Žena gleda u telefon u popularnoj trgovačkoj zoni Akihabara u Tokiju 24. ožujka 2022. ( AFP / Charly TRIBALLEAU)

Na slici koju je generirala AI korištenoj u mizoginim napadima na političarke nije "japanska ministrica"

  • Ovaj članak je stariji od godine dana.
  • Objavljeno 30. lipnja 2023. u 15:31
  • Ažurirano 29. travnja 2024. u 09:43
  • Minuta potrebno za čitanje: 6
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Beograd
  • Prijevod i prilagodba Ivan FISCHER
Slika seksualizirane žene koju je generirala umjetna inteligencija (AI) podijeljena je u svibnju 2023. na društvenim mrežama u mnogim zemljama, uključujući Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, s mizoginim komentarima i netočnom tvrdnjom da je to "ministrica zdravlja Japana". Trenutni japanski ministar zdravlja je muškarac po imenu Katsunobu Kato. Potraga za podrijetlom slike dovela je do Twitter računa na japanskom jeziku specijaliziranog za korištenje umjetne inteligencije za stvaranje seksualiziranih slika azijskih žena.

"Ministarke zdravlja Japana i Srbije," piše u objavi na Twitteru na srpskom objavljenoj 11. svibnja 2023. u kojoj se lijevo nalazi slika jedne azijske žene u odijelu s dubokim dekolteom a desno fotografija sadašnje srpske ministrice zdravlja, dr. Danice Grujičić. Ta slika azijske žene je podijeljena i samostalno na Facebooku i na hrvatskom uz mizogine opise ili komentare drugih korisnika o njenom fizičkom izgledu.

Korisnici su komentirali dekolte žene i pravili usporedbe sa svojim političarkama. "To je prava ministrica a ne ove naše koze," napisao je jedan. "Kad će kod nas 'ovako?! I ne donosi zakon protiv pušenja!" napisao je drugi u opisu slike, pozivajući se na prijedlog ministrice zdravlja Srbije o zabrani pušenja na javnim mjestima. "Beroše, izdrži!", napisala je jedna korisnica, referirajući se na aktualnog ministra zdravstva Hrvatske, dr. Vilija Beroša.

Pretraga izvora slike dovela je do nekoliko indikacija da je zapravo stvorena od strane umjetne inteligencije. Japanski ministar zdravstva je muškarac i ta zemlja ima jednu od najnižih razina sudjelovanja žena u politici. Širenje netočnih informacija usmjerenih na žene, poznato kao "rodne dezinformacije", je globalni fenomen napada na dostojanstvo žena, njihovo ušutkavanje i protjerivanje iz javnih uloga.

Fotografiju su osim korisnika iz Srbije i Hrvatske podijelili i korisnici iz Bosne i Hercegovine, kao i na engleskom, uz netočnu tvrdnju da je na njoj nova izvršna direktorica Twittera.

Japanski ministar zdravstva je muškarac

Pretraga na Googleu za sadašnjeg japanskog ministra zdravlja pokazuje da je od kolovoza 2022. (arhivirana poveznica ovdje) na toj poziciji muškarac Katsunobu Kato. I njegov prethodnik je bio muškarac. Pretraga arhive stranice japanskog Ministarstva zdravstva pokazuje da nijedna žena nije bila na toj funkciji u posljednjem desetljeću.

Image
Snimka zaslona sa stranice japanskog Ministarstva zdravstva preuzeta 19. svibnja 2023.

Sadašnja Vlada, koju predvodi premijer Fumio Kishida, broji samo dvije žene. Trenutni sastav dva doma parlamenta (Predstavnički dom i Dom vijećnika) je također pretežno muški. Problem rodne ravnopravnosti u Japanu bio je vidljiv i na ministarstkom susretu Grupe Sedam (G7) o rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena, održanom u lipnju 2023. u japanskom gradu Nikkou, gdje je jedno Japan imao muškog predstavnika (arhivirana poveznica ovdje).

Nakon što budu izabrane, žene čelnice u Japanu suočavaju se s teškim okruženjem. One opisuju seksualno uznemiravanje, šovinističke navike i ukorijenjeno gledanje na Vladu kao svijet muškaraca, kako je u travnju 2023. izvijestio AFP (arhivirana poveznica ovdje).

Fotografija potječe s Twitter profila koji koristi AI za kreiranje slika žena

Obrnuta pretraga slike dovela je do računa na Twitteru na japanskom na kojem je ova fotografija objavljena 26. travnja 2023. zajedno s drugima koje prikazuju žene sličnog izgleda. U objavi piše: "zahtjev iz tematske kutije> političarka s velikim grudima #tematskakutija #BRAV4".

"BRA" je skraćenica za "Beautiful Realistic Asians" ili "Prelijepe realistične Azijatkinje" na hrvatskom, a "V4" za "četvrtu verziju" programa obuke za generiranje fotografija umjetnom inteligencijom (arhivirana poveznica ovdje).

Image
Snimka zaslona objave na Twitteru sa slikama generiranim umjetnom inteligencijom, preuzeta 22. svibnja 2023.

Pregled profila pokazuje da se na njemu objavljuju isključivo hiperseksualizirane slike azijskih žena, često u donjem rublju, kupaćim kostimima ili u sugestivnim pozama. Biografija profila glasi: "Pravim perverzne slike koristeći umjetnu inteligenciju."

Na mnogim fotografijama objavljenim na ovom profilu vide se znakovi da ih je generirala umjetna inteligencija, na primjer greške na licima u pozadini. Navodna fotografija japanske ministrice također sadrži sumnjive elemente, na primjer predmet nalik bilježnici nasumično podignutoj u zrak, desna ruka koja se ne vidi na stolu na koji je žena naslonjena i čudno oblikovana ušna resica i oko (elementi koje AI često ne uspijeva kreirati bez greške).

Image
Zumirani dijelovi slike generirane umjetnom inteligencijom i objavljene na Twitteru. AFP je crvenim označio sporne elemente

AFP Činjenice je koristio program BRAV4 i AI-generator slike Stable Diffusion i uspio napraviti nekoliko slika sličnih onoj na Tweetu. 

U ovom članku AFP objašnjava kako prepoznati slike generirane umjetnom inteligencijom, a u ovom kako provesti obrnutu pretragu slike.

Rodne dezinformacije ciljaju žene na društvenim mrežama

Istraživači kažu da "rodne dezinformacije" – kada se seksizam i mizoginija prepliću s lažima na internetu – nemilosrdno ciljaju žene širom svijeta, kvare njihov ugled, potkopavaju njihov kredibilitet i, u mnogim slučajevima, štete njihovim karijerama, objašnjeno je u istrazi AFP-a (arhivirana poveznica ovdje).

"Izgrađene na seksističkim stereotipima i širene s lošom namjerom, rodno zasnovane kampanje dezinformacija imaju zastrašujući učinak na žene na koje su usmjerene," napisala je Lucina Di Meco, stručnjakinja za rodnu ravnopravnost u studiji "Monetizacija mizoginije" objavljenoj u veljači 2023. (arhivirano ovdje).

Dezinformacije često dovode do "političkog nasilja, mržnje i odvraćanja mladih žena od razmišljanja o političkoj karijeri," navodi se u studiji.

AFP-ovi novinari za provjeru činjenica širom svijeta razotkrili su mnoge netočne tvrdnje usmjerene na političarke poput njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock i potpredsjednice SAD-a Kamale Harris ( na primjer ovdje i ovdje), kao i na partnerice političara.

Mnoge tvrdnje odnosile su se na fizički izgled žene, poput transfobičnih netočnih tvrdnji da su Michelle Obama i Brigitte Macron rođene kao muškarci, ili lažne tvrdnje da se na fotografiji vidi supruga ukrajinskog predsjednika Olena Zelenska kako leži gola do struka na plaži u Izraelu dok njena zemlja pati zbog ruske invazije.

I na zapadnom Balkanu političarke se često ocjenjuju na temelju seksističkih obilježja, a ne na temelju njihovog političkog rada i mišljenja. Izvještaj koji je objavio Media Centar Sarajevo (arhivirana poveznica ovdje) o narativima medija i objavama na društvenim mrežama o kandidatima za opće izbore u Bosni i Hercegovini 2022. pokazao je, na primjer, da je "najčešći način diskreditacije kandidatkinja (...) bio ukazivanje na upitnu moralnost političarki i aludiranje na to da svojim postupcima izdaju svoj narod".

"Pored upućivanja na moralnost kandidatkinja, bili su prisutni i 'tradicionalni' načini diskreditacije kandidatkinja kroz seksizam i seksualizaciju", piše u izvještaju i daju se primjeri navodnih afera i golih fotografija ili video zapisa. "U tom teroru možemo pronaći i dio odgovora zbog čega se žene rjeđe odlučuju za učešće u političkom životu Bosne i Hercegovine".

Društvene mreže predstavljaju plodno tlo za rodne dezinformacije. "Istraživanje sugerira da modus operandi platformi društvenih medija pojačava rodne dezinformacije i govor mržnje s razornim učincima na živote žena na različite načine," kao što je autocenzura ili potpuno povlačenje iz online prostora, navodi se u izvještaju UNESCO-a iz travnja 2023.

"Postoji ogroman problem u vezi s poslovnim modelom platformi društvenih medija jer se online dezinformacije 'monetiziraju' (...) Ovo je ogromno tržište. Teško je tražiti od platformi da se samoreguliraju jer nije u njihovom interesu suprotstavljati se vrlo ozbiljnim, ali profitabilnim kampanjama dezinformacija", rekao je argentinski filozof i digitalni izdavač Octavio Kulesz u izvještaju UNESCO-a.

Iako su dehumanizacija i slike koje potiču mržnju zabranjene na Twitteru, nejasno je da li slike žena generirane umjetnom inteligencijom i seksualizirane fotografije mogu spadati u kategoriju ponašanja iz mržnje. AFP je pronašao mnogo aktivnih profila na japanskom jeziku koji objavljuju takve slike i imaju tisuće pratitelja.

AFP je od Twittera zatražio komentar o takvim profilima i politici tvrtke, ali do objavljivanja ovog članka nije dobio odgovor.

Članak je dopunjen dodavanjem meta podataka.
29. travnja 2024. Članak je dopunjen dodavanjem meta podataka.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas