Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris dolazi na ceremoniju na južnom travnjaku Bijele kuće 22. srpnja 2024. ( AFP / Brendan SMIALOWSKI)

Dezinformacije o kandidaturi i podobnosti Kamale Harris ponovno su se pojavile nakon povlačenja Bidena

Odmah nakon odluke predsjednika Joea Bidena da prekine svoju kandidaturu za reizbor 2024. i podrži Kamalu Harris, pojavio se val dezinformacija usmjeren na potpredsjedničinu utrku i podobnost za dužnost. Rođena u američkoj saveznoj državi Kaliforniji u obitelji imigranata s Jamajke i iz Indije, Harris zadovoljava ustavne uvjete za mjesto predsjednice, suprotno tvrdnjama koje kruže internetom na raznim jezicima, uključujući i hrvatski.

Objave na društvenim mrežama koje dovode u pitanje kandidaturu Kamale Harris pojavile su se u SAD-u na platformi X, Facebooku, Instagramu, Threadsu i TikToku u satima nakon što je Biden najavio kraj svoje kampanje i podržao potpredsjednicu kao kandidatkinju Demokratske stranke (arhivirano je ovdje i ovdje).

"Kamala ne može legalno biti predsjednica jer ona i njeni roditelji nisu amerikanci," piše u objavi na hrvatskom na Facebooku od 22. srpnja 2024.

U nekim objavama korisnici su tvrdili da nije kvalificirana jer je "njezin otac bio (i jest) državljanin Jamajke, majka joj je bila iz Indije, a nisu bili naturalizirani državljani SAD-a u vrijeme rođenja Harris 1964." Mnogi su tu tvrdnju pripisali Johnu Eastmanu, odvjetniku koji je optužen za pokušaj poništavanja predsjedničkih izbora 2020.

AFP kao i druge organizacije za provjeru činjenica opovrgle su iste tvrdnje 2020. nakon što je Biden izabrao Harris za svoju dopredsjednicu.

Image
Snimka zaslona netočne objave na Facebooku od 23. srpnja 2024.
Image
Snimka zaslona objave na platformi X od 22. srpnja 2024.

Članak 2, odjeljak 1 Ustava kaže da "nijedna osoba osim građanina rođenog (u SAD-u, prim. ur.) ili državljanina Sjedinjenih Država" ne može biti kvalificirana za predsjednika (arhivirano je ovdje). Također moraju imati najmanje 35 godina i živjeti u zemlji najmanje 14 godina.

Harris je rođena u Oaklandu u Kaliforniji (arhivirano je ovdje) - što ju čini kvalificiranom za tu poziciju.

David Super, profesor prava i ekonomije na Sveučilištu Georgetown (arhivirano je ovdje), rekao je 2020. da 12. amandman propisuje: "Nijedna osoba koja prema Ustavu ne ispunjava uvjete za dužnost predsjednika ne može biti kvalificirana za dužnost potpredsjednika Sjedinjenih Država."

U nekim objavama koristi se pogrdni izraz "beba sidro" u opisu Harris, pozivajući se na mit da novopridošle imigrantice redovito rađaju u Sjedinjenim Državama kako bi dobile boravak (arhivirano je ovdje).

To ne bi promijenilo njezinu podobnost, prema mišljenju Sonije Canzater, vanredne profesorice na Institutu O'Neill za nacionalno i globalno zdravstveno pravo Sveučilišta Georgetown (arhivirano je ovdje).

Tvrdnje o rasi

Bidenov odlazak također je potaknuo novi val tvrdnji da je Harris "indijska Amerikanka," ali se "pretvara da je crnkinja u skladu s demokratskom obmanjujućom DEI kvotom" - referenca na izraz "raznolikost, jednakost i uključivost," koji je meta napada konzervativaca (arhivirano je ovdje).

Image
Snimka zaslona objave s platforme X od 22. srpnja 2024.

Medijska su izvješća povremeno nazivala Harris crnkinjom ili Amerikankom azijskog porijekla, ovisno o povijesnom značaju njenih korijena. Godine 2020. organizacije za provjeru činjenica opovrgle su ideju da je "promijenila" svoj etnički identitet.

U svojim memoarima iz 2019. "The Truths We Hold," Harris je opisala svoje odrastanje uz oca ekonomista s Jamajke i majku iz Indije koja je istraživala rak (arhivirano je ovdje).

Njezin otac, Donald Harris, profesor je emeritus na Sveučilištu Stanford koji je bio aktivan u pokretu za građanska prava (arhivirano je ovdje i ovdje).

Image
Ovu fotografiju iz travnja 1965. Kamala Harris je dala AFP-u 16. studenog 2020. Prikazuje kako ju drži njen otac Donald Harris u Berkeleyu u Kaliforniji (Courtesy of Kamala Harris / Handout)

Potpredsjednica je nekoliko puta objavila post o svojoj majci, Shyamali Gopalan Harris, koja je umrla od raka 2009. (arhivirano je ovdje i ovdje).

AFP je provjerio i druge tvrdnje o izborima 2024. na engleskom ovdje i na hrvatskom jeziku ovdje.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas