
Fotografija Taylor Swift u majici protiv Trumpa je manipulirana
- Ovaj članak je stariji od godine dana.
- Objavljeno 19. veljače 2024. u 11:58
- Minuta potrebno za čitanje: 4
- Autor: Bill MCCARTHY, AFP SAD
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Dobro si to rekla, Taylor. Ne - ne opet Trump. Sviđa mi se majica," stoji u objavi na Facebooku od 15. siječnja 2024. u kojoj je podijeljena fotografija.

Objava je jedna od desetaka u kojima je podijeljena fotografija Swift uz poveznicu na stranicu na kojoj se prodaju majice kratkih rukava s istim dizajnom. Na majici je natpis: "Ne. Ne opet," a dizajn podsjeća na frizuru bivšeg predsjednika Trumpa i ima crvenu kravatu na slovu "o."
Neki korisnici podijelili su fotografiju više puta, dok su drugi širili druge fotografije koje prikazuju Swift i druge javne ličnosti uključujući potpredsjednicu Kamalu Harris kako nose istu odjeću.
Fotografija se širila i na platformi X, bivšem Twitteru, gdje su neki korisnici naizgled povjerovali da je fotografija Američke kantautorice autentična, a njena utjecajnost učinila ju je redovitom metom dezinformacija i teorija zavjere na internetu.

Swift, osoba godine časopisa Time 2023., uživa podršku i ima utjecaj na svoje obožavatelje, a stručnjaci kažu da bi to moglo učiniti njenu potporu vrijednom u predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama 2024., gdje je Trump izgledni kandidat Republikanske stranke (poveznica je arhivirana ovdje).
U rujnu, nestranačka stranica Vote.org izvijestila je o velikom porastu prometa netom nakon što je pop zvijezda objavila priču na Instagramu u kojoj potiče svoje obožavatelje da se registriraju kao glasači.
Famozno šutljiva Swift bila je tiha za vrijeme Trumpove kampanje 2016., ali kasnije ga je kritizirala i podržala sadašnjeg predsjednika Joea Bidena 2020. Nedavno je kritizirala odluku Vrhovnog suda o poništenju prava na pobačaj (arhivirana poveznica ovdje) i poticala ljude koji su došli na koncert da pogledaju koji političari podržavaju LGBTQ zajednice i glasaju protiv zakona koji su "štetni" za njih (arhivirana poveznica ovdje).
Međutim, fotografija autorice pjesme "You Belong With Me" kako nosi majicu kratkih rukava s porukom protiv Trumpa koja je kružila internetom je digitalna izmišljotina.
Fotografija Swift poklapa se s onom koju je fotograf FilmMagica Taylor Hill napravio 23. travnja 2019. na "Time 100 Gala" godišnjem događaju u New Yorku koji slavi 100 najutjecajnijih ljudi prema časopisu Time (arhivirano je ovdje).
Hillov izvorni portret, kojeg je AFP pronašao obrnutom pretragom slika, prikazuje Swift s istim izrazom lica, šminkom, frizurom i trakom za kosu s cvjetnim uzorkom. Međutim, nosila je ružičasto-žutu haljinu i pozirala je ispred crvene pozadine časopisa Time.
Fotografije i snimke AFP-a s tog događaja prikazuju njenu odjeću, šminku, frizuru i modne dodatke.


AFP je ranije raskrinkao niz objava koje oglašavaju majice kratkih rukava s natpisom "Neka Amerika bude bez Trumpa" za koje se netočno tvrdi da prikazuju Bena Afflecka i druge javne ličnosti kako nose majice s političkom izjavom.
AFP je provjerio druge dezinformacije o Swift, uključujući ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas