Izvještaj o hlađenju Atlantika oko ekvatora ne opovrgava klimatske promjene
- Objavljeno 9. rujna 2024. u 16:40
- Minuta potrebno za čitanje: 4
- Autor: Gaëlle GEOFFROY, AFP Francuska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS
Copyright © AFP 2017-2024. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Nakon što su hiperventilirali nad 'kipućim' SST-ovima Atlantskog oceana, znanstvenici su sada zbunjeni činjenicom da se Atlantik hladi rekordnom brzinom," stoji u objavi na Facebooku od 21. kolovoza 2024.
Slične tvrdnje da je nagli pad atlantskih temperatura zbunio znanstvenike proširile su se na platformi X, TikToku, Instagramu i Threadsu - uključujući na francuskom i grčkom.
Objave su posljednje u kojima se tvrdilo da su klimatske promjene preuveličane ili obmana, iako postoji znanstveni konsenzus da ljudska aktivnost zagrijava Zemlju (arhivirano je ovdje).
Neki postovi sadrže snimke zaslona naslova: "Atlantik se hladi rekordnom brzinom, a nitko ne zna zašto." The New Scientist objavio je članak 19. kolovoza na temelju otkrića NOAA-e.
Publikacija američke meteorološke agencije od 14. kolovoza (arhivirana je ovdje) govori o tome kako je, nakon neobično tople zime i proljeća, ekvatorijalni Atlantik doživio temperature morske površine (SST) niže od prosječnih u ljeto 2024.
"Nikada prije u evidenciji istočni ekvatorijalni Atlantik nije tako brzo prešao iz jednog u drugi ekstremni događaj," stoji u izvješću.
Franz Philip Tuchen, autor izvješća (arhivirano je ovdje), rekao je za AFP da su tvrdnje na internetu "pogrešne interpretacije" koje sugeriraju da je cijeli Atlantik hladniji nego što je normalno, što nije ono što je on otkrio.
Dodao je da njegova otkrića ne negiraju globalno zatopljenje.
"Ovaj hladni događaj u ekvatorijalnom Atlantiku ne treba promatrati kao znak smanjenog globalnog zatopljenja, već kao kratkoročno odstupanje povrh bilo kojeg signala globalnog zatopljenja," rekao je Tuchen u elektroničkoj poruci od 22. kolovoza.
AFP je kontaktirao autora članka New Scientista za komentar. Odgovor je izostao, ali je britanski medij 22. kolovoza izmijenio svoj naslov i rekao: "Dio Atlantika se hladi rekordnom brzinom" (arhivirano je ovdje).
'Povećanje' normalnog hlađenja
Tuchen je u članku NOAA-e rekao da bi, ako se ispodprosječne temperature nastave i nakon kolovoza, moglo doći do atlantske Niñe -- hladne faze prirodnog klimatskog uzorka sličnog većem fenomenu El Niño i La Niña u Pacifiku (arhivirano je ovdje).
Površinske temperature ekvatorijalnog Atlantika obično je lako predvidjeti jer slijede sezonski ciklus. Ali vode u tom području ponekad mogu biti toplije ili hladnije od prosjeka, što dovodi do atlantskog Niña ili Niñe, što može uzrokovati fluktuacije vremenskih uzoraka.
"Ta potencijalna atlantska Niña... može se vidjeti kao povećanje normalnog hlađenja koje se dešava tijekom ovog dijela godine," rekao je Tuchen.
Početkom 2024. godine, prije naglog pada površinskih temperatura mora, očitanja u ekvatorijalnom Atlantiku bila su najviša iznad prosjeka od 1982. godine.
Tuchen je za AFP rekao da su mnoge regije izvan ekvatorijalnog Atlantika i dalje toplije od prosjeka. U lipnju 2024. drugi istraživači iz NOAA-e rekli su da sjeverni dio oceana "pati od groznice" (arhivirano je ovdje).
Oceani se zagrijavaju
Michael McPhaden, oceanograf pri NOAA-i (arhivirano je ovdje), rekao je za AFP da moguća atlantska Niña ne znači da se globalna temperatura površine i mora smanjuje.
"Hlađenje u ekvatorijalnom Atlantiku nije u suprotnosti s činjenicom da je srpanj 2024. bio najtopliji mjesec ikada zabilježen na Zemlji zbog nemilosrdnog porasta koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi," rekao je McPhaden u elektroničkoj poruci od 22. kolovoza.
Prema NOAA-i, prosječne globalne površinske temperature u srpnju 2024. bile su 1,21 stupanj Celzijusa (2,18 stupnjeva Fahrenheita) iznad prosjeka 20. stoljeća (arhivirano je ovdje).
Oceani se također zagrijavaju, povećavajući vlažnost u atmosferi i stvarajući nestabilnije vrijeme (arhivirano je ovdje).
U ožujku 2024. Europski opservatorij Copernicus (arhivirano je ovdje) izvijestio je o novom prosječnom rekordu temperature površine mora od 21,07C (69,93F), isključujući polove.
U 2023. i 2024. srednja vrijednost globalne temperature površine mora bila je na rekordnim razinama, prema podacima NOAA-e koje je sintetiziralo Sveučilište Maine (arhivirano je ovdje).
Dok istraživači još uvijek istražuju učinke klimatskih promjena na uzorke El Niña i La Niñe, studije sugeriraju da bi porast temperature mogao pogoršati njihove učinke (arhivirano je ovdje).
Više o AFP-ovom izvješćivanju o dezinformacijama o klimatskim promjenama pročitajte ovdje.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas