
Ne, ova studija ne dokazuje da cjepivo protiv gripe povećava rizik od zaraze
- Objavljeno 24. travnja 2025. u 16:59
- Minuta potrebno za čitanje: 6
- Autor: Chloé RABS, AFP Francuska
- Prijevod i prilagodba AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"TRAGIKOMIČNO - cijepljenje protiv gripe povećalo zarazu od gripe," tvrdio je korisnik u objavi na Facebooku od 7. travnja 2025. na hrvatskom jeziku, u kojoj opisuje zaključke studije Cleveland Clinica iz 2025. godine, zaključujući da bi to trebalo "poslati svima koji su narod nagovarali da se cijepe protiv gripe".
Tvrdnja je podijeljena nakon što je Hrvatska u sezoni 2024.–2025. zabilježila primjetan porast ukupnog broja smrtnih slučajeva povezanih s gripom u usporedbi s prethodnom sezonom, zajedno sa značajnim porastom ukupnog broja prijavljenih slučajeva (arhivirano ovdje).
Ista tvrdnja proširila se i putem Facebook stranice koja se protivi obaveznom cijepljenju, a podijeljena je više od 80 puta u devet dana od objave. Također je dijeljena i na društvenim mrežama na francuskom jeziku.
Iako studija Cleveland Clinica bilježi da je cjepivo ove sezone u SAD-u imalo ograničenu učinkovitost, glasnogovornica klinike rekla je za AFP da studija ne sugerira kako cijepljenje povećava rizik od zaraze, te da su mnogi drugi čimbenici mogli imati utjecaj.

Što kaže studija?
Studiju o kojoj je riječ proveo je Cleveland Clinic – renomirani američki akademski medicinski centar – a objavljena je 4. travnja 2025. na MedRxiv-u, repozitoriju za predobjave posvećenom zdravstvenim znanostima (arhivirano ovdje). Studija još nije prošla znanstvenu recenziju niti je objavljena u znanstvenom časopisu, te ta platforma izričito navodi da se ona "ne bi smjela koristiti za usmjeravanje kliničke prakse".
Zbog toga je "donekle prerano donositi konačne zaključke na temelju ovog rada", upozorio je Antoine Flahault, stručnjak za javno zdravstvo i epidemiologiju, iako su "autori i njihova institucija vjerodostojni i ugledni", objasnio je za AFP 15. travnja 2025.
Cilj studije bio je procijeniti "učinkovitost cjepiva protiv gripe tijekom sezone respiratornih virusa 2024.-2025."
Prema studiji, od 53.402 zaposlenika jedne američke bolnice, 43.857 - odnosno 82,1% - primilo je cjepivo protiv gripe za sezonu 2024.-2025.
"Svi su bili praćeni tijekom 25 tjedana, a 1.079 osoba (2,02%) prijavilo je gripu potvrđenu PCR testom. U početku su se slučajevi gripe javljali podjednako među cijepljenima i necijepljenima u ranoj fazi epidemije, no kasnije je više slučajeva zabilježeno među cijepljenima nego među necijepljenima pred kraj studije", rekao je Antoine Flahault.
"Stoga je, na kraju, rizik od zaraze gripom bio 27% veći među cijepljenima u usporedbi s necijepljenima", dodao je.
Međutim, ti rezultati "ne sugeriraju da cijepljenje povećava rizik od gripe", izjavila je Andrea Pacetti, glasnogovornica Cleveland Clinica, za AFP - naime, zaključci studije ne sadrže takvu tvrdnju.
Nalazi jednostavno ukazuju na to da je, unutar promatrane skupine, više cijepljenih osoba oboljelo od gripe u usporedbi s necijepljenima. Ipak, ta se razlika može objasniti nizom razloga i nije nužno povezana sa samim cjepivom.
Na primjer, analizirani podaci "dolaze iz relativno zdrave populacije od oko 50.000 zdravstvenih radnika i nisu reprezentativni za opću populaciju", objasnila je Andrea Pacetti.
Također naglašava da je "samo mali broj [1.079 (2%)] obolio od gripe tijekom razdoblja trajanja studije".
Dakle, studija samo sugerira da je "učinkovitost cjepiva u prevenciji gripe ove sezone možda bila ograničena među relativno zdravim zdravstvenim radnicima".
Valja istaknuti i nekoliko ograničenja studije: nije uključivala djecu i "vrlo malo starijih osoba ili imunokompromitiranih pojedinaca", te se usredotočila isključivo na stope infekcije, bez procjene težih oblika bolesti ili hospitalizacija, "što cjepiva uvijek učinkovito smanjuju", istaknula je Andrea Pacetti.
Antoine Flahault također sugerira da je moguće da su "cijepljeni djelatnici bili češće izloženi virusu nego necijepljeni, primjerice ako su zdravstveni radnici u izravnom kontaktu s pacijentima bili zastupljeniji među cijepljenima, dok su administrativno osoblje češće činili necijepljeni", ili čak da su "pojedinci svjesni svog cijepljenog statusa ove godine možda poduzimali manje mjera opreza protiv gripe (poput nošenja maski) u odnosu na necijepljene osobe".

Koja je učinkovitost cjepiva protiv gripe?
"Cjepivo protiv gripe može biti vrlo učinkovito u smanjenju težine bolesti, sprječavanju hospitalizacija i ograničavanju širenja virusa. Međutim, njegova učinkovitost može varirati ovisno o soju virusa i individualnim čimbenicima poput dobi i postojećih zdravstvenih stanja," objasnila je Andrea Pacetti.
Naime, cjepiva se proizvode mnogo prije početka kampanja cijepljenja, temeljem predviđanja o tome koji će virusni sojevi najvjerojatnije kružiti, slijedeći preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) (arhivirano ovdje).
"Ova se predviđanja donose tijekom stručnog sastanka koji WHO organizira svake godine: u veljači za sljedeću zimsku sezonu na sjevernoj hemisferi i u rujnu za južnu hemisferu," pojasnio je Antoine Flahault.
Zbog tog procesa proizvodnje, učinkovitost cjepiva protiv gripe varira iz godine u godinu. "Ako se antigeni sadržani u cjepivu podudaraju s virusima koji kruže, cijepljenje pruža učinkovitu zaštitu zdravoj djeci i odraslima. Ovisno o sezoni i populaciji koja se cijepi, studije procjenjuju učinkovitost u rasponu od 20% do 80%," navodi informacijski portal o cjepivima Infovac (arhivirano ovdje).
Ponekad stručnjaci mogu pogriješiti u predviđanjima, što rezultira cjepivom koje se ne poklapa s sojem koji će kružiti naredne zime, upozorava Antoine Flahault.
"Proizvođači cjepiva izrađuju cjepiva temeljem preporuka WHO-a, ali - po svojoj prirodi - ne mogu procijeniti učinkovitost dok sezona gripe stvarno ne započne. Obično svoja testiranja ograničavaju na ispitivanja na životinjama (koristeći tvorove, učinkoviti model za gripu), dok se na ljudima provode testovi sigurnosti kako bi se osiguralo da je cjepivo dobro podnošljivo. Međutim, učinkovitost tih sezonskih cjepiva ostaje nepoznanica u trenutku puštanja na tržište," pojašnjava epidemiolog.
U Sjedinjenim Američkim Državama, prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), učinkovitost cjepiva protiv gripe iznosila je 36% za sezonu 2021.–2022., 30% za 2022.–2023. te 42% za sezonu 2023.–2024. (arhivirano ovdje).
Krajem veljače Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) otkazala je svoj godišnji stručni sastanak namijenjen odabiru sojeva cjepiva, uslijed sve većeg nepovjerenja javnosti prema zdravstvenim vlastima i farmaceutskim tvrtkama, kako je opisano u ovom članku AFP-a.

U Europskoj uniji i Europskom gospodarskom prostoru (EGP), Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), putem svog sustava za praćenje respiratornih virusa ERVISS (European Respiratory Virus Surveillance Summary), izvijestio je da je sezona respiratornih virusa 2024.–2025. bila obilježena "intenzivnom sezonom gripe", s najvećim utjecajem na sekundarnu zdravstvenu skrb zabilježenim kod odraslih osoba u dobi od 45 godina i starijih i to zbog gripe.
U Hrvatskoj je tijekom 14 tjedana sezone gripe 2024.–2025. zabilježeno ukupno 43.955 slučajeva, što je više nego dvostruko u odnosu na 19.422 slučaja iz prethodne sezone (arhivirano ovdje i ovdje). Međutim, porast broja smrtnih slučajeva bio je znatno blaži – ove je sezone preminulo 66 osoba (1,5 smrti na 1.000 slučajeva), u usporedbi s 42 osobe u prethodnoj sezoni (2,1 smrti na 1.000 slučajeva).
Ipak, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) istaknuo je da su ovi rezultati u skladu s očekivanjima u usporedbi s ranijim sezonama, te da su i dalje ispod razina zabilježenih prije pandemije COVID-a 19, kada je u svakoj od posljednje tri predpandemijske sezone bilo zabilježeno gotovo 60.000 slučajeva ili više (arhivirano ovdje).
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas