Ispuštanje aerosola u stratosferu nije "temeljni uzrok" globalnog zatopljenja

  • Objavljeno 11. siječnja 2024. u 10:29
  • Minuta potrebno za čitanje: 3
  • Autor: Gwen Roley, AFP Kanada
Znanstvenici u Kanadi i drugim državama proučavaju tehniku zvanu ubrizgavanje aerosola u stratosferu kako bi se borili protiv utjecaj klimatskih promjena, ali u objavama na društvenim mrežama tvrdilo se da je to dovelo do globalnog zatopljenja. To nije točno; geoinženjerska tehnologija koja koristi sumporov dioksid istražuje se kao potencijalni način hlađenja Zemlje, ali stručnjaci kažu da nije primijenjena u velikim razmjerima.

"Stratosferske aerosolne injekcije glavni su uzrok globalnog zatopljenja i manjka snijega," stoji u tekstu u reelu na Facebooku od 28. prosinca 2023. s više od 13.000 pregleda.

Lokalni mediji u Kanadi izvijestili su o trendu viših temperatura i nižih razina snijega ove zime, dijelom zbog vremenskog ciklusa el niño.

Snimka objavljena na Facebooku prikazuje različite formacije oblaka i halo, navodeći da je Kanada – vođena Svjetskim ekonomskim forumom koji je često meta teorija zavjere – prvenstveno kriva za klimatske promjene. Slike i tvrdnje su u skladu s razotkrivenom teorijom zavjere o "chemtrailsima."

Image
Snimka zaslona objave na Facebooku od 5. siječnja 2024.

TikTok oznaka koja se vidi u isječku odgovara računu koji često objavljuje o navodnoj uporabi ubrizgavanja aerosola u stratosferu (SAI) u Kanadi.

Prema američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu (NOAA), SAI su potencijalna klimatska intervencija koja ubrizgava sumporni dioksid u atmosferu kako bi oponašala prirodni učinak hlađenja vulkanskih erupcija koje blokiraju sunce (arhivirano je ovdje).

To se razlikuje od scenarija zagrijavanja koji je iznesen u snimkama – a predložena tehnologija još nije primijenjena.

Image
Snimka zaslona objave na TikToku od 5. siječnja 2024.

Juan Moreno-Cruz, kanadski voditelj istraživanja energetske tranzicije na Sveučilištu Waterloo, rekao je da iako postoji interes za SAI i druge tehnike geoinženjerstva, istraživači ih nisu primijenili u velikim razmjerima.

"Postoji ta razlika između ljudi koji vide da postoji interes za istraživanje i onih koji to automatski vide kao tehničku implementaciju," rekao je Moreno-Cruz. "Trenutno u ovoj istraživačkoj zajednici postoji jasna praznina koja ne dopušta čak ni inženjerski dizajn."

Rekao je da je provedeno nekoliko malih eksperimenata za koje se ne smatra da su utjecali na globalnu klimu. Moreno-Cruz je također istaknuo da trenutno nisu dostupna tehnologija ni sredstva za implementaciju geoinženjerstva na globalnoj razini.

Kontroverzno istraživanje

Većina znanstvenika slaže se da su staklenički plinovi uzrokovani ljudskim djelovanjem glavni razlog porasta globalnih temperatura (arhivirano je ovdje).

Uzevši to u obzir, neki istraživači kažu da bi solarno geoinženjerstvo, koje bi prigušilo sunce i smanjio temperature, moglo kupiti vrijeme za smanjenje emisija.

Međutim, neke klimatske skupine upozoravaju da bi ta vrsta tehnologije mogla biti previše rizična i na kraju destabilizirati okoliš.

Prema Moreno-Cruzu, zabrinutost se obično vrti oko toga kako bi promjena kemijskog sastava atmosfere mogla poremetiti cikluse padalina, što bi zatim moglo promijeniti monsunske cikluse i snježne padaline.

"Dakle, u ovom trenutku, mislim da je konsenzus da ne znamo dovoljno o toj tehnologiji da bismo uopće razmišljali o implementaciji," rekao je. "Ali budući da ima neke prednosti, bilo bi pametno istražiti ju."

U 2023. godini - najtoplijoj zabilježenoj godini - Kanada je doživjela najgoru sezonu šumskih požara s više od 4,5 milijuna izgorjelih hektara prema Kanadskom međuagencijskom centru za šumske požare (arhivirano je ovdje).

Okoliš i klimatske promjene Kanade izvijestili su da je zemlja bila 11. regija u svijetu po ispuštanju ugljika 2020. godine (arhivirano je ovdje). Kanada je te godine proizvela 1,5 posto globalnih emisija ugljika, dok su Kina i Sjedinjene Države odgovorne za najveće udjele: 28,1 posto odnosno 11,9 posto.

Više AFP-ovih izvješća o klimatskim dezinformacijama dostupno je ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas