Manipulirana snimka reklamnog panoa u New Yorku kružila je internetom kad je ukrajinski predsjednik Zelenski bio u posjeti SAD-u

Manipulirane snimke reklamnog panoa na Times Squareu dijelile su se na društvenim mrežama u objavama na raznim jezicima, uključujući srpski i bosanski, uz netočnu tvrdnju da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski dočekan u New Yorku u rujnu 2023. porukom "Slava urinu" umjesto "Slava Ukrajini." Snimka ulice je stara, a reklamni pano je izmijenjen, potvrdila je istraga AFP-a, kao i tvrtka odgovorna za reklamni pano.

"U međuvremenu New York šalje pozdrave 'Slava Urinu'," piše u Facebook objavi od 21. rujna 2023. u kojoj se nalazi snimka na kojoj se vidi veliki reklamni pano na ulici. Ista snimka, ili snimka zaslona, uz tvrdnje da je tom porukom Zelenski dočekan u New Yorku gdje je došao govoriti na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 19. rujna 2023. godine (poveznica arhivirana ovdje), dijeljena je na Facebooku krajem rujna i na drugim jezicima, kao što su srpski, mađarski, rumunjski i engleski, a prenijeli su je kao istinitu i neki od najčitanijih novinskih portala u Hrvatskoj, kao na primjer ovdje ili ovdje.

Snimka je također podijeljen 21. rujna 2023. na službenom Telegram kanalu Marije Zaharove, glasnogovornice ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova. Zakharova je u svojoj objavi navela da je "ukrajinski predsjednik u New Yorku dočekan s takvom snimkom," inzistirajući da nije "lažna."

Snimka je manipulirana. Ranije snimke s ulice pokazuju da je snimka stara i da je reklamni pano s porukom za Zelenskog dodan. Tvrtka u čijem je vlasništvu reklamni pano izjavila je za AFP da nije postavila takav natpis.

Image
Snimke zaslona objave na Facebooku i s novinskog portala, preuzete 11. listopada 2023.

Čini se da snimka prikazuje reklamni pano na Times Squareu u New Yorku. Širila se na engleskom na platformi X, kao i na Instagramu i YouTubeu, u vrijeme kada je Zelenski otputovao na Opću skupštinu Ujedinjenih naroda, a zatim u Washington na sastanke u Bijeloj kući i američkom Kongresu.

To putovanje bilo je druga turneja ukrajinskog čelnika po Sjedinjenim Državama od početka ruske invazije na njegovu zemlju u veljači 2022.

No, Zelenski nije dočekan porukom "Slava urinu" niti je tvrtka odgovorna za reklamni pano na tom mjestu objavila da je došlo do greške u računalnom sustavu.

Fox News i reklamna agencija potvrdili su da je snimka lažna

"Slike su 100 posto lažne," rekla je Erin Watkins u ime tvrtke Big Outdoor, koji je vlasnik dotičnog reklamnog panoa na uglu Zapadne 42. ulice i 8. Avenije u New Yorku (arhivirano je ovdje), i koja njime upravlja.

"Upravljamo reklamnim panoom prikazanim u snimci i potvrđujemo da materijal prikazan na fotografijama i snimkama koje kruže internetom nije bio prikazan na njemu," rekla je Watkins AFP-u u elektroničkoj poruci 22. rujna 2023., dodajući da se na reklamnom panou stalno izmjenjuju reklame.

Manipulirana snimka također sadrži vodeni žig s logotipom Fox News Digitala, no medijska kuća javila je da nije objavila takvu snimku.

"Fox News Digital nije objavio tu snimku," rekao je glasnogovornik te kuće AFP-u u elektroničkoj poruci 22. rujna 2023.

Snimka je vjerojatno snimljena davno prije posjete Zelenskog

Kao odgovor na manipuliranu snimku koja je kružila društvenim mrežama, novinar NBC-a Ben Collins i drugi korisnici platforme X otišli su na mjesto događaja te fotografirali i snimili reklamni pano kako bi pokazali da taj prikaz o Zelenskom ne postoji (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).

Manipulirana snimka prikazuje nekoliko detalja pomoću kojih se može utvrditi kada je originalna snimka mogla biti snimljena: skele oko zgrade, digitalni pano kina Regal, mala digitalna reklama na uglu za Five Below i zgrada bez reklame s druge strane ulice.

Image
Snimka zaslona manipulirane snimke objavljene na Telegramu od 28. rujna 2023. Crvene kvadrate dodao je AFP

Snimka nije mogla biti snimljena za vrijeme posjeta Zelenskog u rujnu 2023. jer se u zgradi nasuprot reklamnog panoa sada nalazi McDonald's. Zgrada preko puta reklamnog panoa sada je djelomično obojena u žutu boju lanca brze hrane koji se ne pojavljuje u manipuliranoj snimci. Slika koju je korisnik prenio na Google Karte u travnju 2023. (arhivirana je ovdje) također prikazuje McDonald'sov restoran preko puta reklamnog panoa, iz kuta sličnog onom iz manipulirane snimke, što dokazuje da je snimljena barem nekoliko mjeseci prije posjete Zelenskog.

Image
Usporedba snimke zaslona članka s manipuliranom snimkom i fotografije objavljene na Google Kartama

Fotografije koje su korisnici objavili u travnju i rujnu 2023. prikazuju restoran. Potpisivanje ugovora o najmu zgrade najavljeno je tek u srpnju 2022. U kolovozu 2022. restoran McDonald's još nije uselio u tu zgradu, sudeći po fotografijama koje su korisnici objavili na Google Kartama.

Kino Regal godinama je imalo isti pano, barem do rujna 2021. Zamijenjen je digitalnim zaslonom, kao što se moglo vidjeti u kolovozu 2022. na Google Kartama i u manipuliranoj snimci. Fotografija objavljena u rujnu 2022. na Google Kartama prikazuje novi zaslon, kao i skele na bočnoj strani zgrade vidljive na manipuliranoj snimci.

Image
Usporedba snimke zaslona manipulirane snimke i fotografije objavljene na Google Kartama. Crvene oznake dodao je AFP

Zaslon i skela prikazani su i na ovoj drugoj fotografiji objavljenoj u rujnu 2022., dok se skela više ne vidi na ovoj fotografiji objavljenoj u studenom 2022., niti na ovoj fotografiji objavljenoj u prosincu 2022., koja prikazuje samo novi ulični pano kina, kao i reklamni pano koji se proteže iza ugla zgrade – ali nije dug kao onaj iz 2023.

S manipuliranom snimkom najbliže se podudaran ova fotografija objavljena u listopadu 2022., koja prikazuje novi zaslon Regala, skelu oko ugla zgrade i privremene znakove na skelama "Five Below" i "Now Open."

Image
Usporedba snimke zaslona manipulirane snimke objavljene na Telegramu i fotografije objavljene na Google Kartama. Crvene oznake dodao je AFP

Stoga se čini da je snimka snimljena nakon rujna 2021., vjerojatno negdje oko rujna ili listopada 2022., ali prije prosinca 2022. Animacija protiv Zelenskog dodana je u manipuliranu snimku umjesto pravog reklamnog panoa.

Takva netočna tvrdnja uklapa se u širu kampanju dezinformiranja protiv Ukrajine i Zelenskog. AFP je, primjerice, opovrgao lažne tvrdnje da je u Tokiju postavljen reklamni pano "zaustavite Zelenskog," da je u New Yorku postavljen reklamni pano s porukama protiv Zelenskog (članak na španjolskom), te lažne tvrdnje da su se pojavili grafiti protiv Zelenskog u više gradova (članak na francuskom).

Sve tekstove koje je AFP objavio o netočnim i lažnim informacijama o ratu u Ukrajini možete pročitati ovdje (na hrvatskom), ovdje (na srpskom) ili ovdje (na engleskom).

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas