
Video izvještaj o navodnoj smrti francuskog kirurga povezanog s Brigitte Macron je lažan
- Objavljeno 16. srpnja 2025. u 13:14
- Minuta potrebno za čitanje: 10
- Autor: Cintia NABI CABRAL, AFP Francuska
- Prijevod i prilagodba Nikola KIS , AFP Croatia
Copyright © AFP 2017-2025. Za bilo kakvu komercijalnu uporabu ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovdje za više informacija.
"SLUČAJNOST??! Kirurg koji je obećao dati intervju i u njemu progovoriti o promjeni spola Brigitte Macron, pronađen je mrtav u Parizu," piše u Facebook postu od 4. srpnja 2025, jednoj od desetine takvih objava pregledanih nekoliko stotina puta. U obavi je i link do članka portala Epoha koji je kasnije izbrisan.
AFP je i ranije razobličio dezinformacije koje se često pojavljuju na tom portalu.
U članku se nalazi snimka na francuskom nalik medijskom izvještaju, s logotipom "Enquête du Jour" ("Istraga dana") u gornjem lijevom kutu. Snimka prikazuje vatrogasne službe i policajce parkirane ispred zgrade u Parizu, gdje je, navodno, kirurg po imenu François Fevre pao i poginuo. Prema navodima iz "izvještaja," kirurg je u inicijalnom intervjuu obećao da će u sljedećem razgovoru za francuski tabloid Closer podijeliti informacije o navodnoj operaciji promjene spola Brigitte Macron.
Na snimci se čuje muški glas koji na francuskom tvrdi: "Sestra Françoisa Fevrea, Anne Dupont, tvrdi da on nije bio samoubojica i da je njegova smrt vjerojatno povezana s intervjuom kojeg je trebao dati. Prema riječima gospođe Dupont, njen brat bio je kolega poznatog liječnika Patricka Buija. François Fevre obećao je novinarima da će rasvijetliti kontroverzne kirurške operacije Brigitte Macron."
Snimka je podijeljena i na drugim jezicima uključujući srpski, francuski, engleski, španjolski, talijanski, nizozemski, poljski, portugalski i ruski.
Snimka i navodi širili su se na francuskom, uz poveznicu na članak objavljen 1. srpnja 2025. na stranici pod nazivom "Istraga dana." Na stranici je navedeno da je riječ o "neovisnom mediju posvećenom tekućim dešavanjima u Francuskoj" koji "pruža pouzdane, pristupačne i jednostavne informacije koje će nam pomoći da bolje razumijemo svijet oko nas."
Međutim, i članak i video-izvještaj potpuno su neutemeljeni. Nema dokaza da kirurg po imenu "François Fevre" zaista postoji, a identitet navodne autorice članka pripada francuskoj novinarki čije je ime zloupotrebljeno.

Od emitiranja kontroverzne YouTube serije američke konzervativne blogerice Candace Owens "Becoming Brigitte" ("Postati Brigitte") u siječnju 2025. godine, njene tvrdnje, kao i navodi Xaviera Poussarda, bivšeg urednika ekstremno desničarskog biltena "Faits et Documents" ("Činjenice i dokumenti") potakle su kontinuirani val dezinformacija na društvenim mrežama o navodnom transrodnom identitetu prve dame Francuske. Riječ je o nedokazanoj tvrdnji baziranoj na netočnim dokazima, koja je prvi put eksplodirala u Francuskoj svega nekoliko tjedana prije predsjedničkih izbora 2022. godine.
U viralnoj snimci na francuskom nekoliko puta se kao referenca navodi spomenuta serija i dokumenti prikazani u njoj, poput naslovne stranice tabloida Closer i crno-bijelih fotografija Patricka Buija, kirurga koji je navodno operirao Brigitte Macron i s kojim je, kako se tvrdi, pokojni François Fevre, radio u bolnici (u 22:07 i 24:56 ove epizode).
'Novinski izvještaj' pun nedosljednosti
Obrnuto pretraživanje snimke zaslona iz videa pokazalo je da je nekoliko sekvenci prikazanih u "izvještaju" potpuno izvučeno iz konteksta.
Na primjer, dio u kojem su prikazani vatrogasci i policija ispred zgrade s koje je kirurg navodno pao i poginuo zapravo je snimio AFP još 14. listopada 2022. godine u 12. arondismanu u Parizu. Prema podacima iz AFP-ove arhive, snimka je nastala dvije godine prije navodnog događaja i prikazuje scenu nakon što je policajac nastrijelio muškarca koji je odbio postupiti po naređenju. Nigdje se ne spominje smrt ikojeg kirurga.

Narator i osobe intervjuirane u snimci govore s jakim, ali neodređenim naglaskom. Analiza zvuka koju je AFP izvršio uz pomoć alata za detekciju deepfake glasova Hiya, dostupan kao dodatak u okviru InVID programa za provjeru sadržaja, pokazuje rezultat od 98%. To znači da postoje jaki elementi koji ukazuju na to da su glasovi generirani umjetnom inteligencijom.

'François Fevre': Izmišljen identitet radi povećanja kredibiliteta
Na snimci je prikazan navodni intervju s osobom predstavljenom kao François Fevre u kojem muškarac tvrdi da je "radio šest godina u američkoj bolnici" u Parizu s dr. Patrickom Buijem koji mu je navodno "sve objasnio o fizičkim promjenama gospođe Brigitte Macron tijekom tamo obavljene operacije promjene spola." Iako dr. Patrick Bui zaista postoji i nalazi se na popisu zaposlenih u toj instituciji, iz Američke bolnice u Parizu potvrđeno je 8. srpnja 2025. za AFP da tamo nema "nijednog zapisa da je François Fevre ikada radio kao plastični kirurg."
AFP-ova pretraga u francuskom imeniku zdravstvenog osiguranja, bazi podataka svih certificiranih liječnika registriranih u Francuskoj, nije pronašla nijednog kirurga po imenu "François Faivre" ili "François Fèvre," kako je ime ponekad napisano u objavama na društvenim mrežama.

Drugi detalji ukazuju na to da je snimka potpuno fabricirana.
U intervjuu s čovjekom predstavljenim kao dr. Fevre, u kojem on navodnoj novinarki Closera obećava da će kasnije podijeliti informacije o Brigitte Macron, "kirurg" nijednom nije trepnuo, što su također primijetile kolege iz francuskog medija 20 minuta (arhivirano je ovdje).
Štoviše, na traci piše da čovjek priča s "novinarom" ("le journaliste") dok je glas koji mu odgovara ženski i narator priča o "novinarki" (kaže: "la journaliste").
Iz glavnog uredništva Closera rekli su za AFP 11. srpnja 2025. da "nijedan novinar iz Closera" nije napravio intervju s navodnim kirurgom. "To je potpuno izmišljeno, to je lažna informacija," rekli su.
I pozadina snimke djeluje sumnjivo i pokazuje niz nedosljednosti, poput bijele lajsne na zidu koja u jednom trenutku nestaje, kao i diplome obješene desno na zidu, čiji natpis nije u potpunosti čitljiv jer je pola slova nejasno ili uopće nije vidljivo.

U potrazi za osobom po imenu "François Fevre," AFP je koristio portret prikazan u snimci u pretrazi pomoću alata za prepoznavanje lica PimEyes. Rezultat je doveo do fotografije sličnog čovjeka objavljene na stranici za skladištene fotografije iStock. Prema dostupnim podacima o fotografiji, objavljena je 28. svibnja 2017. (arhivirano je ovdje).

Ista lica pojavljuju se u mnogim nepovezanim marketinškim sadržajima (ovdje, ovdje, ovdje i ovdje).
To sugerira da je za netočan izvještaj korišten glumac ili da su slike modela upotrebljene u obmanjujućem kontekstu uz pomoć umjetne inteligencije, tehnika o kojoj je AFP već ranije pisao. Također je moguće da je sav sadržaj u potpunosti generiran uz pomoć AI-ja.
Krivotvorena novinska stranica ukrala je identitet šest novinara
Stranica "Istraga dana," na koju se pozivaju članci i objave na društvenim mrežama, ne prikazuje ikakve informacije o vlasnicima niti osnivačima, nisu navedeni kontaktni podaci, niti postoji stranica s pravnim odricanjem od odgovornosti.
Pretraga na Whois-u, stranici koja pruža informacije o registraciji internet domena, pokazuje da je stranica registrirana 25. lipnja 2025., samo tjedan dana prije nego što je objavljen članak pod naslovom: "Kirurg povezan s glasinama o promjeni spola Brigitte Macron, pronađen je mrtav u Parizu." Registracija domena je posljednji put ažurirana 30. lipnja 2025. (arhivirano je ovdje).

Registracija je navedena pod imenom "Ano Nymous" (što se čita kao riječ "anoniman" na engleskom).
Najočigledniji dokaz da je stranica nepouzdana je to što se kao autori navode imena francuskih novinara koji zapravo rade za istraživački medij Streetpress: Audrey Parmentier, Aurélien Defer, Clara Monnoyeur, Lina Rhrissi, Pauline Gauer i Sophie Boutboul.
Honorarna suradnica Audrey Parmentier, koja je navodno napisala članak o smrti kirurga, potvrdila je za segment "Točno ili Netočno" francuskog medija FranceInfo da nije napisala tu istragu niti bilo koji drugi članak koji se vodi pod njenim imenom na krivotvorenoj stranici (arhivirano je ovdje).
Svi drugi citirani novinari također su potvrdili za FranceInfo da nisu napisali nijedan članak za tu stranicu.

U komentaru za AFP 3. srpnja 2025. godine, slobodni novinar Aurélien Defer rekao je da je bio "potpuno zatečen" kada je saznao da mu je identitet ukraden. "Vidjeti svoju fotografiju i svoje ime potpisano na člancima koji se koriste u velikoj kampanji dezinformacija nije nimalo ugodno. Srećom, urednički tim Streetpressa brzo je reagirao i podržava nas pravnim postupcima," izjavio je.
"Koliko ja razumijem, skoro svi objavljeni članci služe da bi se toj stranici dao utisak pouzdanog, općeg izvora informacija kako bi mogao širiti netočne informacije o Brigitte Macron. To je metoda koja podsjeća na one korištene u prethodnim proruskim kampanjama širenja dezinformacija, iako ne mogu sa sigurnošću reći da postoji bilo kakva korelacija," rekao je novinar za AFP.
Takav način djelovanja podsjeća na kampanju "Oluja 1516," prorusku operaciju utjecaja koja je u velikim razmjerima kreirala i širila netočne informacije (arhivirano je ovdje i ovdje).
"Razmjeri Oluje 1516, koja je aktivna najmanje od kolovoza 2023. godine, mogli su imati utjecaj na europsku javnu debatu i čak utjecati na izborne glasove. Cilj takvih kampanja dezinformiranja je dovesti u pitanje integritet izbora, ocrniti ili podržati kandidata u skladu s ruskim interesima," navodi francusko Ministarstvo obrane na svojoj stranici.
"Umjetna inteligencija koristi se za kreiranje deepfakeova, tj. snimaka koje netočno predstavljaju javne osobe ili čak anonimne korisnike interneta kako bi emitirane poruke bile vjerodostojnije," dalje je navedeno.
U članku objavljenom 4. srpnja 2025. Streetpress je najavio da će poduzeti pravne mjere zbog "krađe identiteta kako bi se obranio ugled novinara, ali i na građanskom sudu, kako bi se postiglo potpuno zatvaranje stranice" (arhivirano je ovdje).
Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas