
Slika generirana umjetnom inteligencijom služi antihrvatskom narativu i diskursu protiv prosvjeda studenata
- Objavljeno 18. svibnja 2025. u 18:53
- Minuta potrebno za čitanje: 5
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"Naše male ustaše @studentblokade bez trunke srama obeduju pored šahovnice," piše u objavi na platformi X 29. travnja 2025. i podijeljenoj više od 240 puta. Ispod tog komentara nalazi se fotografija koja prikazuje sedmoro mladih ljudi u žutim prslucima kako jedu za stolom, s hrvatskom zastavom ovješenom na zid. Slika se dijelila i na Instagramu uz tvrdnju da su tako "studenti blokaderi potvrdili da su ustaše."
Slika je kružila društvenim mrežama dok je grupa studenata trčala štafetni ultramaraton koji je krenuo iz Novog Sada 25. travnja (arhivirano je ovdje) do krajnje destinacije u Bruxellesu i europskim institucijama čiju pažnju žele privući (arhivirano je ovdje). Sportska aktivnost ih je krajem travnja vodila kroz Hrvatsku, preko Osijeka, Virovitice i Varaždina, gdje ih je publika dočekala kao heroje (arhivirano je ovdje i ovdje) u znak podrške nezabilježenog vala prosvjeda koji je izbio nakon pada nadstrešnice renovirane željezničke stanice u Novom Sadu 1. studenog 2024. godine (arhivirano je ovdje i ovdje). Studenti blokiraju većinu srpskih sveučilišta i zahtijevaju reforme i pravdu nakon nesreće za koju krive široko rasprostranjenu korupciju.
Vladajuća stranka SNS i njene pristaše, kao i predsjednik Aleksandar Vučić, optužuju studente i demonstrante da su "plaćenici" stranih sila ili da su manipulirani da izazovu "obojenu revoluciju," što se odnosi na narodne ustanke u bivšim sovjetskim republikama koji su tijekom protekla dva desetljeća doveli do promjene režima. Hrvatska, gdje su srpski studenti dobili veliku pažnju i podršku (arhivirano je ovdje i ovdje), optužena je za zakulisnu manipulaciju studentskog prosvjeda.
"...Sklonili zastavu Srbije kroz Hrvatsku. Uživali u obroku ispod šahovnice. Sve su uradili kako su im gazde naložile. Ovu bruku im Srbi nikad neće oprostiti," piše u objavi na platformi X od 29. travnja 2025. uz manipuliranu fotografiju. Ta objava dobila je više od 300 lajkova. U drugim objavama studenti su optuženi da su "izdajnici," da su "prodali veru" i da podržavaju ponavljanje genocida nad Srbima.
Drugi korisnici netočno su tvrdili i da je zastava na zidu ustaška zastava Nezavisne države Hrvatske (NDH), saveznika nacističke Njemačke tijekom Drugog svjetskog rata. NDH je odgovorna za brojne zločine počinjene nad Srbima, Židovima, Romima i političkim protivnicima, posebno u logoru Jasenovac, takozvanom "hrvatskom Aušvicu," gdje se svake godine krajem travnja obilježava Dan sjećanja na žrtve genocida NDH (arhivirano je ovdje, ovdje i ovdje).
"Prve dve stanice studenata u trci do Brisela bile su u susednoj Hrvatskoj, pa su napadi tabloida bili fokusirani upravo na buđenje mržnje prema susedima, uz zamerke studentima jer 'trče u zagrljaj onima koji su pre samo dvadesetak godina očistili Hrvatsku od svega srpskog na svojoj teritoriji'," piše portal za provjeru činjenica Fake News Tragač (arhivirano je ovdje), koji analizira medijsko izvještavanje o studentskom pokretu, citirajući članak o štafetnoj utrci objavljen u tabloidu.
"Samo neka naša dečica, naša budućnost, maratonci i borci za bolje društvo, lepo ručkaju. Nikako gladni da budu na njihovom putu," ironično je napisao na Threadsu zastupnik SNS-a Vladimir Đukanović. On je objavio lažiranu sliku na platformi X, pa izbrisao objavu i ponovo objavio sliku uz opis: "Ne znam zašto našim komuno-ustašama smeta ova fotka kreirana uz pomoć AI? (...) Pravo umetničko delo."

Zastava na zidu nije ustaška. Razlika je, između ostalog, što šahovnica na zastavi NDH počinje bijelim poljem, dok ona na zastavi Hrvatske Republike počinje crvenim.
Štoviše, plava kruna iznad šahovnice izgleda izbrisana ili isprekidana crvenim linijama umjesto da bude kruna od pet manjih štitova kako je propisano, što ukazuje da slika nije prava fotografija već ju je kreirala umjetna inteligencija.
Druge greške na slici, koje je primijetio i projekt Krika za provjeru činjenica Raskrikavanje, također ukazuju na AI: deformirane ruke i prsti "studenata," nepravilne linije na zidu, čaša koja se stapa s tanjurom...

Iako slika malo podsjeća na pravi restoran u Varaždinu u kojem su stvarno jeli studenti maratonci (arhivirano je ovdje), usporedba sa stvarnim fotografijama i snimkama događaja ipak pokazuje da je ta slika manipulirana.
Na primjer, studenti na slici ne izgledaju kao studenti koji su trčali do Varaždina (arhivirano je ovdje i ovdje). Također, na poleđini žutog prsluka nedostaju riječi "trkači u blokadi" koje vidimo na ostalim slikama. Na jednoj snimci vidi se da studenti nisu sjedili toliko blizu zida uz toliko svjetla, niti ispod zastave (arhivirano je ovdje).
Studentski prosvjed je od početka meta vala dezinformacija. AFP je razotkrio nekoliko netočnih tvrdnji koje su kružile društvenim mrežama, bile objavljene u srpskim provladinim medijima i koje su iznijeli političari.
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas