Snimka prikazuje razmjenu zarobljenika u svibnju 2023. godine, a ne masovnu predaju ukrajinskih vojnika

U objavama na društvenim mrežama na srpskom jeziku krajem srpnja 2023. netočno se tvrdilo da jedna snimka prikazuje masovnu predaju ukrajinskih vojnika tijekom protunapada Ukrajine na ruske snage. Istraga AFP-a pokazala je da snimka zapravo prikazuje razmjenu zarobljenika između ukrajinske vojske i ruske plaćeničke grupe Wagner u svibnju 2023., u blizini grada Bakhmuta na istoku Ukrajine. Druge snimke razmjene zarobljenika koje su objavili grupa Wagner i ukrajinska vojska podudaraju se sa snimkom koja kruži internetom. Takve objave jačaju proruski narativ da se Ukrajinci ne uspijevaju boriti učinkovito protiv ruskih snaga.

"Ovako izgleda kontranapad Ukrajinaca o kome neće da pričaju u Ukrajini. Okupljaju se u velike kolone pod belom zastavom i predajom spasavaju svoje živote," stoji u opisu snimke objavljene na srpskom na Telegramu 23. srpnja 2023. Ista snimka podijeljena je na Facebooku uz isti opis ili na primjer ovdje uz tvrdnju da je "počela masovna predaja ukrajinskih vojnika" i ovdje na slovačkom.

Na snimci se vide vojna vozila s bijelim zastavama parkirana na putu. Oko vozila se vide dva reda ljudi.

Međutim, snimka je iz svibnja 2023. i prikazuje razmjenu ratnih zarobljenika, pokazale su druge snimke ukrajinske vojske i grupe Wagner.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Telegramu preuzeta 31. srpnja 2023. godine

AFP nije pronašao autora ili izvor snimke, ali je još najmanje dvije snimke istog događaja koje dokazuju da je snimljen u drugačijem kontekstu nego što se tvrdi u objavama na društvenim mrežama.

Obrnutom pretragom snimke došli smo do različitih rezultata na društvenim mrežama, poput ove rasprave na platformi Reddit u kojoj je korisnik napisao da se zapravo radi o razmjeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije.

Jedna od indikacija bila je činjenica da su se vojnici kretali u oba smjera, a ne samo u jednom, kako bi se vjerojatno dogodilo u slučaju predaje. Osim toga, iako su bijele zastave uobičajeni simbol predaje, one se mogu koristiti i kao znak da zaraćene strane neće pucati jedna na drugu tijekom sastanka kao što je razmjena zarobljenika. Istaknuli su to i neki korisnici koji su komentirali snimku na Telegramu, poput ovog.

Razmjena zarobljenika, a ne predaja

Pretražili smo riječi "razmjena zarobljenika" na engleskom, ruskom i ukrajinskom jeziku u pokušaju da saznamo je li se takvo što dogodilo posljednjih mjeseci. U američkom Wall Street Journalu (arhiviran je ovdje), britanskom Telegraphu (arhiviran je ovdje) i njemačkom Deutsche Welleu (arhiviran je ovdje) pronašli smo izvještaj o razmjeni koja se dogodila 25. svibnja 2023. između ukrajinske vojske i plaćeničke grupe Wagner, koja se bori na strani ruske vojske i koja je u svibnju zauzela istočni ukrajinski grad Bakhmut.

O razmjeni su izvijestili slovački i ukrajinski mediji (arhivirano je ovdje i ovdje), pa čak i srpski tabloidi. Ukrajinske vlasti (poveznica je arhivirana ovdje) također su 25. svibnja izvijestile o povratku ukrajinskih zarobljenika. Ukrajinski koordinacijski stožer za postupanje s ratnim zarobljenicima objavio je snimku oslobođenih ratnih zarobljenika na svom YouTube kanalu (arhivirano je ovdje).

Snimka zarobljenika objavljena je i na Wagnerovom Telegram kanalu 25. svibnja 2023. godine.

Pronašli smo još jednu snimku koju je 93. mehanizirana brigada ukrajinske vojske objavila na YouTubeu (arhivirana je ovdje).

Nakon toga usporedili smo ove tri snimke.

Sve prikazuju scenu iz zraka, ali iz različitih kutova (vjerojatno snimljenu dronom). Vidi se da prikazuju istu razmjenu zarobljenika. Primjerice, snimke zaslona ispod ovog paragrafa pokazuju kako su vozila (zaokružena plavom bojom) u istoj poziciji u snimci podijeljenoj na društvenim mrežama i u snimci koju je Wagner objavio na Telegramu. Vidi se ista bijela točka na putu (zaokružena crvenom bojom) i iste kolone ljudi (označene zelenom bojom). Kolone se pojavljuju pod malo drugačijim kutovima jer je snimka snimljena s različitih mjesta.

Image
Usporedba snimke zaslona objave s netočnim navodima (lijevo) i snimke objavljene na Wagnerovom Telegram kanalu (desno) od 26. srpnja 2023. Podudarajuće elemente označio je AFP

U usporedbi obje fotografije ispod možemo vidjeti stazu koja vodi u polja s desne strane puta:

Image
Usporedba snimke zaslona objave s netočnim navodima od 26. srpnja 2023. (lijevo) i snimke koju je 93. mehanizirana brigada ukrajinske vojske objavila na YouTubeu (desno). Podudarajuće elemente označio je AFP

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u govoru 25. svibnja da je tijekom ove razmjene iz zarobljeništva oslobođeno 106 Ukrajinaca - 98 vojnika i narednika i osam časnika. Istog dana Wagnerov Telegram kanal objavio je snimku razmjene.

Poljski put iz Bakhmuta

Pokušali smo pronaći i mjesto gdje je izvršena razmjena zarobljenika. Započeli smo s kartom Bakhmuta s označenim teritorijima pod kontrolom zaraćenih strana koju je Institute for the Study of War objavio na dan razmjene, 25. svibnja 2023. godine (arhivirano ovdje).

Na karti se vidi da su tog dana veći dio grada kontrolirale ruske sile, a da se razmjena odvijala na "neutralnom teritoriju" vjerojatno bi bila odmah izvan grada na zapadnoj strani. Na snimci je vidljivo i da se razmjena nije odvijala na glavnoj cesti, pa smo isključili autocestu T0504.

Provjerili smo ceste u tom području pomoću satelitskih snimki dostupnih na Google kartama i pronašli mali put (poveznica je arhivirana ovdje) između Bakhmuta i sela Ivanivke, gdje se može vidjeti raskrižje s neasfaltiranom makadamskom cestom i poljima s okomitim linijama, baš kao na snimci koja kruži internetom.

Image
Usporedba snimke zaslona objave s netočnim navodima (lijevo) i satelitskih snimki na Google kartama od 27. srpnja 2023. Podudarajuće elemente označio je AFP

Korisnici koji zajednički geolociraju fotografije i snimke na Twitteru (platformi preimenovanoj u "X") na GeoConfirmed računu također su pronašli tu lokaciju.

Od početka ruskog napada na Ukrajinu u veljači 2022. u medijima i na internetu kruže mnoge netočne tvrdnje o tom sukobu. Svi članci AFP-a na tu temu na hrvatskom jeziku dostupni su ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas