Čovjek čisti snijeg sa svog auta u četvrti u Washingtonu D.C. 19. siječnja 2024. ( AFP / EVA HAMBACH)

Teorije zavjere 'lažnom snijegu' pojavile su se u SAD-u za vrijeme zimskih oluja

  • Objavljeno 7. veljače 2024. u 12:50
  • Minuta potrebno za čitanje: 3
  • Autor: AFP SAD
  • Prijevod i prilagodba Nikola KIS
Dok su zimske oluje pogađale SAD u siječnju 2024., korisnici društvenih mreža dijelili su snimke gruda koje se ne tope nad upaljačem kao dokaz da je takvo vrijeme lažno. To nije točno - meteorolozi kažu da se fenomen kojeg se vidi na snimkama zove sublimacija i da nema dokaza da snijeg nije pravi.

"Nekim ljudima pada lažni snijeg s neba," piše u objavi na platformi X od 15. siječnja 2024. koja je pregledana tisuće puta. 

Snimka u objavi izvorno je objavljena 18. prosinca 2023. na Instagramu. "To ne može biti pravo, što se dešava svijetu, je li snijeg uopće stvaran," piše u naslovu. Dok njena kćer pokušava otopiti grudu upaljačem, žena u snimci kaže: "Ne topi se. Kakav je to snijeg?"

Slične tvrdnje kružile su i na TikToku, Facebooku i platformi X

Objavljene su dok su oluje neumoljivo pogađale Sjedinjene Države, što je rezultiralo s barem 50 smrti povezanih s vremenom, javili su dužnosnici i mediji (poveznica arhivirana ovdje). Niske temperature, snježne oluje i led prouzročili su fatalne nesreće na neprohodnim cestama, usporili zračni promet, zatvorili škole i prekinuli opskrbu domova strujom.

U nekim objavama tvrdilo se da snijeg ima neprirodnu teksturu i spekuliralo da "netko" baca "stiropor s neba." U drugima se tvrdilo da su u snijegu kemikalije.

Međutim, nema dokaza koji podupiru te tvrdnje - tekstura i oblik pahulja snijega variraju ovisno o vremenskim uvjetima (arhivirano je ovdje).

Image
Snimka zaslona objave na Instagramu od 19. siječnja 2024.

Chris Bianchi, meteorolog iz Denvera u Coloradu, rekao je za AFP 19. siječnja da je u snimci koja se dijelila na internetu naizgled solika (arhivirano je ovdje), koja se sastoji od "pothlađenih" kapljica vode koje se "smrzavaju na pahuljama snijega u procesu koji se zove akrecija."

"Solika je mekana i lako se raspadne ako ju pritisnete," rekao je u direktnoj poruci na platformi X. "Nije kao (običan) snijeg. Možete ju zamisliti kao snijeg okružen bljuzgom."

Zombi tvrdnja

AFP je ranije razotkrio teorije zavjere koje su inspirirali neuspješni pokušaji topljenja snijega upaljačem koje su kružile internetom barem of 2021. primjerice ovdje i ovdje (poveznica je arhivirana ovdje i ovdje).

Fenomen se pripisuje procesu sublimacije u kojem tvar preskače tekuću fazu i pretvara se direktno u plin (arhivirano je ovdje).

"Normalno je da snijeg ne gori," rekla je za AFP u elektroničkoj poruci 19. siječnja 2024. Cecilia Bitz, profesorica atmosferskih znanosti i geofizike na Sveučilištu Washington.

"Međutim, snijeg bi se trebao topiti kada se zagrije iznad točke tališta. Ako se snijeg ne topi na snimci, vjerojatno je vrlo hladan i vatra ga samo zagrijava."

Znanstvenici iz muzeja Imagination Station u Toledu u Američkoj državi Ohio ranije su proveli eksperiment zagrijavanja snijega i pobili tvrdnje o lažnim padalinama u snimci objavljenoj na YouTubeu 1. veljače 2014. (arhiviran je ovdje).

Obrazovna stranica Science Notes objavila je grafiku 2021. u kojoj komentira na dezinformacije, naglasivši da je čađa koja se vidi na nekim snimkama rezultat "nepotpunog sagaranja iz plamena" (arhivirano je ovdje). 

Image
Snimka zaslona grafike sa Science Notes od 19. siječnja 2024.

"Kada bi bilo moguće napraviti lažni snijeg i rasuti ga po državi, ne bismo imali krizu globalnog zatopljenja," izjavila je Bitz. "Tehnologija još ne postoji."

Tijekom posljednjih desetljeća, globalno zatopljenje prouzročilo je brzo topljenje glečera i ledenih pokrivača (arhivirano je ovdje). Povišene prosječne temperature imale su utjecaja na obrasce kruženja zraka i morske struje (arhivirano je ovdje) - u mnogim regijama količine snijega i leda su u padu.

AFP-ovi članci o dezinformacijama o klimi dostupno je ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas