Snimka France24 je izmijenjena i ukazuje na deepfake

Sredinom veljače zapadni mediji javili su da je francuski predsjednik Emmanuel Macron odgodio očekivani put u Ukrajinu u veljači 2024. Razlog nije službeno objavljen, a Macron je ugostio ukrajinskog vođu u Parizu. Međutim, korisnici društvenih mreža podijelili su tvrdnju da je France24 javio da je posjeta otkazana zbog ukrajinske zavjere za atentat na Macrona. To nije točno. France24 je javio da nije objavio takav članak, a ne može ga se naći na njihovoj stranici. Snimka i zvuk ukazuju na manipulaciju.

Najranija objava u kojoj je podijeljena izmijenjena snimka koju je AFP uspio pronaći je na francuskom i objavljena je 14. veljače 2024. na platformi X. Prikazuje zaslon na kojem se vide vijesti France24 na francuskom. Na snimku su dodani titlovi na ruskom.

Snimku loše kvalitete proslijedili su ruski mediji, uključujući ovdje i kroz profile na Telegramu. Istog dana, službeni profil bivšeg predsjednika Rusije i premijera Dmitrija Medvedeva podijelio je tvrdnju koja povezuje otkazivanje putovanja s "pretpostavljenom" zavjerom za atentat, ali bez manipulirane snimke (poveznica je arhivirana ovdje).

Manipulirana snimka podijeljena je na više jezika, uključujući engleski i francuski. U Bugarskoj, snimka je podijeljena na Telegramu, Facebooku i drugim stranicama uključujući ovu.

Međutim, France24 je javio da je snimka manipulirana i da je deepfake njihovog novinara. Kanal je rekao za AFP da manipulirana snimka uključuje izvorni i manipulirani video i zvuk.

Image
Snimka zaslona objave na Facebooku od 16. veljače 2024.

Nekoliko francuskih medija javilo je da je posjeta odgođena, uključujući ovdje, ovdje i ovdje. Razlog nije službeno objavljen, a na kraju je Zelenski posjetio Pariz 16. veljače. Macron planira posjetiti Ukrajinu sredinom ožujka.

Nema traga takvom naslovu

Glas u manipuliranoj snimci kaže na francuskom da je Macron "bio primoran otkazati svoju posjetu Ukrajini zbog zavjere za atentatom" ukrajinskih službenika koju su otkrile francuske obavještajne službe nakon što su presrele poruke i pozive.

Namjera je bila "privući pažnju međunarodne zajednice na Ukrajinu i omogućiti veće isporuke oružja Ukrajini," rekao je glas. Kasnije bi krivili "rusku stranu i optužili državu da poseza za terorističkim taktikama u ratu."

U titlovima na ruskom piše isto što glas govori.

Pomoću pretrage ključnih riječi na stranici France24 nismo pronašli taj članak. Kanal objavljuje sažetak vijesti svakih 30 minuta i ne drži sve objave u arhivi, nego samo objavljuje najsvježije.

U prvom dijelu izmijenjene reportaže je nevezani naslov: "Dva izraelska taoca oslobođena u Rafahu." To je stvaran događaj o kojem su mediji javili 12. veljače 2024. uključujući ovdje, ovdje i AFP ovdje.

Članak o Rafahu bio je na popisu naslova France24 od 12. veljače, ali nema reportaže o navodnom pokušaja atentata na Macrona.

U izmijenjenoj snimci je rez i prijelaz na snimku na kojoj Macron grli ukrajinskog vođu Volodimira Zelenskog i prikazan je naslov: "Pokušaj atentata na predsjednika Francuske je osujećen."

Pomoću obrnute pretrage slika, AFP je zaključio da je to snimka odlikovanja Zelenskog Nacionalnim redom Legije časti u veljači 2023.

Niti šira pretraga na Googleu sa naslovom o atentatu nije dala relevantnih rezultata. Međutim, drugi naslov ispod tog također se odnosi na stvaran događaj. Na bijeloj pozadini piše: "Joe Biden ugošćuje jordanskog kralja Abdullaha II..." Posjeta Abdullaha II Washingtonu počela je 12. veljače.

Image
Snimka zaslona izmijenjene snimke koja koristi snimku ceremonije na kojoj je Zelenski dobio odlikovanje u Parizu 2023. Vidljiv je i dodani natpis o osujećenom pokušaju atentata na predsjednika Francuske. Snimljeno 21. veljače 2024.

Na izmijenjenoj snimci zatim se prikazuje izrezana snimka Macrona kako priča. AFP je pretražio službeni profil predsjednika Francuske kako bi pronašao te snimke koje su uzete iz videa koji je Macron objavio sredinom prosinca 2023. u kojem priča o električnim vozilima i okolišu. 

France24 i novinari poriču tvrdnje

Istog dana kada je objavljena izmijenjena snimka, France24 je objavio članak u kojem pobija tvrdnje kroz vlastitu službu za provjeru činjenica Les Observateurs.

"Iako je na snimci isječak iz televizijske reportaže France24, novinar Julien Fanciulli nije izgovorio te riječi. To zovemo deepfake - alat umjetne inteligencije za izradu snimki na kojima osoba govori, manje ili više istim tonom, nešto potpuno različito od onog što je izrečeno u izvornoj snimci," piše u članku.

Dva dana kasnije i Fanciulli je opisao snimku kao deepfake u objavi na platformi X.

Image
Snimka zaslona objave na platformi X preuzeta 1. ožujka 2024.

Novinarka za provjeru činjenica za France24 Emerald Maxwell rekla je za AFP u elektroničkoj poruci od 19. veljače 2024. da je naslov o oslobađanju talaca bio vidljiv na nekoliko sažetaka vijesti 12. veljače. Međutim, onaj o Macronu u izmijenjenoj snimci "je falsificiran i nije u skladu s poveljom France24."

Poslala nam je snimku jednog od Fanciullijevih sažetaka s naslovom. Maxwell je rekla za AFP da softver kojeg koristi France24 ne arhivira traku s "udarnim" vijestima koja se objavljuje.

Image
Usporedba izmijenjene snimke (lijevo) i snimke koju je objavio France24 (desno). AFP je označio podudarajuće elemente žutom. Snimka od 20. veljače 2024.

"Ukratko, snimka je mješavina pravog Juliena (s izmijenjenim glasom), nekoliko sekundi izvorne trake s vijestima i izmijenjene trake o Macronu," rekla je.

Detaljan pregled manipulirane snimke - u kojoj su slika i zvuk loše kvalitete - pokazao je nepodudarnost zvuka i kretanja usana novinara.

Image
Snimka zaslona sa platforme X preuzeta 1. ožujka 2024.

objavi na platformi X, istraživački novinar Christo Grozev opisao je snimku kao "nespretno izmijenjenu snimku" i "jedan od najgorih deepfakeova" iz Kremlja.

Francuska i Rusija odbacuju manipuliranu snimku

Na konferenciji za novinare 15. veljače, Ministarstvo vanjskih poslova Francuske okrivilo je prokremaljske dezinformatore za izmijenjenu snimku. Komentar je otprilike u 6:50 na snimci ovdje. Dana 19. veljače 2024., AFP je naveo da su izvori bliski francuskom vođi rekli: "Sigurnost nije bila upitna što se tiče planirane posjete. Bila je neupitna."

Čak i ruska državna agencija za vijesti TASS je objavila članak u kojem citira France24 da je snimka izmijenjena.

Proruske dezinformacije prate rat u Ukrajini otkako je Rusija pokrenula invaziju u veljači 2022. U sklopu kampanje "Doppelganger" širile su se anti-ukrajinske dezinformacije kroz objave koje imitiraju zapadne medije, za što su francuske obavještajne službe okrivile Rusiju.

AFP je ranije razotkrio netočne tvrdnje o Ukrajini i njenim vođama kao i druge koje su naizgled imale za cilj zbuniti zapadnjake po pitanju podrške Ukrajini.

Washington Post objavio je sredinom veljače da je dobio na uvid 100 dokumenata koji pokazuju razmjer kremaljske propagande koja cilja Zelenskog. Kampanji je bio cilj podijeliti i destabilizirati ukrajinsko društvo diskreditiranjem vojnog i političkog vodstva, podijeliti elitu i demoralizirati ukrajinske vojnike, javio je ovaj medij.

Primjerice, u deepfake snimci iz studenog 2023. tvrdi se da je bivši zapovjednik ukrajinskih snaga Valerij Zalužni pozvao na pobunu protiv Zelenskog. U snimci je izmijenjeni zvuk bio dodan na nepovezanu snimku iz 2022.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas