WEF nije pozvao na 'zabranu kućnog uzgoja hrane'

Svjetski ekonomski forum (WEF) pohvalio je prednosti postavljanja malih kućnih i zajedničkih vrtova, no u ožujku 2025. počele su se globalno širiti netočne tvrdnje na internetu – uključujući i u Hrvatskoj – da organizacija želi zabraniti uzgoj hrane u vlastitom dvorištu, pozivajući se na studiju iz 2024. kao dokaz. WEF, koji je već dugo meta teorija zavjere, nema nikakve veze s navedenom studijom, a njezini autori rekli su da njihovi nalazi nude preporuke za poboljšanje urbanog poljoprivrednog uzgoja.

"WEF sve više gura zabranu domaće hrane u borbi protiv klimatskih promjena," navodi se u naslovu članka objavljenog 19. ožujka 2025. na portalu Epoha, koji je u prošlosti više puta dijelio netočne ili obmanjujuće informacije (ovdje, ovdje, ovdje i ovdje).

Članak je od objave podijeljen više od 500 puta na Facebooku na hrvatskom jeziku, a širio se i na Telegramu, gdje je pregledan više od 1.600 puta.

U Hrvatskoj, koja ima 17 milijuna zasebnih parcela obradive zemlje (arhivirano ovdje), mnogi Hrvati posjeduju naslijeđene ili zajedničke komade zemlje koje koriste za uzgoj malih povrtnjaka, što se često popularizira u medijima. Uzgoj vlastite hrane toliko je popularan da Grad Zagreb čak nudi besplatne vrtne parcele građanima zainteresiranima za uzgoj povrća (arhivirano ovdje).

Članak podijeljen na hrvatskom jeziku prijevod je teksta na engleskom s portala Slay News, koji je također više puta dijelio dezinformacije. Ista tvrdnja pojavila se i na internetu na mnogim drugim jezicima, uključujući njemački, francuski, ruski, turski i vijetnamski.

Međutim, tvrdnja je netočna.

Glasnogovornik WEF-a rekao je za AFP da organizacija nikada nije podržala zabranu kućnog uzgoja hrane te da je ranije isticala njegove prednosti. Autori studije na koju se pogrešni navodi pozivaju rekli su da nemaju nikakve veze s WEF-om i da njihova studija nudi preporuke za poboljšanje urbanog uzgoja.

Image
Snimke zaslona netočnih objava na Facebooku i Telegramu, preuzete 7. travnja 2025.

WEF je međunarodna organizacija koja svake godine organizira summit poslovnih i političkih lidera u Davosu, Švicarska, te promiče istraživanja i suradnju na pitanjima zaštite okoliša.

Institucija i Klaus Schwab, njezin dugogodišnji predsjednik i osnivač (arhivirano ovdje), često su meta neutemeljenih tvrdnji i teorija zavjere.

Članak portala Slay News tvrdi da je WEF financirao međunarodnu studiju iz siječnja 2024. koju je vodilo Sveučilište Michigan (arhivirano ovdje). Istraživanje je pokazalo da proizvodnja povrća na malim urbanim farmama može ostaviti ugljični otisak u prosjeku šest puta veći od onog s tradicionalnih farmi (arhivirano ovdje).

No, WEF je u odgovoru AFP-u rekao da nije imao nikakvu ulogu u istraživanju te da nikada nije podržao zabranu kućnih vrtova.

"Što se tiče studije Sveučilišta Michigan, iako ona svakako pruža vrijedne uvide u klimatski utjecaj urbane poljoprivrede, Svjetski ekonomski forum nije bio uključen u ovo istraživanje, niti ga je financirao," navela je organizacija u e-mailu od 24. ožujka 2025.

U priopćenju za medije o rezultatima studije, Sveučilište Michigan navodi nekoliko organizacija koje su podržale projekt, uključujući njemačko Savezno ministarstvo za obrazovanje i istraživanje te američku Nacionalnu znanstvenu zakladu. WEF se ne spominje.

Jake Hawes, suvoditelj istraživanja, danas docent na Sveučilištu Wyoming, rekao je za AFP da WEF nije imao nikakvu ulogu u istraživanju.

Poboljšanje urbane poljoprivrede

Hawes je rekao da zaključci rada ne podržavaju zabranu kućnih vrtova, već nude preporuke za poboljšanje urbane poljoprivrede.

"Mnogi od autora su i sami vrtlari i u potpunosti podržavamo širenje inicijativa urbane poljoprivrede koje su ključne za otpornost zajednica i sigurnost opskrbe hranom," izjavio je Hawes 19. ožujka.

"Mislimo da je ta konkretna teorija zavjere proizašla iz činjenice da je studija bila dio projekta nazvanog 'Food-Energy-Water Meter', odnosno 'FEW-meter'," rekao je, objašnjavajući da akronim koristi ista tri slova kao i WEF (arhivirano ovdje).

Sveučilište Michigan objavilo je video u kojem Hawes i još jedan istraživač prikazuju primjere urbanih i dvorišnih farmi te raspravljaju o najboljim praksama za održivost otkrivenim u svojoj studiji, ističući manji ugljični otisak lokalno uzgojenih rajčica (arhivirano ovdje).

WEF je više puta objavljivao informacije o ekološkim i ekonomskim prednostima postavljanja malih kućnih i zajedničkih vrtova za proizvodnju hrane (arhivirano ovdje, ovdje i ovdje).

Gradovi nisu postavili ciljeve za zabranu mesa

Članak na portalu Epoha, izvorna dezinformacija s portala Slay News te neki korisnici Facebooka također su tvrdili da je "14 velikih američkih gradova" postavilo ciljeve usklađene sa zelenom agendom WEF-a kako bi do 2030. zabranili meso i mliječne proizvode.

U članku se navodi da su se ti gradovi okupili u inicijativi "C40 Cities", koja okuplja oko 100 gradonačelnika diljem svijeta s ciljem smanjenja emisija u tim gradovima, te da su se obvezali kako će njihovi građani do 2030. smanjiti konzumaciju mesa i mliječnih proizvoda na 0 %, kupovati najviše tri nova komada odjeće godišnje po osobi, ne posjedovati privatna vozila i putovati zrakoplovom najviše jednom u tri godine na kratkoj relaciji.

Iste tvrdnje – koje se tiču ciljeva smanjenja emisija navodno postavljenih od strane C40 Cities – pojavile su se i sredinom 2023. godine, nakon što ih je podijelio američki konzervativni komentator Glenn Beck, a AFP ih je tada opovrgnuo.

Tvrdnje su se temeljile na izvješću C40 Cities Climate Leadership Group iz lipnja 2019. pod naslovom "The Future of Urban Consumption in a 1.5C World" (arhivirano ovdje). Grupa ima svoju stranicu na internetskoj platformi WEF-a (arhivirano ovdje).

Studija je modelirala kako bi pet različitih intervencija povezanih s hranom moglo utjecati na usporavanje globalnog zatopljenja. Izvješće uključuje i "progresivne" i "ambiciozne" ciljeve za 2030. godinu. Potonji scenarij predviđa nultu konzumaciju mesa i mliječnih proizvoda, ograničenje na 2.500 kalorija dnevno te potpuno uklanjanje otpada od hrane u kućanstvima. Međutim, ti brojevi nisu političke preporuke.

"U izvješću se ne zagovara sveobuhvatno usvajanje ovih ambicioznijih ciljeva u C40 gradovima; oni su uključeni kako bi poslužili kao referentne točke koje gradovi i drugi akteri mogu razmatrati pri odlučivanju o različitim opcijama za smanjenje emisija i dugoročne urbane vizije," navodi se u dokumentu.

Grupa je istaknula da je izvješće "analiza emisija temeljenih na potrošnji u C40 gradovima, a ne plan koji bi gradovi trebali usvojiti."

"Na pojedincima je da donose vlastite odluke o životnom stilu, uključujući koju vrstu hrane će jesti i kakvu odjeću preferiraju," rekao je glasnogovornik Grupe 10. srpnja 2023. godine.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas