Fotografije od 16. listopada 2024. prikazuju bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa (L) i potpredsjednicu SAD-a Kamalu Harris ( AFP / Elijah Nouvelage, Geoff Robins)

'Ista strategija': Neistine o glasanju opterećuju izbore u SAD-u

Četiri godine nakon što je predsjednička utrka u SAD-u bila preplavljena dezinformacijama, Amerikanci su suočeni s istim scenarijem u završnim tjednima ovogodišnje kampanje, a tvrdnje o nepravilnostima u glasanju i prijevarama vjerojatno će dominirati.

Uz teorije zavjere koje se već šire u tijesnoj utrci između Donalda Trumpa i Kamale Harris, očekuje se da će prebrojavanje glasova potrajati danima, što dodatno osnažuje nezadovoljstva oko izbornog procesa (arhivirano ovdje).

Korisnici društvenih medija u državama kao što je Teksas već netočno prikazuju (arhivirano ovdje) pogreške strojeva za rano glasanje kao dokaze nedjela. Bivši republikanski predsjednik Trump također je više puta optužio demokrate za uvoz migranata kako bi ilegalno glasovali za Harris na dan izbora, 5. studenog.

Taj je narativ dobio ogromnu snagu, pridodajući godinama poricanja rezultata izbora nakon 2020., kada je Trump izgubio od demokrata Joea Bidena, ali je inzistirao netočno i usprkos svim dokazima da je pobijedio - što je neutemeljena tvrdnja koju iznosi i danas (arhivirano ovdje).

Unatoč tome što je više puta opovrgnuto, osam od 10 republikanaca podržava ideju da bi nedokumentirani imigranti mogli pomoći u postavljanju Harris u Bijelu kuću, prema nedavno provedenoj anketi inicijative Bright Line Watch s više sveučilišta (arhivirano je ovdje).

"To je ista strategija kao 2016., ponovno 2020. i sada 2024.," rekla je Lisa Deeley, potpredsjednica gradskih povjerenika Philadelphije u Pennsylvaniji, koja se suočila s valom dezinformacija.

Buci pridonosi i niz lažiranih izjava podrške slavnih osoba, varljivo montiranih snimaka događaja u kampanji i satire koja je predstavljena kao prava vijest.

Image
Snimke zaslona objava na društvenim mrežama

Također su kružile i teorije zavjere o dva pokušaja atentata na Trumpa tijekom kampanje, a više od trećine demokrata vjeruje da su oni bili namješteni, prema Bright Line Watchu.

Izbori 2020. bili su okaljani netočnim tvrdnjama o hakiranim glasačkim strojevima, mrtvim ljudima koji su glasali i ilegalnim dodavanjima glasačkih listića preko noći, što je kulminiralo napadom Trumpovih pristaša na američki Kapitol 6. siječnja 2021.

Unatoč tome što nikakvi sudovi, revizije niti ponovna prebrojavanja nisu otkrila dokaze o raširenoj prijevari, stručnjaci kažu da ovoga puta očekuju poplavu sličnih neistina i vizualnih prikaza generiranih umjetnom inteligencijom, kao i preuranjene objave pobjede.

"Jedna dezinformacija koja je apsolutno predvidljiva je netočan dojam da bismo u izbornoj noći trebali saznati tko je pobijedio i da nešto nije u redu ako se to ne desi," rekao je Justin Levitt, profesor prava na Sveučilištu Loyola Marymount.

"Predviđanja koja dobivate zapravo su samo to. Ako ta predviđanja treba čekati malo dulje, to nije znak da su izbori neispravni - to je znak da izbori funkcioniraju."

'Malčice smiješno'

Posljednji predsjednički izbori bili su najsigurniji u američkoj povijesti, prema Agenciji za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (arhivirano je ovdje).

Od desetaka milijuna glasačkih listića 2020. i tijekom izbora u sredini mandata 2022., bilo je samo nekoliko desetaka osuđujućih presuda za prijevaru, prema bazi podataka koju održava konzervativna Zaklada Heritage (arhivirano je ovdje).

Studije koje je prikupio Brennan Center for Justice, koji je pregledavao slučajeve prijevare prije 2020., također su otkrile da nepravilnosti nisu bile uobičajene (arhivirano je ovdje).

Image
Osoba glasa tijekom prijevremenog glasovanja na biračkom mjestu u Black Mountainu u Sjevernoj Karolini 18. listopada 2024. (AFP / Allison Joyce)

Amerikanci koji počine takve zločine suočeni su s oštrim kaznama, poput novčanih u tisućama dolara ili čak zatvorom (arhivirano ovdje).

"Uz sveobuhvatno ispitivanje izbora ovih dana, ideja da će doći do raširene izborne prijevare pomalo je smiješna," rekao je Charles Stewart, direktor Izbornog laboratorija Instituta za tehnologiju Massachusetts.

Zaštita glasanja

Iako svaka država usvaja vlastita izborna pravila, sve imaju sigurnosne mjere u svakom koraku procesa glasovanja.

U okrugu Maricopa u Arizoni, kojeg je Biden preoteo republikancima 2020. (arhivirano ovdje), listići za glasanje u odsutnosti prolaze rigoroznu provjeru potpisa (arhivirano ovdje).

"Odatle imamo dvostranačke timove koji zatim izvlače glasački listić iz omotnice i tako dobivamo tajni glasački listić," rekla je zamjenica direktora za izbore Jennifer Liewer za AFP. Oni koji glasaju ranije mogu pratiti svoj glasački listić "na svakom koraku."

Postoje stroge procedure lanca nadzora nad glasačkim listićima, a mnoge jurisdikcije prenose prebrojavanje glasova uživo - uključujući okrug Fulton u Georgiji, još jednom žarištu u prijelomnoj državi (arhivirano ovdje).

"Želimo biti sigurni da je sve otvoreno, da javnost zna što je otvoreno za javnost - da mogu doći i vidjeti te stvari i ne dopustiti da netko drugi objavi snimku s netočnim narativima," rekla je Nadine Williams, ravnateljica okruga za registraciju i izbore.

Za one koji još uvijek sumnjaju u proces, Deeley iz Philadelphia City Commissioners preporučuje da se više uključe i volontiraju kao radnici na izborima.

"Tada mogu sudjelovati u svojoj vlastitoj demokraciji," rekla je.

Vidjeli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas