Stara snimka Cristiana Ronalda netočno povezana s ratom u Gazi

  • Objavljeno 20. prosinca 2023. u 10:57
  • Minuta potrebno za čitanje: 4
  • Autor: AFP Indonezija
Nekoliko slavnih osoba progovorilo je o ratu u Gazi, potaknutom brutalnim napadima Hamasa 7. listopada 2023., na koje je Izrael odgovorio munjevitom vojnom ofenzivom koja je sravnila velike dijelove palestinskog teritorija. Međutim, snimka koja prikazuje nogometnu superzvijezdu Cristiana Ronalda kako plače prikupila je milijune pregleda u objavama koje ga netočno povezuju s ratom. Snimka je zapravo preuzeta iz intervjua iz 2019. i prikazuje Ronalda u suzama nakon gledanja snimke svog pokojnog oca.

"Ronaldo plače nakon što je vidio palestinskog klinca kako skandira Allahu Akbar," stoji u tekstu na indonezijskom jeziku postavljenom na ovu snimku s TikToka objavljenu 24. listopada 2023.

Snimka od 14 sekundi prikazuje dva isječka jedan pored drugog. Isječak s desne strane prikazuje Ronalda kako sjedi na kauču i briše suze nakon što je naizgled gledao nešto ispred sebe.

Isječak s lijeve strane prikazuje dječaka kako leži na bolničkom krevetu s cijevi za kisik u nosu, dok ponavlja: "Allahu Akbar" - na arapskom "Bog je najveći."

Isječak također prikazuje tekst na arapskom koji glasi: "Allahu Akbar."

Image
Snimka zaslona prve netočne objave od 2. prosinca 2023.

Snimka je prikupila više od 5,6 milijuna dodatnih pregleda nakon što je podijeljena sa sličnom tvrdnjom na YouTubeu, Facebooku i SnackVideu.

Druga verzija snimke podijeljena je sa sličnim tvrdnjama na TikToku ovdje 26. listopada 2023.

Snimka - također duga 14 sekundi - se sastoji od dva isječka jedan do drugog.

Zdesna je ista snimka portugalske nogometne zvijezde, koja trenutno igra za Al Nassr iz Saudijske Arabije, kako briše svoje suze.

Druga snimka prikazuje leđa dječaka koji sjedi na bolničkom krevetu u poderanom žutom dresu Al Nassra s imenom "Ronaldo" i njegovim ikoničnim brojem 7.

"Cristiano Ronaldo plače gledajući ovu snimku," stoji u tekstu na snimci na indonezijskom jeziku. "Palestinsko dijete je žrtva izraelskog napada. Ovo dijete još uvijek nosi DRES CRISTIANA RONALDA na svom ranjenom tijelu iako je majica pohabana..."

Image
Snimka zaslona druge netočne objave od 2. prosinca 2023.

Druga snimka prikupila je više od pet milijuna pregleda nakon što je sa sličnom tvrdnjom kružila TikTokom, YouTubeom, Facebookom i SnackVideom.

Militanti Hamasa iz pojasa Gaze napali su Izrael 7. listopada 2023., ubivši oko 1,140 ljudi, uglavnom civila, i otevši oko 250 talaca, prema izračunu AFP-a temeljenom na izraelskim brojkama.

Kao odgovor, Izrael je obećao da će uništiti Hamas i pokrenuo vojnu ofenzivu u Gazi u kojoj je ubijeno više od 19.600 ljudi, većinom žena i djece, prema ministarstvu zdravstva kojim upravlja Hamas.

Tijekom sedmodnevnog primirja koje je isteklo 1. prosinca, militanti iz Gaze oslobodili su 105 talaca, uključujući desetke Izraelaca oslobođenih u zamjenu za 240 palestinskih zarobljenika koje je držao Izrael.

Prema UNICEF-u, desetci djece navodno se ubijaju i ranjavaju u Gazi svakodnevno, a palestinski teritorij je "najopasnije mjesto na svijetu za dijete" (poveznica je arhivirana ovdje).

Međutim, snimka Ronalda snimljena je četiri godine prije početka rata u Gazi i nema ikakve veze s ratom Izraela i Hamasa.

Emocionalni intervju

Pretraživanje ključnih riječi i slika na Googleu dovelo je od snimke Ronalda do intervjua s Piersom Morganom, voditeljem TV emisije "Good Morning Britain," prije mnogo godina.

Dvominutni isječak intervjua objavljen je na YouTube kanalu "Good Morning Britain" u rujnu 2019. (poveznica je arhivirana ovdje).

"Cristiano Ronaldo postaje emotivan gledajući snimke svog oca," naslov je snimke.

Prikazuje nogometnu zvijezdu kako plače nakon što je pogledao snimku svog oca kako ponosno govori o svom sinu prije nego što je preminuo 2005. godine.

"Još nisam vidio tu snimku," rekao je Ronaldo u intervjuu kojeg je emitirala britanska televizija ITV.

Ispod su usporedbe snimaka zaslona isječka s netočnim objavama (lijevo) i originalne snimke s Good Morning Britain (desno):

Image
Usporedba snimaka zaslona isječka iz netočne objave (lijevo) i izvorne snimke s Good Morning Britain (desno)

Britanski dnevnici The Independent i The Mirror također su objavili isječke intervjua 16. rujna 2019. (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).

Snimke djece

AFP nije mogao neovisno potvrditi kada i gdje su snimke djece snimljene, ali kružile su u objavama na društvenim mrežama tijekom rata između Izraela i Hamasa.

Google pretraživanje slika otkrilo je da je isječak dječaka s cijevi za kisik kružio najmanje od 16. listopada 2023. u objavama na društvenim mrežama - kao što su ovdje, ovdje i ovdje – uz tvrdnje da prikazuje palestinskog dječaka (poveznice su arhivirane ovdje, ovdje i ovdje).

Snimka dječaka s poderanim žutim dresom prethodno je objavljena na verificiranom Instagram profilu palestinskog novinara Belala Khaleda 20. listopada 2023. (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).

"Volio je Cristiana Ronalda i sanjao je postati profesionalni nogometaš, ali izraelski projektili poderali su tu majicu i ubili njegov san," stoji u objavi.

Novine na arapskom jeziku objavile su izvješća o snimci - ovdje i ovdje - pripisujući je Khaledu (poveznice su arhivirane ovdje i ovdje).

AFP je u više navrata opovrgnuo dezinformacije vezane uz rat u Gazi ovdje na engleskom i ovdje na hrvatskom, uključujući objave koje su ciljale Ronalda ovdje i ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas