Ova žena je povrijeđena u granatiranju Kijeva i nije glumica

Od samog početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. bilo je netočnih tvrdnji na društvenim mrežama kojima korisnici pokušavaju pokazati da je izvještavanje zapadnih medija o ovom sukobu lažirano. U jednom takvom pokušaju da se dovede u sumnju rad novinara, u objavama podijeljenim tokom listopada 2022., navodi se da je žena koja je teško povrijeđena u ruskim raketnim napadima na glavni grad Ukrajine samo glumica koja za zapadne medije glumi da je ranjena. Dokaz za to je navodno dio snimke u kojem se vidi kako ona pokušava napraviti selfie. Snimka se, međutim, može pronaći među izvještajima o ruskim raketnim napadima na Kijev 10. listopada 2022., o kojima su mediji intenzivno izvještavali. Jedan od novinara koji je bio svjedok ovog incidenta potvrdio je za AFP da je događaj stvaran, a i sama žena sa snimke je objasnila situaciju u odvojenom razgovoru, u kojem se jasno vide i njene ozljede.

Objave su podijeljene na nekoliko jezika i sadrže fotografiju ili snimku žene oblivene krvlju čija je glava umotana u zavoj, a ispred nje se vide fotografi. U videu ona pokušava napravi selfie.

Pretražujući ovu scenu na internetu uspjeli smo pronaći da je zabilježena 10. listopada 2022. tijekom serije ruskih raketnih napada na nekoliko gradova u Ukrajini, uključujući i glavni grad Kijev. U napadima, koji su naišli na široku osudu, uključujući i Ujedinjenih naroda, poginulo je najmanje desetoro ljudi.

Tvrdnja da je povrijeđena žena glumica podijeljena je na stotine puta na društvenim mrežama i na hrvatskom i srpskom. „Ukrajinski glumci odjeveni u ranjenike snimaju selfie u Kijevu - uživo za zapadne medije,“ navodi se u ovoj objavi na ruskoj društvenoj mreži VKontakte.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. više puta je na društvenim mrežama podijeljena netočna tvrdnja u pokušaju da se dovedu u sumnju događaji u ovoj zemlji i izvještavanje zapadnih medija o sukobu, uključujući i navode da su žrtve glumci. Provjerili smo neke od njih, na primjer ovdje i ovdje, i pokazali da su netočne.

O ovom slučaju razgovarali smo s fotografom koji je potvrdio da je događaj stvaran. Pronašli smo i intervju u kojem žena iz videa, čije ozljede su jasno vidljive, objašnjava situaciju.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebooku napravljena 27. listopada 2022.

Slične objave u kojima se sugerira da je prizor lažan kruže i na španjolskom, francuskom, nizozemskom i engleskom. U nekima od njih, kao i u jednoj na srpskom, različiti ugledni mediji optužuju se za umiješanost u „prijevaru“. Netočnu tvrdnju podijelio je i Dimitri Polianski, prvi zamjenik stalnog predstavnika Rusije u Ujedinjenim narodima.

Fotografija je nastala 10. listopada tijekom ruskog granatiranja

Obrnuta pretraga slika pokazala je da je fotografiju snimio fotograf novinske agencije Associated Press (AP) Efrem Lukatsky 10. listopada 2022.

Image
Snimka zaslona mrežne stranice Associated Pressa napravljena 18. listopada 2022.

Novo Google pretraživanje po ključnim riječima dovelo je do originalnog videa koji je također objavio AP 10. listopada 2022. U pratećem se tekstu navodi da je video snimljen u Kijevu nakon što je Rusija pokrenula napade na više ukrajinskih gradova 10. listopada.

AFP Factual, AFP-ov servis za provjeru činjenica na španjolskom, kontaktirao je Lukackog koji je potvrdio: „To je moja fotografija i moj video“.

U jednom od videa podijeljenom na društvenim mrežama, čuje se kako žena nekom na ukrajinskom govori: „Slikaj me. Andrej Andrejeviču, čuješ li me?“ Potom dodaje: „Slikat ću (se) sada. Slikat ću se i poslati (fotografiju) mojoj sestri u Rusiji.”

Više svjedoka

Novinari AFP-a u Kijevu izvijestili su da su od eksplozija rano ujutro srušene i oštećene zgrade u Kijevu, pokidane vodovodne cijevi, da su na ulicama nastali krateri i bili zapaljeni automobili.

Pretražujući AFP-ovu bazu fotografija sa slikama iz Kijeva od 10. listopada, pronašli smo dvije slike iz istog prizora, na kojima se vidi ista povrijeđena žena. Snimila su ih dva fotografa, Oleksandr Khomenko i Maxym Marusenko, posredstvom agencije NurPhoto.

Komenko je 10. listopada objavio i video na Facebooku u kojem su prikazani zdravstveni radnici kako previjaju povrijeđenu ženu.

Komenko je AFP-u ispričao kako je saznao za napad. „Hodao sam pored željezničke stanice u pravcu Ulice Taras Ševčenko, gdje je pala prva raketa, kad sam u blizini čuo eksploziju i vidio dim. Odmah sam krenuo u tom pravcu...“.

„Prvo što sam vidio bili su zdravstveni radnici koji su pružali pomoć nekolicini ljudi čija su lica i tijela bila krvava. Nekoliko novinara je radilo s njima, uključujući i Efrema Lukackog. Radili smo rame uz rame s njim oko 15 do 20 minuta“, rekao je.

Na molbu AFP-a, fotograf je preveo dijalog između žene i čovjeka koji joj pomaže u videu koji je snimio.

„U redu je. Uspjet ćemo, dat ćemo sve od sebe“, kaže čovjek. Žena odgovara, pokazujući mu krvav ručnik: „Ovo je moja krv na ovom ručniku i na mojoj vesti“. Na to on odgovara: „Najvažnije je da ste dobro...“.

Ranjena žena objašnjava fotografiju

Ukrajinski list Fakti i komentari (Факти та коментарі) identificirao je povrijeđenu ženu u članku od 12. listopada, rekavši da je riječ o Oleksandri Kiselijovoj. Kiselijova je za ovaj list rekla da je išla u ured kad je raketa pala.

Kiselyovu je intervjuirala i ukrajinska televizijska stanica TCH. Na njenom se licu mogu vidjeti modrice i rane.

Tijekom intervjua, žena je govorila o sestri koju je spomenula u videu dijeljenom na internetu, a u kojem se vidi da pokušava napraviti selfie. AFP je preveo njene riječi s titla na ukrajinskom: „Moja sestra živi u Rusiji i ne vjeruje mi. Ona već zna šta mi se dogodilo, nije me zvala“.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas