainstream medije.

To pridonosi sve više zabrinjavajućem trendu pripisivanja netočnih informacija etabliranim medijskim kućama, što ilustrira kako se informativni medij aktivno otima za širenje dezinformacija povezanih s Ukrajinom.

Ranije ovog mjeseca, Clear Story News netočno je izvijestio da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koristio dolare američkih poreznih obveznika da plati novinarima zapadnih medija da ocrne Trumpa.

Članak je bio popraćen fotografijom pisma koje je ured Zelenskog navodno poslao čelniku ukrajinskog parlamenta, zahtijevajući da se razvije "plan" za "stvaranje negativne slike" o Trumpu.

Pismo je izgledalo kao falsifikat, s digitalno izmijenjenim pečatom i potpisom, a format nije bio u skladu sa službenim pismima iz ureda Zelenskog, rekao je NewsGuard, nevladina organizacija koja nadzire dezinformacije, citirajući analizu platforme za provjeru medija InVID.

NewsGuard je nazvao Clear Story News ruskom utjecajnom stranicom povezanom s Johnom Markom Douganom, američkim bjeguncem koji je postao propagandist Kremlja.

Članak i navodno pismo objavljeni su tjedan dana kasnije na USATimes.news, za koji su istraživači rekli da je još jedna stranica koju navodno podržava Rusija.

'Zloupotreba vjerodostojnosti'

Te stranice nastoje netočne informacije učiniti vjerodostojnijima iskorištavanjem povjerenja javnosti u legitimne medije.

"Te su stranice često osmišljene tako da oponašaju ton, izgled i brendiranje tradicionalnih lokalnih vijesti kako bi se oprale netočne priče kroz naizgled pouzdane, neovisne izvore," rekla je istraživačica NewsGuarda McKenzie Sadeghi za AFP.

"Manje se radi o izravnom napadu na medije, a više o korištenju njihove vjerodostojnosti kako bi se doprlo do publike koja bi inače mogla biti skeptična prema izvorima državne propagande."

NewsGuard je identificirao 1.265 stranica koje se predstavljaju kao neutralne novinske kuće, ali ih podržavaju ili su povezane sa stranačkim skupinama ili neprijateljskim vladama, uključujući Rusiju i Iran.

U veljači 2025. AFP-ovi novinari za provjeru činjenica opovrgli su netočnu tvrdnju da je Zelenski kupio bivše utočište Adolfa Hitlera, Orlovo gnijezdo, u njemačkoj pokrajini Bavarskoj.

Tvrdnju je podijelio aktuell-nachricht.de, stranica na njemačkom jeziku koja se predstavlja kao medijska kuća, bez datuma objave ili imena autora. Na stranici je naveden naziv tvrtke i adresa, ali AFP nije uspio locirati ni jedno ni drugo.

Prema njemačkoj neprofitnoj organizaciji Correctiv, stranica je povezana s ruskom mrežom utjecaja nazvanom Storm-1516.

Dužnosnici zapadnih obavještajnih službi i istraživači dezinformacija povezali su mrežu s Douganom, bivšim zamjenikom šerifa Floride, koji je pobjegao u Rusiju dok se suočavao s nizom optužbi uključujući iznudu.

'Ironija'

"Ironija je u tome što su zlonamjerni akteri koji stoje iza tih operacija često prezirni, pa čak i neprijateljski raspoloženi prema glavnim novinskim kućama, a ipak se jako trude oponašati ih," rekla je Sadeghi.

More neistina koje promiču takve stranice odražava novu normalu u doba informacijskog kaosa, za koji istraživači kažu da potiče nepovjerenje u mainstream medije.

Stranice koje šire propagandu obično su se oslanjale na vojske pisaca, ali generativni alati umjetne inteligencije sada nude znatno jeftiniji i brži način za izradu sadržaja koji je često teško razlučiti od autentičnih informacija.

Dodatak trendu je šireća taktika pripisivanja netočnih informacija legitimnim medijskim organizacijama.

To uključuje snimku stiliziranu kao izvješće Wall Street Journala koja promiče netočnu tvrdnju da je američki potpredsjednik JD Vance odbio visokog ukrajinskog dužnosnika.

Druga je bila falsificirana naslovnica časopisa Economist koja je upozoravala na "apokalipsu" i Treći svjetski rat zbog američke vojne potpore Ukrajini.

"Širitelji dezinformiranja namjerno oponašaju nazive, logotipe i formatiranje pouzdanih novinskih organizacija, uključujući korištenje umjetne inteligencije, kako bi njihove netočne tvrdnje izgledale legitimno," upozorio je NewsGuard u zasebnom izvješću.

"Oni zlorabljuju vjerodostojnost tih organizacija i cilj im je povećati šanse da se netočna priča proširi i da joj se vjeruje unatoč tome što je neutemeljena."

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas