Video ne pokazuje konvoj kineskih vojnih vozila koji preko ruske granice prelazi u Ukrajinu

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 31. svibnja 2023. u 11:41
  • Minuta potrebno za čitanje: 9
  • Autor: AFP Poljska, AFP Grčka
Video kineskog vojnog konvoja dijeli se na društvenim mrežama uz netočnu tvrdnju da prikazuje kako kineska vojska prelazi preko granice Rusije u Ukrajinu da bi pomogla Moskvi u ratu protiv Kijeva. To nije točno. Istraga AFP-a pokazuje da je konvoj stigao na vojnu vježbu Vostok-2022 u trening centar Sergejevski na ruskom Dalekom istoku. Registarske oznake na kineskim vojnim vozilima identične su onima na vozilima koja su sudjelovala u vojnoj vježbi, kao što se vidi u videu koje je objavilo rusko Ministarstvo obrane.

"Kineski vojni konvoj napada Ukrajinu iz Rusije," navodi se u Facebook objavi na hrvatskom postavljenoj 25. rujna 2022. kao komentar uz video. Sva vozila u videu imaju crvenu zvijezdu, simbol Revolucionarne kineske armije radnika i seljaka. U videu se može čuti i muški glas kako na ruskom kaže "Kina dolazi. Saveznici su stigli. Saveznici dolaze, pravi saveznici. Ovo je već druga kolona koju vidimo danas. Pokazat ću im znak ‚Z’,".

Isti video objavljen je i u nekoliko objava na srpskom, kao što je ova, kao i na drugim društvenim mrežama na oba jezika, poput Twittera, Telegrama i VKontakte.

Krajem rujna i početkom listopada isti video dijeljen je i na poljskom, engleskom, francuskom i grčkom uz sličnu tvrdnju da je iz Ukrajine.

Image
Snimka zaslona jedne od netočnih Facebook objava napravljena 7. studenoga 2022.

AFP-ovi novinari za provjeru činjenica u Poljskoj i Grčkoj proveli su obrnutu pretragu videa koristeći alat InVID, koji je razvio AFP i otkrili da je dijeljen među korisnicima društvenih mreža na ruskom, kao u ovoj objavi sredinom rujna na ruskoj mreži VKontakte.

U nekim slučajevima, kao što je ovaj koji prikazujemo na snimci zaslona u nastavku, video je označen slovom „Z“ i ispisana je riječ „operacija“ na ruskom, što je službeni naziv Kremlja za rat protiv Ukrajine. Na kraju objave piše da je riječ o vojnoj vježbi Vostok-2022.

Image
Snimka zaslona objave na mreži VKontakte napravljena 4. listopada 2022.

Slična tvrdnja objavljena je i na Twitteru dva dana kasnije.

Potom smo potražili da li ima još video snimki pod nazivom „Vostok 2022“ na ruskom i na YouTubeu pronašli isti video isječak koji traje minutu i 17 sekundi a koji je postavljen 29. kolovoza 2022. Našli smo ga i na jednom od najpopularnijih ruskih internet stranica Pikabu, objavljenog dan kasnije sa sličnim opisom: „Narodna oslobodilačka vojska Kine preuzet će dio komandnog položaja vježbe ‚Vostok-2022’ koja se održava na ruskom Dalekom istoku od 30. kolovoza do 5. rujna 2022...".

Na granici Rusije s Kinom ili Ukrajinom?

U otprilike isto vrijeme, neki kineski korisnici, kao na primjer ovdje i ovdje, ukazali su na činjenicu da privatna vozila koja se vide na snimci imaju „tablice broj 125 iz... Čabarovska“, što je u regiji Vladivostoka. Prema tim profilima na Twitteru, „Rus koji je snimio video rekao je da su kineske savezničke snage stigle i da će Ukrajinci uskoro pasti“. Opet, nigdje nije izričito navedeno da kineska vojska ulazi u Ukrajinu.

Pokušali smo identificirati točnu lokaciju koja se vidi na snimci. Među ostalim snimkama o vježbi „Vostok-2022“ koje su objavljene na društvenim mrežama pronašli smo nekoliko sličnih video isječaka na različitim jezicima, kao ovdje, ovdje i ovdje, koji prikazuju dolazak vlaka kineske vojske na željezničku stanicu Grodekovo kako se vidi po natpisu na jednoj od zgrada. Mediji su upotrijebili iste snimke koje je snimilo i 29. kolovoza 2022. objavilo Ministarstvo obrane Ruske Federacije.

Fotografije stanice Grodekovo na Google kartama i ruskom pretraživaču Yandeks poklapaju se s videom ruskog Ministarstva obrane.

Image
Snimka zaslona slike željezničke stanice Grodekovo na stranici Ministarstva obrane Rusije (lijevo), Yandexu (u sredini) i Google kartama (desno) napravljena 4. listopada 2022.

Željeznička stanica Grodekovo nalazi se u regiji Pogranični (Pogranichny) u istočno-ruskom Primorskom kraju u blizini rusko-kineske granice. To je jedan od glavnih pograničnih željezničkih prijelaza na južnom kraju Trans-Sibirske željeznice, između kineskog grada Harbina i najveće ruske luke na istoku Vladivostoka. Stanica se nalazi na više od 9.000 kilometara od Moskve, udaljenosti za koju je putničkom vlaku potrebno pet dana da je pređe, a teretnom vlaku i duže. Još jedan dodatni dan bio bi potreban da se stigne do Ukrajine.

 

 

Primijetili smo crveno-smeđu zgradu s lijeve strane u videu podijeljenom na društvenim mrežama. Nalazi se u "Lenjinovoj ulici" broj 60, putu koji je vrlo blizu željezničkoj stanici Grodekovo.

U ovom gradu nije dostupna Googleova usluga za pogled s ulice (Google Street View), ali smo pronašli tu zgradu na ruskoj mrežnoj stranici 2gis.ru. Krov zgrade, njeni prozori okruženi bijelom bojom i parking koji se nalazi na desnoj strani slike na stranici 2gis.ru, odgovaraju vidljivim elementima zgrade u videu.

Istu lokaciju primijetio je i DPA ovdje. Novinari portala Lead Stories također su pronašli video postavljen 30. kolovoza 2022. i došli su do istog zaključka: da nije snimljen u Ukrajini.

Kontaktirali smo neke lokalne stanovnike posredstvom mreže VKontakte. Jedna korisnica potvrdila je AFP-u da je video snimljen u blizini stanice Grodekovo. „Da, to je naš grad gdje se nalazi ta stanica“, napisala je 4. listopada 2022. korisnica, članica skupine željezničkih radnika na stanici Grodekovo.

Sudjelovanje u vježbi Vostok 2022 usprkos ratu u Ukrajini

Usprkos ratu u Ukrajini, Rusija je poslala desetine tisuća vojnika da sudjeluju u vojnoj vježbi Vostok-2022. Prethodno je kinesko Ministarstvo obrane priopćilo 17. kolovoza 2022. da će sa svojim sudjelovanjem nastaviti „po planu“.

Ruskim trupama pridružile su se vojske drugih saveznika, poput Indije i Azerbajdžana. Predsjednik Vladimir Putin prisustvovao je vojnoj vježbi u Sergejevskom, 60 kilometara sjeverno od grada Asurijska (Ussuriysk). Brojni svjetski mediji, uključujući AFP, izvještavali su s ovog događaja, kao ovdje, ovdje, ovdje i ovdje. I mediji u Srbiji i Hrvatskoj objavili su izvještaje o ovoj vježbi.

Kamioni su bili na ruskom Dalekom istoku, ne u Ukrajini

Snimke vozila iz videa koji je dijeljen na društvenim mrežama i one koje je objavilo Ministarstvo obrane Ruske Federacije objavljene su gotovo istog dana. Prvi video je objavljen 30. kolovoza 2022. Drugi je Ministarstvo obrane u Moskvi objavilo 29. kolovoza 2022. u 7:30 ujutro.

Imajući na umu da je vremenska zona Vladivostoka (Vladivostok Time - VLAT), gdej se nalazi željeznička stanica Grodekovo, sedam sati ispred moskovskog vremena, jasno je da su oba videa objavljena otprilike u isto vrijeme.

Image
Snimka zaslona iz YouTubea (lijevo) i stranice Ministarstva obrane Rusije (desno) napravljena 5. listopada 2022. AFP je crvenom bojom zaokružio datume

Kako bismo provjerili jesu li kineska vojna vozila zaista ta koja su sudjelovala u vježbi „Vostok 2022“, usporedili smo tablice vidljive i na YouTube videu i na snimci koju je objavilo rusko Ministarstvo obrane.

Budući da kvaliteta slike YouTube videa nije dobra, prvo smo morali poboljšati sliku da bi nam tablice bile malo vidljivije. To smo napravili s pomoću ovog alata: https://ssyoutube.com/fr1/youtube-video-downloader. Onda smo napravili snimke zaslona tablica na kamionima kako bismo ih usporedili s tablicama koje se vide u videu ruskog Ministarstva obrane, kao što smo prikazali ovdje:

Image
Usporedba snimki zaslona kamiona koji se u videu Ministarstva obrane Rusije vidi na 1:58 (lijevo) i kamiona koji se vidi u 17. sekundi videa na YouTubeu koji je dijeljen na Facebooku (desno), napravljenih 5. listopada 2022. AFP je zaokružio tablice crvenom bojom

Vidljivo je da je kamion s tablicom broj „1-020“, koji se pojavljuje na 1:58 minuta videa ruskog Ministarstva obrane (lijevo) isti kao i onaj koji se pojavljuje na 0:17 minuta YouTube videa koji je dijeljen uz netočnu tvrdnju na društvenim mrežama (desno).

Ne možemo utvrditi tko je autor snimke, ali jedno moguće objašnjenje je da ga je snimio stanovnik Grodekova prilikom prolaska kamiona nakon što su istovareni na željezničkoj stanici.

Uspjeli smo identificirati i drugi kamion, kao što se može vidjeti iz sljedeće snimke zaslona:

Image
Usporedba snimki zaslona kamiona koji se u videu Ministarstva obrane Rusije vidi na 1:43 (lijevo) i kamiona koji se vidi na 0:10 sekundi videa na YouTubeu koji je dijeljen na Facebooku (desno), napravljenih 5. listopada 2022. AFP je zaokružio tablice crvenom bojom

Kamion s tablicom broj „1-057“ pojavljuje se u videu ruskog Ministarstva obrane na 1:43 minuta (lijevo). Ista registarska tablica može se vidjeti na 0:10 YouTube snimke koja se dijeli na društvenim mrežama (desno).

Primijetili smo i da automobil koji ide u suprotnom pravcu od konvoja u videu nema ukrajinske tablice, već ruske. Zaista, četiri od pet automobila koji se vide da prolaze u snimci imaju broj „125“, koji odgovara registarskom broju za Primorski kraj, na ruskom Dalekom istoku, kao što su dvije registarske tablice koje se vide na snimci zaslona ovdje:

Image
Snimka zaslona registarskih tablica automobila iz YouTube videa a vidljivom oznakom 125 koju nose vozila iz regije Primorski kraj na ruskom Dalekom istoku, napravljena 5. listopada 2022.

Ova dva vozila pojavljuju se na 0:14 (lijevo) i 0:24 (desno) minuta videa. Broj 125 se vidi na desnoj strani tablica. Vježba „Vostok 2022“ održana je u regiji Primorski kraj.

Vozilo s brojem 122, koje se pojavljuje na 1:11 minuti videa, dolazi iz Altajskog kraja u južno-središnjem dijelu Rusije.

Zaključak: Raspoloživi dokazi, posebno slični datumi objavljivanja videa koji je dijeljen na društvenim mrežama i onog koje je objavilo rusko Ministarstvo obrane, pokazuju da su kineski vojni kamioni u regiji Vladivostoka i ni blizu Ukrajini.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas