Ne, 14 država nije potpisalo sporazum u Davosu o zabrani prirodnog začeća do 2030.

Svjetski ekonomski forum (WEF) nema mandat nametati politike nacionalnim vladama. Međutim, krajem ožujka  2025. na raznim jezicima, uključujući hrvatski, na internetu je podijeljena tvrdnja da je 14 zemalja s njim potpisalo ugovor o zabrani prirodnog začeća do 2030. Ta tvrdnja, porijeklom sa stranice koja je više puta širila dezinformacije, je netočna. Forum je rekao da je tvrdnja "potpuno netočna i bez ikakve osnove." Na stranici WEF-a nema informacija o ugovoru koji zabranjuje prirodno začeće.

"Četrnaest je nacija do sada, a sve obuhvaćene Svjetskim ekonomskim forumom, navodno potpisalo ugovor kojim se odlučuje tko će se razmnožavati do 2030. godine — odnosno krajnjeg njihovog roka za preoblikovanje samog čovječanstva," stoji na početku članka objavljenog 25. ožujka 2025. na hrvatskom portalu Epoha, koji je u prošlosti više puta dijelio netočne ili obmanjujuće informacije (ovdjeovdjeovdje i ovdje). 

Uz tvrdnju je objavljen kolaž koji prikazuje predsjednika WEF-a, Klausa Schwaba, i nešto što izgleda kao desetci inkubatora za bebe.

"Gospodari lutaka — tajanstvena kabala u Svjetskom ekonomskom forumu, UN-u i šire ... žele preoteti gene naših nerođenih, igrati se boga sa sljedećom generacijom. A njihovo oružje po izboru? Umjetne maternice. Zamislite: bebe stvorene u sterilnim laboratorijima, uzgojene u bezdušnim strojevima, otrgnute od prirodne veze majke i djeteta," stoji dalje u članku. 

Tvrndja je kružila na drugim jezicima uključujući bugarski, francuski, rumunjski i engleski.

WEF (arhivirana poveznica je ovdje), međunarodna organizacija koja lobira kod političara, tvrtki i kulturnih grupa, česta je meta dezinformacija, od kojih je neke AFP već razotkrio (ovdje, ovdje i ovdje).

Neutemeljena je i tvrdnja da je 14 država potpisalo ugovor po tom pitanju.

Image
Snimka zaslona netočnog članka koji je objavila Epoha preuzeta 24. travnja 2025.

Tvrdnja dolazi sa stranice koja širi neistine

Uz pomoć pretraživanja ključnih riječi iz objava, otkrili smo da kopiraju dijelove članka objavljenog 24. ožujka 2025. na The People's Voice, stranici koju je AFP više puta provjeravao zbog širenja dezinformacija (ovdje i ovdje). U članku se iznose brojne tvrdnje koje sugeriraju da WEF nastoji kontrolirati kako ljudi imaju djecu i koliko ih imaju, ali ne daje informacije o tome kada je takav ugovor potpisan ili tko ga je potpisao.

Članak uključuje 18-minutnu snimku podijeljenu na platformi Rumble u kojoj se ponavljaju tvrdnje iz teksta. U početnom kadru, navodna snimka zaslona objave WEF-ovog profila na platformi X glasi: "Nelicencirane trudnoće moraju postati ilegalne." Međutim, pretraživanje ključnih riječi na ovom X profilu WEF-a nije pokazalo objave u kojima se spominje riječ "trudnoće" (arhivirano je ovdje).

Portal The People's Voice već je poznat po objavljivanju netočnih tvrdnji, uključujući tvrdnju da je kćer Klausa Schwaba najavila "klimatska zatvaranja." The People's Voice je naveden na portalu FactCheck u bazi stranica koje objavljuju obmanjujući sadržaj.

izjavi o odricanju odgovornosti, portal priznaje da članci nisu nužno istiniti. "Informacije (...) dostupne na stranici mogu uključivati netočnosti ili tipografske greške."

WEF: tvrdnja je 'potpuno netočna'

Na upit AFP-a WEF-ov odjel za odnose s javnošću zanijekao je tvrdnju, rekavši da je "potpuno netočna i nema činjeničnu osnovu."

"Svjetski ekonomski forum nije predložio, podržao niti omogućio ikakvu inicijativu, ugovor ili stav o zabrani prirodnog začeća ili zamjeni ljudske reprodukcije umjetnim metodama," rekla je služba za odnose s javnošću WEF-a AFP-u u elektroničkoj poruci primljenoj 2. travnja 2025.

Napredno pretraživanje ključnih riječi na stranici WEF-a nije pokazalo relevantne rezultate za ugovor koji je potpisalo 14 zemalja i koji zabranjuje prirodno začeće. U uglednim medijima nisu pronađeni relevantni članci.

Iako neki istraživači rade na stvaranju umjetne maternice za prerano rođenu djecu, to je neovisno od WEF-a, koji nije predložio išta u tom području.

Osim toga, WEF je neovisna, nevladina zaklada. Dakle, nema zakonsku nadležnost postavljati zabranu prirodnog začeća niti stvarati ikakve zakone (arhivirana poveznica je ovdje).

Umjetne maternice za ljude još uvijek su znanstvena fantastika

U objavama na društvenim mrežama stoji da su "oružje" koje bi WEF koristio za zabranu prirodnog začeća "umjetne maternice" koje bi omogućile "bebe proizvedene u sterilnim laboratorijima, uzgojene u bezdušnim strojevima." I objave i članak People's Voice na kojem se temelje prikazuju slike nečega što izgleda kao farma maternica.

Te slike potječu iz konceptualne animacije koju je stvorio znanstveni komunikator Hashem Al-Ghaili iz Berlina, čija je namjera bila prikazati napredak u reproduktivnoj znanosti i tehnologiji, a ne stvarni objekt, kako je AFP pisao u svibnju 2023.

Kada je AFP 2023. razobličio netočne tvrdnje u vezi s tom snimkom, stručnjaci su rekli da je potpuni razvoj beba izvan ljudskog tijela i dalje znanstvena fantastika te da su se istraživanja u to vrijeme usredotočila samo na potporu vrlo prerano rođene djece.

Najnovija studija u području umjetnih maternica koju je AFP mogao pronaći datira iz studenog 2024., a vodila ju je Jennifer L. Cohen, asistentica profesora pedijatrije na Sveučilištu Duke. Temelji se na postojećem modelu umjetne maternice i analizira je li došlo do "promjena ekspresije RNA i gena koje su se dogodile zbog umjetne maternice," koristeći model poznat kao EXTEND (Izvanmaternično okruženje za neonatalni razvoj) na janjetu. Međutim, u ovom članku, Jennifer L. Cohen rekla je da se ovaj model "neće koristiti da se trudnoća koja nije održiva učini održivom, već bi umjesto toga mogao pomoći preživljavanju vrlo rano rođenih beba s manje morbiditeta" (arhivirano je ovdje).

"Većina istraživača trenutačno misli da bi korištenje te tehnologije u ranom prvom tromjesečju, kada se događa većina pobačaja, bilo nemoguće," navodi se u članku američkih znanstvenika iz ožujka 2024. posvećenom ispitivanjima te tehnologije na umjetnoj maternici i ljudima (arhivirana poveznica je ovdje). Među autorima članka je Louise P. King, docentica opstetricije, ginekologije i reproduktivne biologije na Harvard Medical School.

Netočno predstavljeno istraživanje iz 2023.

Prema članku u People's Voice, razvojni biolog Katsuhiko Hayashi sa sveučilišta Osaka i Kyushu u Japanu napravio je znanstveni proboj koji bi omogućio izbjegavanje prirodnog začeća. Stranica navodi studiju iz 2023. koja opisuje stvaranje jajašca modificiranjem stanica kože mužjaka miša. Istraživači su zatim oplodili jajašca spermom drugog mužjaka miša i prenijeli ih u maternice zamjenskih majki. Rezultat je bilo sedam miševa s dva oca. Međutim, stručnjaci kažu da je još dug put prije nego što će se tehnologija moći koristiti na ljudima, a da prepreke uključuju niske stope uspjeha, zabrinutost oko primjene i opsežna etička razmatranja, kako je izvjestio AFP (arhivirana verzija je ovdje).

Kada se vrlo slična tvrdnja proširila u srpnju 2023. Katsuhiko Hayashi rekao je za AFP da je daleko od mogućnosti testiranja oplodnje jajne stanice kod ljudi. "Ne samo moj laboratorij, nego i nekoliko laboratorija, uključujući akademsku zajednicu i industriju, pokušavaju stvoriti ljudska jajašca i spermu. Ali to nije lako. Trebat će dugo vremena, oko 10 godina, da se stvore jajašca koja se mogu testirati na oplodnju.

On je u srpnju 2023. rekao AFP-u da istraživanje umjetnih spolnih stanica nije tehnički povezano s umjetnim maternicama. Gametogeneza (stvaranje gameta) i maternica potpuno su različiti sustavi.

AFP je ponovno kontaktirao Hayashija kako bi dobio najnovije informacije o njegovom istraživanju. "Nema napretka u ljudskoj gametogenezi in vitro koju je napravio moj laboratorij od srpnja 2023.," rekao je za AFP u elektroničkoj poruci od 9. travnja 2025.

Članak People's Voicea također tvrdi da je WEF financirao istraživanje 2023. godine. "Nikada me nije financirao Svjetski ekonomski forum niti bilo koji povezani subjekt za bilo koju vrstu mog rada," rekao je za AFP 9. travnja 2025. WEF se ne spominje u odjeljku "Zahvale" istraživanja iz 2023. (arhivirano je ovdje). Prema toj objavi, studija je financirana bespovratnim sredstvima Japanskog društva za promicanje znanosti, čiji je proračun 99,5% sačinjen od subvencija i bespovratnih sredstava koje dodjeljuje vlada. Kao financijeri spominju se još dvije zaklade - Takeda Science Foundation, Luca Bella Foundation i Open Philanthropy Project.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas