Ovaj video nije snimljen kako bi prikazao lažnu paniku u Ukrajini, već prikazuje snimanje filma 2013. godine

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 27. lipnja 2023. u 11:50
  • Minuta potrebno za čitanje: 4
  • Autor: Katarina SUBAŠIĆ, AFP Beograd
Objave u kojima se tvrdi da prikazuju video isječak u kojem zapadni mediji snimaju lažne scene panike u Ukrajini podijeljene su na Facebooku koncem veljače 2022. više tisuća puta u samo dva dana. Tvrdnja je, međutim, netočna. Video isječak, snimljen u engleskom gradu Birminghamu, prikazuje ekipu koja 2013. godine snima scenu za znanstveno-fantastični film, rekao je redatelj Simon Cox, te prikazuju YouTube snimke.

"Evo kako CNN namešta Rusiju. Delite da svi vide.Snimak je Autentični," navodi se u objavi uz video o ekipi koja snima scenu kako glumci u panici trče prema kameri. Samo ova objava od 26. veljače 2022. je za dva dana podijeljena na Facebooku 7.700 puta. Druge objave sa sličnim tvrdnjama da je snimka napravljena da namjerno prikaže lažne scene panike u Ukrajini također su podijeljene među srpskim korisnicima Facebooka. Obmanjujuće i netočne tvrdnje o videu ukupno su podijeljene najmanje 9.500 puta.

Video, međutim, nije snimljen 2022. niti ga je napravio CNN. Riječ je o video isječku s filmskog seta koji je snimljen 2013. godine u Engleskoj.

Image
Snimka zaslona obmanjujuće objave na Facebooku napravljena 28. veljače 2022.

Obrnuta pretraga slika na Googleu sa snimkom zaslona iz videa dovela je AFP do YouTube videa (arhivirano ovdje) objavljenog 8. travnja 2013. pod naslovom "Čovječe kaleidoskopu bježi za život Birmingham" (na engleskom: Kaleidoscope Man run for your life Birmingham). U potpisu piše da video prikazuje "snimanje scene gomile koja trči u centru Birminghama za znanstveno-fantastični film Čovjek kaleidoskop s redateljem Simonom Coxom".

U potpisu je ostavljen i Twitter profil Simona Coxa. Pretraživanjem redateljevog profila na Twitteru, AFP Činjenice je našao tvit koji se odnosi na ovaj video isječak: "Upravo sam vidio na Twitteru da se video sa snimanja mog filma koristi kao lažna vijest u #Ukrajini. Samo da potvrdim, ovaj video isječak je iz mog nezavisnog znanstveno-fantastičnog filma, Invazija na planet Zemlju (Invasion Planet Earth), snimljenog u Birminghamu u Ujedinjenom Kraljevstvu 2016. - Nema nikakve veze s medijima!" napisao je Cox u objavi na Twitteru 27. veljače 2022. (arhivirano ovdje), uključivši u tvit isti YouTube video iz 2013. koji smo pronašli Google pretraživanjem.

Cox je objasnio da mu je bilo potrebno skoro 10 godina da snimi ovaj film i "to smo napravili snimajući u dijelovima tijekom godina."

On je rekao da je "malo pomiješao" kad je u tvitu rekao da je isječak snimljen 2016. godine, "budući da je zapravo snimljen 2013. Napravili smo toliko mnogo takvih snimaka da sam se zbunio", rekao je on AFP-u u poruci e-pošte od 3. ožujka 2022.

"Film se zove Invazija na planet Zemlju i pušten je krajem 2019. Scena koju smo snimali je bila gomila ljudi koje su raznosili svemirski brodovi vanzemaljaca, što smo kasnije dodali. Snimljena je na Trgu Victoria u centru Birminghama jedne nedjelje uvečer. Isječak upotrijebljen u propagandnom videu snimio je jedan od članova našeg tima koji ga je i postavio na YouTube 2013. godine", rekao je Cox.

Dodao je da je film originalno nazvan "Čovjek kaleidoskop“, a onda mu je promijenio ime u "Invazija na planet Zemlju".

Prema službenoj internetskoj stranici filma (arhivirano ovdje), u kinima se u Ujedinjenom Kraljevstvu pojavio 5. prosinca 2019., a nakon toga diljem svijeta u digitalnom i DVD formatu.

U jednoj od najava za film pronašli smo noćnu scenu snimljenu na istom mjestu kao i video koji se dijeli u objavama na Facebooku.

Image
Snimka zaslona iz Facebook videa (lijevo) i najave za film (desno), napravljena 28. veljače 2022. AFP je crvenom bojom obilježio iste objekte

Istu scenu pronašli smo i na Google karti Trga Victoria u Birminghamu:

Image
Snimka zaslona Google karte Trga Victoria u engleskom gradu Birminghamu, napravljena 28. veljače 2022.

Iako su netočne tvrdnje da su video snimili zapadni mediji da bi izmislili scene panike u Ukrajini, neki korisnici društvenih mreža izvukli su video isječak iz konteksta, izrezali dio videa na kojem se vide snimatelji, kako bi tvrdili da snimka zaista prikazuje stampedo ukrajinskih građana, kao na primjer ovdje.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače 2022. godine, društvene mreže preplavljene su video i foto snimkama izvučenima iz konteksta za koje se netočno tvrdi da su povezane sa sukobom. AFP je opovrgnuo nekoliko takvih videa, uključujući ovaj i ovaj. Svi članci joj je AFP objavio o ukrajinsko-ruskom sukobu na hrvatskom mogu se vidjeti ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas