Izgrednici koji su 6. siječnja razbili prozore netočno su povezani s Antifom

U najnovijem nizu teorija zavjere o napadu na američki Kapitol 6. siječnja 2021., korisnici društvenih medija tvrde da snimka dva muškarca odjevena u crno koji pokušavaju razbiti prozor pokazuje antifašističke aktiviste koji predvode napad. To je netočno; dvojica izgrednika optužena su za napad, a nema dokaza da imaju veze s Antifom.

"Sumnja se da ANTIFA pokušava razbiti prozore na Kapitolu #6. siječnja," stoji u objavi od 29. studenog 2023. na platformi X, ranije poznatoj kao Twitter, od osobe koja se sama opisala kao "preživjela 6. siječnja."

Image
Snimka zaslona s platforme X, ranije poznatoj kao Twitter, od 1. prosinca 2023.

Snimka koja traje otprilike jednu minutu prikazuje dva muškarca odjevena u crno kako udaraju prozore na Kapitolu, jedan zastavom a drugi nečime što liči na pendrek. Bivši republikanski kandidat za Kongres Chuck Callesto, koji je ranije širio druge dezinformacije o nemirima na Kapitolu, podijelio je snimku.

Image
Snimka zaslona s platforme X od 1. prosinca 2023.

Tvrdnje su pridonijele bujici sličnih objava u kojima se recikliraju davno razotkrivene teorije zavjere (arhivirano ovdje) o tajnim federalnim agentima i ljevičarskim aktivistima koji su se infiltrirali u gomilu pristaša Donalda Trumpa 6. siječnja 2021. Optužbe su se ponovno pojavile na platformama nakon što je novi predsjednik Zastupničkog doma republikanac Mike Johnson odredio da se u studenom u javnost puste sati sigurnosnih snimaka.

Ali najnovija snimka ne prikazuje članove Antife, labave koalicije antifašističkih aktivista koje američki konzervativci najčešće krive za nemire, a koji obično nose crnu odjeću od glave do pete.

Sudski dokumenti identificirali su muškarce kao Jonathan Munafoa iz Albanyja u New Yorku i Williama Lewisa iz Burbanka u Illinoisu. Prvi je priznao krivnju za dva kaznena djela i osuđen je u rujnu, dok je drugi uhićen u studenom zbog napada na javnog službenika i drugih optužbi (arhivirano je ovdje i ovdje).

Njih dvojica su među više od 1.200 ljudi koji su uhićeni u vezi s nasilnim pokušajem da se zaustavi potvrda Kongresa o izbornoj pobjedi predsjednika Joea Bidena 2020. godine (arhivirano ovdje). Sam bivši predsjednik Trump trebao bi izaći na suđenje u ožujku zbog optužbi za urotu za poništavanje tih rezultata.

Keven Ruby, viši znanstveni suradnik u Čikaškom projektu za sigurnost i prijetnje, rekao je za AFP da njegov tim nije pronašao ikakve dokaze o umiješanosti Antife - ponavljajući izjave koje je FBI dao nedugo nakon izgreda.

"Trenutno imamo podatke o više od 1.100 osoba protiv kojih su FBI, DC policija ili policija Kapitola digle optužbe zbog njihovih uloga u napadu na Kapitol 6. siječnja 2021. Nitko nije povezan s Antifom," rekao je Ruby u elektroničkoj poruci od 1. prosinca, dodajući da sudski dokumenti pokazuju kako je nekoliko izgrednika osobno opovrgnulo tvrdnje da je Antifa umiješana.

Munafo

Muškarac s desne strane u snimci koja se širila na internetu - viđen kako maše zastavom s natpisom "Ne gazi me" - je Munafo, identificiran u sudskim dokumentima po crnoj jakni s kapuljačom navučenom preko šešira.

Sudac je osudio Munafoa u rujnu na 33 mjeseca zatvora i 36 mjeseci nadzora na slobodi (arhivirano je ovdje). Izjasnio se krivim za kazneno djelo građanskih nereda i napada, pružanja otpora i ometanja službenika (arhivirano je ovdje).

Dok je bio izvan Kapitola, Munafo je dvaput udario policajca prije nego što mu je ukrao štit za nerede, prema sudskim dokumentima (arhivirano je ovdje i ovdje). Kasnije je motkom zastave udario prozor zgrade otprilike 13 puta.

Sudski memorandum o kazni iz rujna prikazuje snimku zaslona iz nečega što se čini da je ista ta, pogrešno predstavljena snimka. Tužitelji su rekli da je drugi izgrednik to snimio i postavio na YouTube (arhivirano je ovdje i ovdje).

Image
Snimka zaslona s platforme X od 1. prosinca 2023.
Image
Snimka zaslona memoranduma Ministarstva pravosuđa Sjedinjenih Američkih Država u slučaju Sjedinjene Američke Države protiv Jonathana Joshue Munafoa od 1. prosinca 2023.

 

 

"Na početku, Munafo razbija prozore Kapitola. Nastavlja sve dok drugi izgrednik ne dođe i zaustavi ga," rekli su tužitelji o snimci.

Daleko od toga da je bio član Antife, Munafo je bio Trumpov gorljivi pristaša, napisali su njegovi odvjetnici u sudskom podnesku (arhiviran je ovdje).

"Tijekom izborne sezone 2020. Jonathan je bio 'Joe iz prvog reda,' kampirajući na mjestima okupljanja i čekajući u redovima kako bi iskazao podršku ponovnom izboru predsjednika Donalda J. Trumpa," rekli su.

U vrijeme kada je otišao u Washington, Munafo nije uzimao lijekove za mentalno zdravlje i nije imao stabilan smještaj, posao ni prihod, rekli su njegovi odvjetnici.

Lewis

Muškarac lijevo od Munafoa na snimci je Lewis, prepoznatljiv po ruksaku i crnoj jakni s rukavima na kojima se nalazi logotip američke vojske i američka zastava.

Lewis je uhićen u studenom zbog optužbi za kazneno djelo građanskih nereda i napada, pružanja otpora i ometanja službenika, kao i nekoliko prekršaja, uključujući uništavanje državne imovine.

Sudski dokumenti navode da je Lewis tri puta gađao policajce sprejem protiv osa i stršljena prije nego što je praznu limenku bacio na njih i otišao do prozora, gdje je upotrijebio nešto što je nalikovalo pendreku da razbije najmanje tri staklene ploče (arhivirano je ovdje).

Image
Snimka zaslona od 1. prosinca 2023. sudskog dokumenta protiv Williama Lewisa

Slučaj protiv Lewisa nije bio zaključen do 1. prosinca.

Čini se da drugi isječci na platformi X i YouTubeu pokazuju različite kutove Munafoa i Lewisa kako udaraju prozor Kapitola. Novinske kuće objavile su slične snimke (arhivirane su ovdje, ovdje, ovdje i ovdje).

AFP je ovdje razotkrio druge dezinformacije o napadu na Kapitol.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas