Fotografija ne prikazuje tunel između Gaze i Egipta

Dok izraelski rat u Gazi nastavlja u blizini južnog grada Rafaha u svibnju 2024., korisnici društvenih medija dijelili su fotografiju za koju su tvrdili da prikazuje ogroman tunel između Rafaha i Egipta. U mnogim objavama ponavljane su tvrdnje izraelskog odvjetnika od nekoliko dana ranije da se Hamas opskrbljuje kroz 50 tunela između Rafaha i Egipta. Međutim, fotografija u objavama prikazuje tunel na drugom kraju Gaze, na sjevernoj granici s Izraelom. Iako je bilo tunela i na južnoj granici, Kairo kaže da ih je uništio na stotine i nije potvrđeno je li ostao još koji.

Netočno opisana fotografija dijeljena je na društvenim mrežama nakon što je izraelski odvjetnik Gilad Naom rekao Međunarodnom sudu pravde 17. svibnja 2024. (nakon 9:28 u snimci): "U Rafahu je identificirano skoro700 tunela, od kojih otprilike 50 prelazi u Egipat" (arhivirana poveznica ovdje).

"Izrael je otkrio dokaze o krijumčarenju oružja između Egipta i Rafaha. Otkriven je ogroman tunel koji ih povezuje," navodi se u Facebook objavi na hrvatskom od 19. svibnja 2024., kao i u postu jednog bosanskog kanala na Telegramu, pregledanog više od 800 puta.

Neke stranice koje su širile fotografiju tunela, poput ove na nizozemskom, napisale su: "Jedan od pedeset tunela veličine autoceste koje je Izrael otkrio povezuju Rafah s Egiptom." U jednoj objavi od 19. svibnja dodaje se: "Ovo je Hamasova autocesta koju su Biden, Egipat, Turska, Katar i Iran očajnički željeli sakriti. Ovako Iranci dostavljaju oružje i izvlače taoce i Hamas."

Tvrdnja se širila na društvenim mrežama na nekoliko jezika, uključujući nizozemski, engleski, tajski i njemački.

Međutim, pretraživanje interneta za izvornom fotografijom iz tih objava pokazalo je da nije snimljena na jugu Gaze, nego na sjeveru, na granici s Izraelom. Dok je ispod palestinskog teritorija iskopan niz tunela, Kairo tvrdi da je uništio tunele koji vode u Egipat, iako Izrael tvrdi da još uvijek postoje.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebooku od 6. lipnja 2024.

Fotografije iz Rafaha

Izraelski odvjetnik koji je govorio o tunelima ispod Rafaha obraćao se raspravi o peticijama da ICJ naredi zaustavljanje izraelskog napada na Rafah (arhivirana poveznica ovdje). Oko 9:55 je rekao: "Ove tunele Hamas koristi za opskrbu oružjem i streljivom. Mogli bi se potencijalno koristiti za krijumčarenje talaca ili Hamasovih viših operativaca iz Gaze."

Međutim, objave na društvenim mrežama u kojima se tvrdi da fotografija prikazuje tunel u blizini Rafaha su netočne. Obrnuto pretraživanje slika utvrdilo je da je izvornu fotografiju objavio Getty Images 7. siječnja 2024. s naslovom koji navodi da je snimljena u blizini graničnog prijelaza Erez s Izraelom u sjevernom dijelu Gaze.

Natpis glasi: "Pogled u tunelu kojeg je Hamas navodno upotrijebio 7. listopada za napad na Izrael preko graničnog prijelaza Erez, 7. siječnja 2024. u sjevernoj Gazi. Dok se IDF probijao u Gazu kao dio svoje kampanje protiv Hamasa, oni su istaknuli opsežnu mrežu tunela militantne skupine kao metodu kojom skupina ugrađuje svoje vojne aktivnosti u civilna područja (foto Noam Galai/Getty Images)."

Fotograf Noam Galai objavio je niz fotografija istog tunela na Instagramu, uključujući i ovu koja je dijeljena uz netočan opis da je iz Rafaha (arhivirana poveznica ovdje).

U njegovoj objavi stoji: "Na fotografijama se vide izraelski vojnici kako osiguravaju tunel kojeg je Hamas koristio kako bi napao Izrael 7. listopada kroz granični prijelaz Erez."

Google karte pokazuju da je Erez otprilike 40 kilometara od Rafaha na jugu. To su dva glavna granična prijelaza Gaze.

Tuneli do Egipta

Tijekom godina, mreža tunela je izgrađena ispod Gaze, ali Kairo kaže da je uništio prolaze koji su vodili do Egipta, dok Izrael govori da još postoje.

AFP je 2015. izvijestio da je egipatska vojska pojačala napore za uništavanjem tunela iz Gaze za koje je rekla da ih je Hamas koristio za krijumčarenje oružja, hrane i novca, tvrdeći da ih je uništila više od 1.600 (arhivirana poveznica ovdje). Hamas je optužio Kairo za poplavljivanje tunela (arhivirana poveznica ovdje).

Teško je neovisno potvrditi postoje li tuneli još uvijek jer je područje nedostupno, osim za rijetke organizirane posjete koje pomno nadzire egipatska vojska.

Nakon pretraživanja na internetu, AFP je uspio pronaći samo fotografije tunela između Egipta i Rafaha od prije otprilike 10 godina, kao na primjer ovdje, ovdje i ovdje. AFP je objavio ovu fotografiju tunela ispod granice Gaze i Egipta 2013. godine.

Image
Palestinac radi u tunelu za krijumčarenje ispod granice između Gaze i Egipta u Rafahu na jugu Pojasa Gaze 9. prosinca 2013. (AFP / MAHMUD HAMS)

Rat u Gazi

Rat u Gazi izazvao je Hamasov napad na južni Izrael  7. listopada 2023., koji je rezultirao smrću više od 1.194 ljudi, većinom civila, prema AFP-ovom zbroju na temelju izraelskih službenih podataka. Militanti su također oteli 251 taoca, od kojih je, nakon oslobađanja četvero (arhivirana poveznica ovdje) u operaciji 8. lipnja, 116 ostalo u Gazi, uključujući 41 za koje vojska tvrdi da su mrtvi.

U odmazdi izraelske ofenzive do 10. lipnja 2024. ubijeno je više od 37.000 osoba u Gazi (arhivirana poveznica ovdje), većinom civila, prema zbroju kojeg je objavilo ministarstvo zdravstva teritorija kojim upravlja Hamas.

Sedam mjeseci nakon početka rata, sukob se pojačao oko južnog grada Rafaha, gdje je Izrael izvršio kopneni napad početkom svibnja.

Više AFP-ovih provjera činjenica o ratu između Izraela i Gaze možete pronaći ovdje.

Članak je ažuriran dodavanjem primjera objave na Telegramu
10. lipnja 2024. Članak je ažuriran dodavanjem primjera objave na Telegramu

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas