Seksualni identitet nije uvjet za čelnu poziciju u EU birokraciji

Europska birokracija je poslodavac jednakih prilika, kod kojeg muškarci i žene svih seksualnih orijentacija mogu napredovati. Unatoč tome, bivši hrvatski eurozastupnik Mislav Kolakušić tvrdio je u podcastu u travnju 2025. da samo "muškarci oženjeni za druge muškarce" mogu držati najviše pozicije u hijerarhiji. To nije točno. Pregled vodstva direktorata, službi i izvršnih agencija Europske komisije u svibnju 2025. pokazuje kako su žene na čelu gotovo polovice tih organizacija.

"Vi ako ste heteroseksualni, šanse da se zaposlite unutar europskog parlamenta ili neke druge institucije vama ne postoje. Tko u to ne vjeruje, neka prošeta malo kroz parlament, pa će mu sve biti jasno," tvrdi bivši hrvatski eurozastupnik Mislav Kolakušić u kratkoj snimci koja je kružila društvenim mrežama u Hrvatskoj u trvnju 2025.

"Čelnik nijedne grupe, znači od službenika ne može biti ako nije službeno i formalno oženjen za drugog muškarca. Ne možete vi doći na to mjesto. Ne postoji nikakva šansa. I zadnjih 20 godina to se nije dogodilo i niti će se dogoditi," rekao je Kolakušić na snimci.

Snimka od jedne minute i devet sekundi koja se dijeli društvenim mrežama prvotno je objavljena na TikToku, no radi se o isječku iz podcasta "Velebit", u kojem je Kolakušić gostovao 3. travnja 2025.

Kraći isječak podijelili su brojni korisnici na Instagramu, Facebooku i Telegramu, a o njemu je izvijestio i portal Epoha, kojeg je AFP već više puta provjeravao zbog netočnih i obmanjujućih članaka (na primjer ovdje, ovdje, ovdje ili ovdje). 

Međutim, Kolakušićeva tvrdnja je netočna. Službeni izvori i organizacijski dokumenti potvrđuju kako su žene prisutne na mnogim čelnim mjestima unutar europske administracije. Proces odabira zaposlenika je anoniman i ne ovisi o spolu ili seksualnoj orijentaciji.

Image
Snimke zaslona netočnih objava s Instagrama i TikToka, preuzete 15. svibnja 2025.

Iako Kolakušić na snimci spominje Europski parlament, glavne pozicije unutar te institucije su političke - čelnici i zamjenici čelnika EP-a, čelnici političkih grupa i čelnici parlamentarnih odbora dolaze iz redova zastupnika te ih biraju glasači na europskim izborima u njihovim matičnim državama.

Od srpnja 2024. godine, predsjednica Europskog parlamenta je žena, Roberta Metsola, članica Europske pučke stranke (EPP). Od 13 trenutačno aktivnih političkih skupina u parlamentu, lideri pet skupina su žene, što je 38,4% ukupnog broja. 

Za zapošljavanje kadrova unutar EU administracije zadužen je Europski ured za odabir osoblja (EPSO). Za otvorene pozicije provode se natječaji u kojima osobe koje ocjenjuju ispite znanja i stručnosti ne znaju identitet niti ikakve osobne detalje osoba koje su pisale ispite.

EPSO na svojim stranicama navodi kako se Ured trudi pružiti jednake prilike i pristupačnost natječajima svim kandidatima, "bez obzira na rasu, etničko ili društveno podrijetlo, genetske osobine, jezik, vjeru ili uvjerenja, politička ili bilo koja druga mišljenja, pripadanje manjini, rođenju, invaliditetu, dobi, seksualnom identitetu ili bilo koju drugu karakteristiku." Spol, dob, nacionalnost, seksualna orijentacija ili bračni status nigdje se ne navode u uvjetima zapošljavanja.

Administracijom Europskog parlamenta rukovodi glavni tajnik Alessandro Chiocchetti uz dva zamjenika. Oni predvode glavne uprave EP-a, koje su zadužene za administrativni dio posla parlamenta. Od ukupno 16 glavnih uprava u Europskom parlamentu, žene su na čelu njih šest, što je 37,5%  - za proračun, za koheziju, za prava građana, pravdu i institucionalna pitanja, za partnerstva parlamentarne demokracije, za osoblje, te za infrastrukturu i logistiku.

Europska komisija - tijelo izvršne vlasti u Europskoj uniji čije politčke čelnike predlažu vlade država članica a potvrđuje parlament - također ima stalno zaposleno osoblje u glavnim upravama, službama i izvršnim agencijama. Od ukupno 57 takvih ustrojstvenih jedinica, kojima su na čelu direktori ili generalni direktori, žene su vodeće osobe u njih 26, što je 45,6%.

Žene su na čelu glavnih uprava (Directorate-General) za proračun, komunikacije, digitalne usluge, obrazovanje i mlade, energiju, Eurostat, zdravlje i sigurnost hrane, zdravstvene izvanredne situacije, unutarnju reviziju, unutarnje tržište, prevođenje, pravosuđe i potrošače, pomorstvo i ribarstvo, migracije i unutarnje poslove, mobilnost i transport, regionalnu i urbanu politiku, glavni sekretarijat te trgovinu i ekonomsku sigurnost.

Još dvije žene drže poziciju generalnog direktora (platni razred AD15 ili AD16 - najviši unutar EU administracije) - čelnica Ureda za publikacije te čelnica Radne skupine za reforme i investicije. Još šest žena vodi šest izvršnih agencija ili službi (AD 14 ili AD15) - agencije za obrazovanje i kulturu, klimu, infrastrukturu i okoliš, zdravlje i digitalno gospodarstvo, te Ured službenika za zaštitu podataka, Ured za odabir osoblja i Europsku školu administracije.

Europsko vijeće - čiji su politički članovi čelnici država i vlada zemalja članica EU - također ima svoju administraciju s glavnim upravama Europskog vijeća. Od ukupno 12 glavnih uprava Vijeća, žene su na čelu njih pet, što je 41,6%.

Kolakušić u isječku kaže kako čelnici EU administracije imaju plaću "od 25 tisuća eura, to vam je tri puta više nego zastupnik". Osnovna bruto plaća administratora na poziciji AD16 s najvećim stažom na toj poziciji uistinu jest blizu tog iznosa - 24.941,78 eura, dok je bruto plaća svih zastupnika u EU parlamentu jednaka - 10.927,44 eura, tako da najbolje plaćeni čelnici u EU administraciji imaju plaću koja je 2,28 puta veća od zastupnika EP-a.

Uoči izbora za Europski parlament 2024. društvenim mrežama kružile su obmanjujuće ili netočne informacije u vezi sa Europskom unijom. Neke od njih AFP je razobličio ovdje.

Ovo nije prvi put da Kolakušić širi obmanjujuće ili netočne informacije. AFP je ranije provjerio neke od njih ovdje i ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas